تبریز، آرمان شهر گردشگران تابستانی ایران زمین

تبریز- تبریز، شهری با آب و هوایی دل انگیز و مطبوع، تاریخی کهن، اماکن دیدنی، تلفیقی از سنت و مدرنیسم در شمال غربی ایران که امروز به آرمان شهر گردشگران تابستانی ایران زمین و بلکه مسافران خارجی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، طی سال های اخیر به دلیل اقدامات زیربنایی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به موازات آن اطلاع رسانی دقیق و درست از وضعیت گردشگری تبریز، مسافران و گردشگران بیشماری از اقصی نقاط کشور به این شهر زیبا، بزرگ و دیدنی سفر می کنند، به طوری که طی چهار تا پنج سال اخیر تبریز همواره جزو سه شهر نخست ایران در جذب گردشگران تابستانی بوده است.
موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی، واقع شدن در مسیر قدیمی جاده ابریشم، وجود بناهای تاریخی اعم از مساجد، مدارس و بازار مسقف، مراکز متعدد تجاری و خرید سنتی و مدرن، مراکز تفریحی، امکانات مناسب و در خور توجه ارتباطی، موزه های متعدد و تخصصی، اماکن اقامتی و هتل های مناسب و در نهایت خدمات دهی مطلوب و سریع به گردشگران از جمله ویژگی ها و مزیت های مهم تبریز در جذب گردشگران تابستانی است.
تبریز که شهرت ˈ اولین هایˈ آن در ایران، مرزهای کشور را در نوردیده است، با قدمتی بیش از چهار هزار سال پیشگام تاریخ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی بوده است که وجود بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در مرکز این کهن شهر حکایتی روشن از عزت و عظمت تاریخی آن دارد.
وجود آثار باستانی بی نظیر و کم نظیر همچون موزه عصر آهن، مسجد کبود، ارگ علی شاه، مجموعه زیبا و بسیار دیدنی 800 ساله ربع رشیدی، مقبره الشعرا، موزه های مشروطه، قرآن و کتابت، شهرداری، شهریار، خانه های قدیمی نظیر خانه پروین اعتصامی، علوی، شربت اوغلی، قدکی و بهنام، مقبره دو کمال، مسجد جامع و مراکز تفریحی همچون ائل گلی با مناظری زیبا و دل انگیز و ارتفاعات عینالی فقط چند نمونه از برجستگی های گردشگری این شهر تاریخی است که مقصد هزاران مسافر تابستانی است.
وجود 18 هتل مدرن به همراه ده ها اقامتگاه با امکانات بسیار متنوع با سبک جدید از دیگر امتیازات تبریز است که در جذب گردشگران به این شهر نقشی مهم ایفا می کند.
تبریز نخستین شهر در ایران است که در آن هتل و مسافرخانه به سبک جدید احداث شده که اولین هتل حدود 115 سال قبل توسط شخصی به نام میرزااسحاق خان معزالدوله در جوار پل قاری احداث شده بود.
فعالیت بالغ بر 50 رستوران و کافی شاپ، 30 مرکز خرید و تجارت، 20 پارک و مرکز تفریحی، راه اندازی اتوبوس های تبریزگردی از سوی شهرداری و تاکسی سرویس های از من بپرس و ارایه خدمات مناسب در ورودی های شهر به گردشگران از دیگر عوامل رونق صنعت توریسم در تبریز بوده است.
کاهش محسوس دما و شرایط مطبوع آب وهوایی از نیمه مرداد تا پایان شهریور موجب شده تا مسافران زیادی تبریز را به عنوان مقصد سفرهای تابستانی خود انتخاب کنند.
گزارش خبرنگار ایرنا حاکی است اکنون هتل ها و مهمانسراهای تبریز اتاق خالی برای پذیرش مسافران ندارد و به همین جهت عده زیادی از مسافران به دلیل آب و هوای مناسب ترجیح می دهند در بوستان ها و داخل چادرها شب را به صبح برسانند.
در این ارتباط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: 100 درصد ظرفیت هتل های استان در زمان حاضر اشغال شده است.
تراب محمدی افزود: در پی ورود کم نظیر گردشگران به تبریز در دور دوم سفرهای تابستانی، علاوه بر هتل ها، ظرفیت اغلب مهمانپذیرها و کمپ های گردشگری شهرستان های مختلف استان بویژه تبریز تکمیل است.
وی گفت: پارک های مسافر و عمومی تبریز نیز مملو از چادرهای گردشگران است.
محمدی افزایش چشمگیر گردشگران بویژه خارجی ورودی به استان را حاصل توسعه و بهبود زیرساخت های گردشگری، توسعه اماکن اقامتی، مرمت آثار تاریخی و معرفی شایسته این آثار به جهانیان در پنج سال اخیر عنوان کرد.
وی از استقرار راهنمایان گردشگری در ورودی شهرها و محوطه های آثار تاریخی و گردشگری آذربایجان شرقی برای خدمت رسانی بهینه به مسافران خبر داد.
وی گفت: ظرفیت اقامتی آذربایجان شرقی هفت هزار و 800 تخت است که یکهزار و 800 تخت آن سال گذشته ایجاد شده است.
به گفته محمدی آذربایجان شرقی دارای 112 مجتمع رفاهی بین راهی و 60 کمپ گردشگری است.
در همین حال مسافران اقصی نقاط میهن اسلامی از اینکه تبریز را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اند خرسندند.
یکی از مسافران تابستانی به خبرنگار ایرنا گفت: تبریز را تا به حال ندیده بودم اما به دلیل شهرت فراوان آن مطالبی را در کتاب ها خوانده بودم، زمانی که وارد این شهر شدیم برایم ثابت شد این شهر از آنچه که در کتاب ها آمده بیشتر قابل توجه و زیباست.
رضا رستم خانی که از بوشهر به تبریز آمده است، ادامه داد: مهمترین ویژگی تبریز آب و هوای خنک آن است که باعث شده طی روزهایی که در این شهر حضور داشته ایم کمتر به محل اقامت خود برویم.
وی وجود آثار تاریخی بیشمار، مراکز تفریحی و خدماتی متعدد را از دیگر جاذبه های مهم تبریز برای گردشگران بیان کرد.
یکی از بانوان گردشگر نیز با بیان اینکه موزه های تبریز بسیار دیدنی و زیباست، اظهار کرد: به دلیل تعدد موزه ها و تخصصی بودن آنها دو روز طول کشید تا از آنها بازدید کنیم که دیدن اشیاء و آثار نگهداری شده در آنها برایمان بسیار شگفت انگیز بود.
پریسا آدمی که از تهران به تبریز سفر کرده است، اضافه کرد: یکی از موارد مهم که توجه ما را در تبریز به خود جلب کرده است، نظافت و تمیزی شهر است که تاکنون در هیچ نقطه ای از ایران که سفر کرده ایم چنین موردی را ندیده ایم.
وی ادامه داد: با وجود اینکه پارک ها، مراکز تاریخی و بازار تبریز محل تردد اغلب مسافران و مردم شهر است اما در این محل ها هرگز انباشت آشغال وجود ندارد که نشان دهنده فعالیت های شبانه روزی شهرداری و نهادهای خدمات رسان است.
بانوی دیگری که از شمال کشور به تبریز آمده است گفت: هرچند شمال کشور به دلیل وضعیت آب و هوایی پذیرای خیل مسافران است اما تبریز نیز به دلیل دمای مطبوع در این فصل مسافران زیادی را در خود می بیند.
زهرا مقدادی افزود: از اینکه مسوولان این شهر خدمات مناسبی را به گردشگران می دهند از آنها قدردانی می کنیم چرا که تاکنون مشکلی در زمینه های مسیریابی، راهنمای محل های دیدنی و همچنین مسایل بهداشتی نداشته ایم و امکانات به حد کافی وجود دارد.
وی از ارایه خدمات اتوبوس های تبریزگردی به نیکی یاد کرد و گفت: استفاده از این اتوبوس ها علاوه بر اینکه بسیاری از مشکلات مسافران برای پیدا کردن اماکن دیدنی را رفع می کند باعث می شود در وقت گردشگران نیز صرفه جویی شود.
یکی از مسافران جوان اهوازی نیز با اشاره به سفر دو سال قبل خود به تبریز، اظهار کرد: من برای اولین بار دو سال پیش به این شهر آمدم و به خاطر زیبایی و آب و هوای مناسب آن امسال همراه خانواده و چند فامیل خود به تبریز آمده ایم.
عبدالرضا روحی گفت: تبریز نسبت به دو سال قبل تغییرات بسیار عمده و اساسی کرده است که احداث خیابان ها و مراکز خرید جدید و بزرگ از آن جمله است که اتفاقاˈ همین مراکز به یکی از نقاط گردشگرپذیر تبدیل شده است.
وی افزود: تغییر و تحول در چهره شهر تبریز به طور کامل قابل مشاهده است از جمله اینکه در پارک ائل گلی نسبت به دو سال قبل فضاسازی و محوطه سازی جدیدی صورت گرفته است که این امر نشان می دهد مسوولان شهری برای جلب و جذب توریست برنامه ریزی دارند.
یکی از مسافران تابستانی که از شهر قم به تبریز سفر کرده است، اظهار کرد: بدون تردید تبریز از معدود شهرهای ایران است که مکان ها و ابنیه های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است که دیدن آنها هر گردشگری را سر شوق می آورد که یکی از این بناها ارگ علیشاه است که در مدت سه روز اقامت خود در این شهر دو بار از ان دیدن کرده ام.
مصطفی راسخ نیا افزود: تبریز از نظر پاکیزگی و نظافت شهری بی همتاست و به همین دلیل مسافرانی که به این شهر می آیند با آسودگی و راحتی خاصی چند روزی را در این شهر سپری می کنند.
مسافری که از شهرضا (استان اصفهان) به تبریز آمده و در پارک ائل گلی در حال مشاهده ساخت چهره استاد شهریار در تنه درخت خشکیده است، اظهار کرد: برایم بسیار جالب است که هنرمندان این شهر از تنه های خشکیده درختان چنین آثار زیبا و دیدنی خلق می کنند و من تاکنون چنین موردی را سراغ نداشته ام.
وی اضافه کرد: شهر تبریز به دلیل همین ویژگی های خاص و منحصر به فرد مقصد اغلب گردشگران تابستانی است و من از اینکه این شهر زیبا و بزرگ را برای سفر خانواده ام انتخاب کرده ام بسیار خرسندم.
در هر حال با توجه به رونق صنعت گردشگری در جهان امروز و تلاش های وافر دولت ها برای توسعه این صنعت سودآور، به نظر می رسد سیاست ها و برنامه ریزی های سال های اخیر ایران در این رابطه موفق بوده و نسبت به رونق گردشگری داخلی و خارجی گام های اساسی برداشته شده است.
امید است در دولت تدبیر و امید نیز همین روند و بلکه بهتر و مناسب تر ادامه یافته و با نهادینه شدن صنعت توریسم در بخش های مختلف فرهنگی، بهداشتی، درمانی و اجتماعی شاهد افزایش روز افزون درآمدهای کشور از این راه و کم اتکایی به درآمدهای نفتی باشیم.
آذربایجان شرقی و تبریز به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و آثار و ابنیه تاریخی طی سال های اخیر به یکی از مراکز نخستین گردشگری کشور تبدیل شده و براساس آمار اعلام شده ازسوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارسال رتبه دوم در پذیرش گردشگران خارجی و رتبه سوم در پذیرش گردشگران داخلی را کسب کرد.
با توجه به موقعیت گردشگری خاص این شهر زیبا و تاریخی، لزوم توجه دولت برای فعال سازی بخش های مختلف خصوصی در صنعت گردشگری آذربایجان شرقی و تبریز را بیش از پیش ضروری می کند.
7236/587/ 1645

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال