در آستانه دهم شهریور، روز پدافند هوایی؛

سرلشگر شهید ستاری؛ نابغه ای فراموش نشدنی در تاریخ نیروی هوایی و پدافند هوایی

تهران- سرلشگر شهید «منصور ستاری» نابغه ای فراموش نشدنی در تاریخ نیروی هوایی و پدافند هوایی است و پرسنل این نیرو، شهید ستاری را بیش از هر عاملی باعث تحول فکری خود و یادآور تحول از ناباوری ها به «خودباوری و خوداتکایی» می دانند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرلشگر شهید منصور ستاری 29 اردیبهشت ماه 1327 در قریه ولی آباد ورامین در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود.
پدرش، مرحوم حاج حسن مردی فاضل، ادیب و شاعر بود، این شهید وارسته دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران متوسطه را در قریه «پوئینک» ورامین به پایان رساند.
وی در طول دوران تحصیل، همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می رفت.
شهید ستاری در مقام بندگی انسانی مؤمن و متفکر، در مقام سخن وری ادیبی دانش پژوه، در مقام هنرمندی نقاشی زبردست، در مقام فرزندی شخصی مطیع و برای مادر باعث افتخار و در مقام سرپرستی، نه تنها پدری مهربان برای فرزندان خود که مشهور به همای سعادت برای فرزندان یتیم بود.
وی، پس از اخذ مدرک دیپلم متوسطه در سال 1345 وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوره سه ساله دانشکده به درجه ستوان دومی نایل شد.
شهید ستاری در سال 1350 برای طی دوره رادار کنترل به کشور آمریکا اعزام و با سپری کردن دوره ای یک ساله در سال 1351به عنوان افسر کنترل شکاری در تیپ دفاع هوایی نیروی هوایی مشغول به کار شد.
سرلشگر شهید ستاری با شروع جنگ تحمیلی طرح های نوین و مبتکرانه ای از خود نشان داد و به دلیل فعالیت بیش از حدی که در ارایه این طرح از خود نشان داد در سال 1362 به سمت معاون عملیاتی فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوایی ارتش منصوب شد.
طرح ها و روش های پیشنهادی وی بسیار منطقی، عملی، کاربردی و مؤثر بود، از این رو در سال 1364به عنوان معاون طرح و برنامه نیروی هوایی ارتش برگزیده شد و به دلیل کاردانی و شایستگی که در شخصیت این شهید وجود داشت، در بهمن ماه سال 1365 به درجه سرهنگی به فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نائل شد و تا هنگام شهادت پرافتخارش در این سمت انجام وظیفه کرد.
وی با تلاش روزافزون و ظرفیت فکری والا به این نیرو نظام و قوام بیشتری بخشید و آن را بیش از پیش به مرز خودکفایی رساند.
بسیاری از طرح ها و پروژه های این مرد ارزنده شاید در دنیا کم نظیر باشد؛ از جمله طرح های مبتکرانه اش ایجاد شبکه نوین و به هم تنیده پدافند هوایی کشور متشکل از رادار، سیستم های موشکی و توپخانه زمین به هوا و هواپیماهای تجسس و رهگیر است.
با مدیریت و نظارت عالی شهید ستاری، توانایی شبکه آفندی و پدافندی نیروی هوایی که در حین جنگ تحمیلی، افزایش قابل ملاحظه ای یافت و نیروی هوایی با تکیه بر این شبکه توانست علاوه بر آنکه صیانت هوایی کشور را کامل کند، آسیب پذیری نیروی هوایی دشمن بعثی را بیشتر کند و راه های نفوذ بر آسمان عراق را افزایش دهد.از اساسی ترین اقدامات این فرمانده دلسوز افزایش ظرفیت فنی، به ویژه ایجاد بنیان های صنعتی و مدرن نیروی هوایی برای ساخت هواپیما و تعمیرات اساسی وهمه جانبه بود؛ محصول چنین اقداماتی، ساخت هواپیمای آموزشی و پشتیبانی سبک پرستو با ظرفیت 4 نفر است.
این شهید با ایجاد محیط مناسب برای تفکر و نوآوری امکان حداکثر مشارکت پرسنل نیروی هوایی را در بالاترین رده تعمیرات و نگهداری تمامی تجهیزات و دستگاه های بسیار مدرن و فنی نیروی هوایی ارتش فراهم کرد.
نوسازی شبکه تدارکاتی و افزایش توان لجستیکی این نیرو، افزایش امکانات نوسازی و بهسازی مهندسی نیروی هوایی ارتش، افزایش چندین برابر کارآیی بهداشتی و درمانی نیروی هوایی پس از راه اندازی مجتمع آموزشی ـ پزشکی و درمانی نیرو نمونه هایی چند از این تغییر است.
بیمارستان 750 تختخوابی و قابل توسعه به هزار تختخوابی مرکزی همراه با مرکز پاتولوژی و دانشکده پرستاری آن مجهز به مدرن ترین سیستم های بیمارستانی و تحقیقاتی و آموزشی،
ایجاد موسسات علمی و دانشگاهی بسیار پیشرفته دانشگاه هوافضا و دانشکده پرواز نیز، نشانه هایی از تفکر و فعالیت
گسترده آن زنده یاد است.
پرسنل آزاده نیروی هوایی هرگز تاکید شهید ستاری را بر اینکه «ایرانی علاوه بر آن که نسبت به ملل غربی و دنیای پیشرفته، هیچ کم و کسری از نظر استعداد و نبوغ ندارد بلکه در بسیاری از موارد باهوش تر و بااستعدادتر نیز است»، فراموش نخواهند کرد.
شهید ستاری در عمل و با همکاری، همدلی و بیش از آن با ایثار و فداکاری افراد نیروی هوایی این مهم را به اثبات رساند که با اتکال به خداوند قادر متعال و در سایه سعی و همت و با فراگیری دانش و بیش از همه با خودباوری و اعتماد به نفس می توان بر مشکلات غلبه کرد و صعب العبورترین و ناهموارترین مسیر را بر تعالی کشور، هموار ساخت.
سرلشگر ستاری در نیمه دی ماه 1373 به همراه چند تن از مسوولان نیروی هوایی در مسیر بازگشت از کیش به تهران، تصمیم به شرکت در مراسم فارغ‏التحصیلی گروهی از دانشجویان دوره خلبانی در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان گرفتند و در این مراسم شرکت کردند. آنان پس از اقامت دو ساعته در اصفهان عازم تهران شدند که در مسیر بازگشت هواپیما دچار سانحه شد و سقوط کرد.
در این حادثه، شش سردار نیروی هوایی ارتش به همراه سرلشگر ستاری و شش تن از خدمه پروازی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
سیام**9103**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال