خرمای قصرشیرین چشم به راه صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب

قصرشیرین - قصرشیرین از گذشته های دور خاستگاه خرما بوده و باغداران این شهرستان با اصول کاشت و نگهداری خرما آشنایی کامل دارند ولی نبود بسته بندی مناسب و صنایع تبدیلی از مشکلات نخل داران این شهرستان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کشاورزان قصرشیرین از دیرباز به نخل داری مبادرت کرده اند، و وجود نخل های با سن بیش از 70 سال دلیلی بر صحت این ادعاست.
به نظر می رسد همسایگی با کشور عراق، و رفت و آمد مردم قصرشیرین با این کشور که از تولیدکنندگان مهم خرما در جهان به شمار می رود، از دلایل عمده توسعه باغات خرما در این شهرستان است، به طوریکه به اذعان بیشتر خرماکاران قدیمی رقم ˈاشرسیˈ از عراق وارد این منطقه شده و به دلیل کیفیت و عملکرد بالای آن توسعه یافته است.
به دلیل جنگ تحمیلی بخش عظیم نخلستان های قصرشیرین ازبین رفت و آثار ناشی از اصابت گلوله و ترکش در بیشتر نخیلات این شهرستان هنوز به وضوح قابل مشاهده است.
همچنین به دلیل خالی شدن قصرشیرین از سکنه به مدت 15 سال توسعه نخیلات امکان پذیر نبود، که در صورت نبود این مشکلات، نخیلات در این منطقه به بیش از 10هزار هکتار می رسید.
شهرستان قصرشیرین شامل دهستان های فتح آباد و نصرآباد در حاشیه رودخانه الوند و بخش سومار است که عمده نخیلات در حاشیه رودخانه الوند واقع شده است.
بسته به دمای هوا و نوع رقم عملیات تکریب و گرده افشانی خرما هر ساله از 15 فروردین آغاز، و تا اواسط اردیبهشت به طول می انجامد و برداشت این محصول نیز بسته به رقم از 15 شهریور آغاز، و در برخی ارقام مانند ˈاشرسیˈ تا اواسط مهر ادامه می یابد.
مهمترین ارقام خرمای موجود در قصرشیرین شامل ارقام زاهدی، ارزق، خضراوی، جعفری و اشرسی است و این شهرستان تنها منطقه ای در کشور است که دارای خرمای رقم اشرسی است.
رقم اشرسی از نظر عملکرد کیفیت میوه و بازار پسندی نسبت به سایر ارقام ارجحیت دارد و به واسطه همین عملکرد بالا که گاهی تا 400 کیلوگرم در هر نخل می رسد، تاکنون چند بار شهرستان قصرشیرین عنوان بالاترین عملکرد خرمای کشور را به دست آورده است.
هر سال در اوایل فصل بهار نخل داران اقدام به گردافشانی درختان خرما می کنند که ارتفاع بلند درخت خرما و سنتی بودن سیستم گردپاشی و استفاده نشدن از ادوات مکانیکی، از مشکلات عمده نخل داران است.
یک نخل دار با سابقه قصرشیرین می گوید: نرخ بالای گرده دهی و تکریب خرما همواره مورد گلایه نخل داران این شهرستان بوده، که به دلیل ارتفاع زیاد درختان نخل، دستمزد کسانی که از درختان نخل بالا می روند و عملیات چیدن خرما و یا گرده افشانی را انجام می دهند، بسیار زیاد است و باعث شده که سود چندانی برای نخل دار که یکسال برای تولید محصول خرما تلاش می کند، حاصل نشود.
ˈمجتبی حاجیمرادیانˈ افزود:نبود بسته بندی خرما، نبود برند مشخص، نبود قیمت گذاری مناسب، بروز آفت، وجود علف های هرز، بالا بودن نرخ نهاده ها و سم، گرد و غبار و خشکسالی از دیگر چالش های اقتصاد کشاورزی در بخش تولید خرماست.
ˈ مهدی ابوقدارهˈ دیگر نخل دار قصرشیرینی گفت: نبود بازاریابی مناسب، و نبود مکانی مناسب برای فروش محصول خرما، و نبود تبلیغات مناسب از دیگر مشکلات نخل داران قصرشیرینی است.
وی افزود: هر سال شاهد افزایش قیمت نهاده های تولید مانند کود، سم، هزینه برداشت و بسته بندی و نگهداری هستیم، و به همین دلیل دیگر کشت محصول برای کشاورز به صرفه نیست.
شهرستان قصرشیرین دارای انواع مختلفی از خرما از جمله خرمای خشک و نیمه خشک است که با تفکیک و بسته بندی شکیل و مرغوب این نوع خرماها می توان، بازارهای صادراتی و هدف را مورد توجه قرار داد و ارز آوری مناسبی برای کشورمان به ارمغان آورد.
نخل داری و تولید خرما، از مشاغل پرمشقت است و نخل داران انتظاری به جا دارند که حاصل کار شبانه روزی آن ها در طول یک سال، تناسبی با زحمت ، هزینه، و خون دلی که خورده اند، داشته باشد، تا بتوانند از این طریق هزینه های یک سال خانواده خود را تامین کنند.
خرما از درختانی است که در سال یک بار محصول می دهد و نخل داران حاصل تلاش یک ساله خود را در زمان برداشت این محصول می گیرند و باید با درآمد حاصله، یک سال را سپری کنند.
برای بارور کردن محصول، هرس کردن شاخه های نخل و همچنین برداشت محصول، نیاز است که باغبان ها در طول سال چندین بار ارتفاع بلند نخل را طی کنند تا به بالای آن برسند و این کار سخت خطرات زیادی را هم برای آنها در پی دارد.
سختی کار در ارتفاع نخیلات و تعداد کم فعالان این عرصه سبب می شود که کار بر روی نخیلات و پرداخت هزینه بالا به باغبان ها هزینه ها تولید خرما را برای نخل داران بالا ببرد.
بیشتر باغداران انبار یا فضای مناسبی برای ذخیره خرمای خود ندارند و ناچارند که خرمای خود را پیش از برداشت و یا بلافاصله پس از برداشت به فروش برسانند، که این از مهمترین مشکلات نخلداران است.
صنایع تبدیلی نیز در ایجاد بازار مناسب برای فروش خرما نقش بسیار مهمی دارد، و حمایت دولت از بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت های مناسب در این زمینه می تواند باعث افزایش کیفیت خرمای عرضه شده و تشویق نخل داران برای توسعه و تولید این محصول با ارزش باشد.
سرپرست جهاد کشاورزی قصرشیرین نیز با اشاره به اینکه چند روزی است که برداشت خرما از نخیلات این شهرستان آغاز شده، پیش بینی کرد امسال بیش از دو هزار و 320 تن خرما در این شهرستان برداشت شود.
ˈ رضا محمدیˈ افزود: سطح زیرکشت نخیلات در این شهرستان 575 هکتار است که از این میزان 245 هکتار بارور و 330 هکتارغیر مثمر بوده و هنوز به مرحله باردهی نرسیده اند.
وی گفت: برداشت خرما تا اواسط مهر ادامه دارد و امسال با عملکرد 5/9 تن در هکتار شاهد 10 تا 15 درصد افزایش تولید خرما در نخیلات این شهرستان هستیم.
محمدی، در ادامه به ظرفیت های خاص این شهرستان در زمینه تولید خرما اشاره کرد و افزود: قصرشیرین تنها منطقه استان کرمانشاه و حتی بخش شمال غربی کشور است که بواسطه شرایط خاص اقلیمی، امکان پرورش نخیلات و تولید خرما را دارد.
وی گفت: هر سال به تناسب اراضی آبی موجود 15 تا 20 درصد به سطح زیرکشت نخیلات اضافه می شود و پیش بینی می شود در سال های آینده با توجه به احداث و بهره برداری از منابع آبی و سدهای موجود، بیش از 90 درصد اراضی شهرستان به آبی تبدیل شود که از این طریق شاهد توسعه چشمگیر باغات میوه بویژه نخیلات این شهرستان باشیم.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه بیش از 25 هزار نفر جمعیت و دارای 29 هزار و 188هکتار اراضی کشاورزی و باغ است.ک/4
1234/567/ 640

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال