دبیرستان عشایری شیراز میراث کهن محمد بهمن بیگی / مفتخر به تقدیم 92شهید دفاع مقدس

شیراز - دبیرستان عشایری واقع در خیابان معدل شیراز، میراث بزرگمردی از عرصه دانایی یعنی زنده یاد محمد بهمن بیگی بنیانگذار مدارس عشایری در ایران است که افتخارش تربیت افزون بر 10هزار متخصص رشته های مختلف در عرصه جهانی و ملی و تقدیم 92شهید در دوران دفاع مقدس می باشد.

تابلوی پر رمز و راز دبیرستان عشایری که از دهه 40تاکنون زینت بخش خیابان معدل در قلب کلانشهرشیرازنشاط و طراوت خاصی را به این دیارنخبگان ارزانی داشته،خبر از میراث ارزشمند بزرگمردی از جنس الفبا یعنی زنده یاد محمد بهمن بیگی می دهد که عمر گرانمایه اش را بمنظور رشد و تعالی جامعه ایران ان روز بخصوص عشایر قهرمان در طبق اخلاص گذاشت و نام پرمسمایش در تاریخ پرفراز و نشیب و در عین حال باشکوه این سرزمین برای همیشه جاودانه شد.
استاد محمد بهمن بیگی با نبوغ بی همتایی که داشت ازدوران نوجوانی راه رهایی و نجات عشایر از فلاکت و ستم حاکم زمانه را در لابلای الفبا تشخیص داد و با اراده ای پولادین و عزمی راسخ و پایدار وبا تاکید براین دیدگاه که هیچ ناممکنی وجود ندارد با یاران فداکارش پا در رکاب جهل ستیز علم و دانش گذاشت.
استاد بهمن بیگی طی طریق عارفانه توام با اقدام عملی و فراگیر خود توانست در سایه عمر گرانمایه اش پیکار علمی و جاودان خود را با بر جای نهادن ثمرات ارزشمندی در این سرزمین مانایی ،به سر منزل مقصود رساند.
نسبت به دستاوردها و ثمرات پرشمار این بنای علمی که از دهه های قبل از انقلاب تا دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و دیگر مقاطع خدمتگزاری به جامعه ایران بزرگ را در برمی گیرد و از جبال و جبروت بنیانگذار این دبیرستان که انسانی وارسته، فقید، خستگی ناپذیر و در عین حال سرآمد مفاخران عالم و برخاسته از خطه فارس این مأمن و منزلگاه بیکران علم و ادب، به عنوان فرزند دیار فارس بر خود باید بالید و افتخار کرد.
در تألیفات ارزشمند و وزین این دانشمند و نابغه ی قرن که قلم سحرانگیزش نویسندگان بنام و بزرگ را در سراسر گیتی مسحور خودش کرده پیرامون موفقیت های چشمگیر و بی همتای درسی شاگردانش در این دبیرستان که با افتتاح ساختمان آن در سال 46 با عنوان دبیرستان 40 نفری، زبانزد عام و خاص شده بود، مطالبی را مطالعه کرده بودم .
دانش آموزان این دبیرستان از میان خیل دانش آموزان مستعد و نخبه مدارس عشایری که به همّت محمّد بهمن بیگی این رادمرد عشایر در مناطق مختلف عشایری کشور در قشلاق و ییلاق به علم آموزی مشغول بودند با آزمون ورودی انتخاب و برگزیده می شدند.
به گفته محمّد بهمن بیگی میزان سطح سواد و پایه علمی دانش آموزان مدارس عشایری به طور عام و ورودی های دبیرستان عشایری به طور خاص از سطح سواد دانش آموزان مدارس دولتی و شهری مختص خواص دوران قبل از انقلاب برتری داشت و مصداق این امر راهیابی 98 درصدی دانش آموزان دبیرستان عشایری به مراکز آموزش عالی و دانشگاهی در سال های قبل از انقلاب بود.
و امروز هرچند از وجود فیزیکی این معلّم بزرگ ایل بی بهره مانده ایم، امّا دستاوردهای پرشمار و سترگ این مردبزرگ که رازماندگاری و جاودانگی ایشان را رقم زده ، توشه راهمان شده ودر قالب افزون بر 10هزار متخصّص در زمینه های مختلف از پزشکان نامدار گرفته تا مهندسان برجسته و بالغ بر ده ها هزار معلّم و فرهنگی در گوشه گوشه ی ایران و استان فارس به خدمتگزاری مشغولند.
در همین شیراز خودمان چهره های ماندگار و طبیان حاذق فراوانی از جمله دکتر ملک حسینی معروف به پدر پیوند کبد ایران، دکتر نیک اقبال فوق تخصص چشم پزشکی که آوازه جهانی دارد، دکتر حقیقت جرّاح و متخصّص کلیه و مجاری و ده ها و صدها متخصص و مهندس و دیگر شخصت های ادبی داریم که افتخار تلمّذی در مکتب استاد والامقام محمّد بهمن بیگی نصیب شان گردیده است.
از همین دبیرستان عشایری بناشده در سال های قبل از انقلاب که هم اکنون بنام دبیرستان شهید بهشتی شناخته می شود، تعداد 92دانش آموز نخبه و مستعد نیز در دوران جنگ تحمیلی به درجه ی رفیع شهادت نایل آمدند که اگر این جنگ ناخواسته و تحمیلی از جانب اجانب نبود بی تردید همگی در کسوت متخصّصان و افرادی کاردان به این سرزمین و مملکت خدمت رسانی می کردند.
محمّد بهمن بیگی، در سال 1299 در ایل قشقایی به دنیا آمد. پس از پایان دوره ی کارشناسی حقوق در دانشگاه تهران، کوشش خود را برای برپایی مدرسه های سیّار برای بچه های ایل آغاز کرد و با پی گیری های خود توانست برنامه ی سوادآموزی عشایر را به تصویب برساند.
او توانست علاوه بر راه اندازی دبیرستان عشایری، دختران عشایری را نیز به مدرسه های سیّار جلب کند و نخستین مرکز تربیت معلّم عشایری را بنانهاد. بهمن بیگی برای کوشش پی گیر خود در راه سوادآموزی به هزاران نفر کودک ترک، لر، کرد، بلوچ، عرب و ترکمن، برنده ی جایزه ی سوادآموزی سازمان یونسکو شد.
او تجربه های آموزشی خود را در چند کتاب در قالب داستان نوشته است.
گفتنی است علاوه بر آثار فاخری از جمله عرف و عادت در عشایر فارس ، بخارای من ایل من ، اگر قره قاج نبود ، به اجاقت قسم ،تاریخچه مختصری از فعالیتهای اداره کل اموزش عشایر و طلای شهامت که توسط محمد بهمن بیگی به رشته تحریر و تقریر درآمده است،شاگردان این انسان فرهیخته نیز کتابهای زیادی پیرامون شخصیت، اقدامات و اثرات کار فرهنگی ایشان منتشر کرده اند.
مدیرکل افسانه ای ، آموزگار مهر،قصه آفتاب،آموزش و پرورش در عشایر ایران، توانایی ها و ناتوانی ها در آموزش و پرورش عشایر از اغاز تا انقلاب اسلامی، نخستین اموزگار ایل،سواد عصای پیری ،سوگ سیمرغ،تخته سیاه تفنگم گچ سفید فشنگم ، شگفتی های اموزش در مکتب بهمن بیگی ، نوشته هایی پیرامون محمد بهمن بیگی و اثار او ، نام ها و یادها در قلم و بیان بهمن بیگی ،مسیحای ایل،دانشسرای عشایری از طلوع تا غروب و مکتب بهمن بیگی ارزشهای پنهان و راهبردهای موثر اموزشی، از جمله این آثار می باشند.
براساس این گزارش ، تاکنون علاوه بر آثار مکتوب یادشده فیلم هایی با عناوین ؛ مدرسه ای که باد برد، اگر بهمن بیگی نبود!، چادرهای سفید ، فرصت ، و دو مستند معلم و الفبای معجزه گر پیرامون زندگی ، شخصیت و اقدامات فرهنگی محمد بهمن بیگی ساخته و از سیمای کشور پخش شده است .
همچنین در گوشه و کنار سرزمین بزرگ ایران نیز به مناسبتهای مختلف از جمله روز قلم و روز معلم آیین های بزرگداشتی هر ساله از طرف دوستداران این ایلمرد عرصه دانایی برگزار می شود.ک/4
667
گزارش : بهنام احمدی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال