نمایشگاه هنری آثار پیشکسوتان هنر تبلیغات برگزار می شود

تهران- نمایشگاه هنری آثار پیشکسوتان عرصه هنر تبلیغات و گرافیک و رونمایی از کتاب «100 آگهی مطبوعات» بیست و هفتم مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا،«آرش سلطان علی» مدیرگالری ایده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود:این گالری در سه بخش نمایشگاهی ،انتشاراتی و فعالیت های آموزشگاهی فعالیت می کند و شنبه بیست و هفتم مهر در جشن 5 سالگی کار آن برنامه ای درباره مرتبط با این سه حوزه در تالار جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.
وی افزود:دراین مراسم ضمن نمایش فیلم ،فعالیت های انتشاراتی،نگارخانه ای و نشست های تخصصی و نقد و بررسی ایده در مدت فعالیت در قالب کتابی عرضه می شود.
سلطان علی برگزاری نمایشگاه را نیز از دیگر فعالیت های گالری ایده دانست و عنوان کرد:در این نمایشگاه 50 اثر اصل تبلیغاتی که بین دهه های 20 تا 50 شمسی در رسانه های کشور به چاپ رسیده است در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت. این آثار که نشانگر سیر تکاملی هنر گرافیک و نقش رسانه ها و تبلیغات در رشد این هنر هستند.
وی اضافه کرد:این نمایشگاه در گالری بهار خانه هنرمندان برپا خواهد شد. همه شرکت کنندگان دراین نمایشگاه هنرمندان و اساتید عرصه تبلیغات و گرافیک هستند که در طی مدت نسبت به آنها کم لطفی شده است.
به گفته سلطان علی«کامران کاتوزیان»،«محسن میرزایی»،«مجید بلوک»،«منوچهر مستوفی» و«سرژی آواکیان» از هنرمندانی هستند که آثارشان دراین نمایشگاه عرضه می شود.
مدیر گالری ایده به رونمایی از کتاب «100 آگهی مطبوعات» از سوی انتشارات ایده اشاره کرد و گفت:در مراسم رونمایی از آن افرادی چون کامران کاتوزیان، محسن میرزایی، مجید بلوچ و شمس لنگرودی سخنرانی خواهند کرد.
از دیگر فعالیت های انجام شده را برپایی نمایشگاهی از آثار مدرسان این گالری عنوان کرد و توضیح داد:این نمایشگاه که 28 مهرماه در گالری ایده افتتاح می شود،شامل آثار سمبلیک مدرسان این مکان فرهنگی به مناسبت پنج سالگی فعالیت گالری است.
مدیرگالری ایده انتشار این کتاب و برپایی نمایشگاه مورد نظر را اقدامی منحصربه فرد دانست و گفت:تا به حال کارهای بسیار کمی دراین زمینه صورت گرفته است.

***در زمینه کتاب های تخصصی گرافیک فقر منبع وجود دارد
«آرش تنهایی» مشاور و مدیر بخش کتاب های گالری ایده نیز دراین نشست گفت:خلاء کتاب هایی تخصصی درعرصه گرافیک به خوبی دیده می شود.با این رویکرد انتشارات این نگارخانه تصمیم گرفت دو مجموعه با عنوان کتاب های «100 » و «10» منتشر کند.
وی افزود:مجموعه «10» شامل معرفی 10 استاد برجسته و پیشگام رشته های مختلف تجسمی به دانشجویان و علاقه مندان است که شامل مجسمه سازی،عکاسی ،نقاشی ،گرافیک و.. است که از این مجموعه سه جلد نخست آن شامل «10 مجسمه ساز» نوشته مهسا تهرانی،«10 کاریکاتوریست» نوشته سقراطی و «10 طراح صحنه تئاتر» نوشته پیام فروتن آماده چاپ است.
وی با بیان اینکه پیش از این اقداماتی از این دست به ندرت و به صورت غیرجامع انجام شده است،افزود:فقدان آرشیو آثار هنری و کتاب هایی برای واکاوی اقدامات انجام شده در رشته های هنری بسیار کم انجام شده است.البته انتشاراین کتاب ها فقر موجود را برطرف نمی کند،اما می تواند گام موثری باشد.
تنهایی همچنین از انتشار کتاب «100 اعلان و اعلامیه دوران قاجار» خبر داد و گفت:از آنجا که تاریخ گرافیک از آن دوران آغاز شده است،بنابراین گردآوری و بررسی کارهای انجام شده در آن زمان یک ضرورت بود.اسناد این کتاب برگرفته از مجموعه شخصی فردی به نام حسن زاده است که اطلاعیه مربوط به کودتای رضاخان آخرین اثر آن خواهد بود.

***آغاز مستندسازی و پژوهش در زمینه آگهی تبلیغاتی
«فرشید پارسی کیا» مولف کتاب «100 آگهی مطبوعاتی نیز عنوان کرد:هیچ کتاب و منبعی دراین زمینه وجود نداشت و به همین دلیل نگارش این کتاب به عنوان گام نخست بسیار دشوار بود.نبود این منابع بسیاری از دانشجویان عرصه گرافیک را با مشکل روبرو می کرد.
وی افزود:این کتاب می تواند آغاز مستند سازی و پژوهش در زمینه آگهی های مطبوعاتی به لحاظ گرافیکی باشد.
این هنرمند گرافیست عنوان کرد:تهیه این کتاب بیش از یکسال زمان برده است و 100 آگهی تبلیغاتی اثرگذار موجود درآن از میان بیش از7 هزار اثر موجود در بازده زمانی 1320 تا 1350 انتخاب شده اند.
به گفته مولف کتاب «100 آگهی مطبوعات»،فضای تصویری و بصری این کارها،بررسی شعار نویسی آنها و همچنین بررسی نگاه تبلیغاتی و اثرگذاری این آگهی ها مهمترین ویژگی این کتاب است.
پارسی کیا درباره ویژگی های کتاب توضیح داد:کتاب شامل 152 صفحه و در قطع رحلی است و آگهی های موجود در آن از دو نشریه اطلاعات و کیهان آن زمان انتخاب شده اند.
وی همچنین یادآور شد:تمام تلاش خود را کرده ام که نام طراحان آن را پیدا و معرفی کنم.اما بنا به خواست نویسندگان متن این آگهی ها(شعارنویسان) نام آنها قید نشده است.
به گزارش ایرنا،پارسی کیا از انتشارات «ایده» به عنوان ناشر کتاب، یاد کرد و گفت: این کتاب روز 27 مهر در گالری بهار خانه هنرمندان همزمان با جشن پنج سالگی «ایده» با حضور هنرمندان رونمایی می شود.
فرشید پارسی کیا فارغ التحصیل و مدرس گرافیک است. وی موسس گروه هنری پاراگراف و مدیر هنری نشریاتی چون «چیستا» و «دانش و مردم» بوده است.
فراهنگ**9173** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال