دومین جشنواره تئاتر «شهر» با معرفی برگزیدگان پایان یافت

تهران - مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر «شهر» با معرفی برگزیدگان بخش های «تئاتر امروز شهر»، «تئاتر خیابانی»، «نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی»، «کودک و نوجوان» و «صحنه ای» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه دومین جشنواره سراسری تئاتر «شهر» شب گذشته (شنبه) با حضور شهرام کرمی دبیر این رویداد، حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیر کل اداره هنرهای نمایشی، امیر خوراکیان رییس سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران، سیدقاسم ناظمی معاون هنری این سازمان و تعدادی از هنرمندان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
در این مراسم برگزیدگان بخش های «تئاتر امروز شهر»، «تئاتر خیابانی»، «نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی» «کودک و نوجوان» و «صحنه ای» معرفی و جوایز نفرات برتر به آنها اهدا شد.
اسامی نفرات برتر بخش های مختلف این رویداد عبارتند از:
الف) بخش تئاتر امروز شهر
هیات داوران بخش «تئاتر امروز شهر» متشکل از افشین خورشید باختری، بهزاد صدیقی و کاوه مهدوی آرای برگزیدگان این بخش را به این شرح اعلام کردند:

** جایزه ویژه
در این بخش لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به «مهرداد نیری» به عنوان تماشاگر فعال و موثر در اجرای شورایی نمایش «وقتی برلین شورایی می شود» تعلق گرفت و لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به خاطر هماهنگی و هدایت گروه هم خوانان نمایش «ننه قمر» به مهین رهگذر سرپرست این گروه نمایشی اهدا شد.

** بازیگری زن
لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به عنوان جایزه این بخش به فاطمه شاه حسینی بازیگر نمایش «آپارتمان مشترک» اهدا شد.

** بازیگری مرد
هیات داوران در این بخش لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال خود را به عنوان تقدیر به نوید گودرزی بازیگر نمایش «وقتی برلین شورایی می شود» اهدا کرد و جایزه برگزیده بازیگری مرد شامل دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال به گودرز گلریز بازیگر نمایش «ننه قمر» تعلق گرفت.

** متن و طرح و ایده اجرایی
جایزه تقدیری این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به محمدحسین یکتا عربانی نویسنده نمایش «ننه قمر» اهدا شد و جایزه برگزیده متن و طرح و ایده اجرایی شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ پنج میلیون ریال به آرین رضایی طراح نمایش «وقتی برلین شورایی می شود» تعلق گرفت.

** کارگردانی خلاق
جایزه تقدیری شامل لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به محمدحسین یکتاعربانی کارگردان نمایش «ننه قمر» اهدا شد و جایزه برگزیده کارگرداین خلاق شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ پنج میلیون ریال به آرین رضایی کارگردان نمایش «وقتی برلین شورایی می شود» تعلق گرفت.

ب) بخش تئاتر خیابانی
هیات داوران بخش تئاتر خیابانی دومین جشنواره تئاتر شهر متشکل از مریم معترف، مسلم قاسمی و مجید امرایی آرای برگزیدگان این بخش را به این شرح اعلام کردند:

** تقدیر ویژه
هیات داوران جوایز این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال را به صورت مشترک به دو گروه نمایشی «یک روز با معلول» برای مطرح کردن مسایل و مشکلات شهروندی از نگاه یک معلول به مرتضی مالکی زاده و «آموزش در خیمه» به جهت بهره گیری و توجه به شیوه اجرایی نمایش خیمه شب بازی به مجتبی دربندی اهدا کرد.

** موسیقی
علی انوری آهنگساز نمایش «همسایه ها» جایزه نفر برگزیده این بخش شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ پنج میلیون ریال را به خود اختصاص داد.

** طراحی صحنه و لباس
جایزه بخش طراحی لباس شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال برای طراحی لباس نمایش «پسرک بازیگوش» به سامان خلیلیان اهدا شد و جایزه نفر برگزیده بخش طراحی صحنه شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال برای طراحی صحنه نمایش «همه چیز برعکس» به سعید عزت نیا تعلق گرفت.

** طرح و ایده
در این بخش جایزه نفر سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به احمد صمیمی برای نمایش «همه چیز برعکس»، جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال به مرتضی وکیلیان برای نمایش «بازگشت به وطن» و جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ هشت میلیون ریال به فرامرز قلیچ خانی برای نمایش «همسایه ها» تعلق گرفت.

** بازیگری زن
هیات دواران در این بخش جایزه خود شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هشت میلیون ریال را به مرجان نعمتی بازیگر نمایش «ازدواج با اعمال شاقه» اهدا کرد.

** بازیگری مرد
در این بخش جایزه نفر سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به صورت مشترک به احمد صمیمی بازیگر نمایش «همه چیز برعکس» و هادی عطایی برای بازی در نمایش «پسرک بازیگوش» اهدا شد و جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال نیز به صورت مشترک به مهدی داوودی برای بازی در نمایش «معرکه» و امین وحیدی پور برای بازی در نمایش «همه چیز برعکس» رسید.
در نهایت جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ هشت میلیون ریال به سعید رحیمی برای بازی در نمایش «همسایه ها» اهدا شد.

** کارگردانی
جایزه نفر سوم بخش کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به آقایان احمد صمیمی و امین وحیدی پور برای نمایش «همه چیز برعکس»، جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ شش میلیون ریال به سامان خلیلیان کارگردان نمایش «پسرک بازیگوش» و جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ هشت میلیون ریال به فرامرز قلیچ خانی برای کارگردانی نمایش «همسایه ها» اهدا شد.

ج) بخش نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی
هیات داوران این بخش متشکل از نصرالله قادری، ناصح کامکاری، حمیدرضا نعیمی، محمد خاتمی و افشین زارعی آرای نفرات برگزیده را به این شرح اعلام کردند:

** نمایشنامه
جایزه نفر سوم نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال به ماندانا عبقری نویسنده نمایشنامه «اینجا تهران است»، جایزه نفر دوم نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به علی میرزا عمادی نویسنده نمایشنامه «ماه گرفتگی» و جایزه اول نمایشنامه نویسی شامل دیپلم افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال به مهدی میرباقری نویسنده نمایشنامه «صحنه هایی از زندگی» تعلق گرفت.

** نقش خوان زن
در بخش لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آتنا غفاری بازیگر خردسال نمایشنامه «اینجا تهران» اهدا شد و در ادامه هیات داوران بدون اولویت از مائده طهماسبی نقش خوان نمایشنامه «نیلوفر مرداب»، فاطمه امینی نقش خوان نمایشنامه «ماه گرفتگی»، رویا بختیاری نقش خوان نمایشنامه «تو مشغول مردنت بودی» و ملیحه مقیمی اسفند آبادی نقش خوان نمایشنامه «اینجا تهران است» به عنوان چهار بازیگر برگزیده این بخش با اهدا لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون ریال تقدیر کرد.

** نقش خوان مرد
هیات داوران به پاس حضور شایسته دو هنرمند نام آشنا لوح تقدیر و تندیس جشنواره را به جلیل فرجاد و امین زندگانی اهدا کرد و در ادامه بدون اولویت از محمودرضا رحیمی در نمایشنامه «نیلوفر مرداب»، حسن سرچاهی در نمایشنامه «صحنه هایی از زندگی پدرم»، مرتضی آقا حسینی در نمایشنامه «صحنه هایی از زندگی پدرم»، رضا امامی در نمایشنامه «دور از دسترس اطفال نگهدارید» و علی برجی در نمایشنامه «ماه گرفتگی» به عنوان پنج بازیگر این بخش با اهدا لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون ریال تقدیر کرد.

** کارگردانی
هیات داوران در این بخش بدون اولویت با اهدا لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال از پیروز کرمی کارگردان نمایش «نیلوفر مرداب»، سروش طاهری کارگردان نمایش «ماه گرفتگی» و فرشته فرشاد کارگردان نمایش «دور از دسترس اطفال نگهدارید» تقدیر کرد.

د) بخش تئاتر کودک و نوجوان
هیات داوران بخش تئاتر کودک ونوجوان دومین جشنواره تئاتر «شهر» متشکل از رضا بابک، مجید قناد و ناصر آویژه آرای نفرات برگزیده این بخش را به این شرح معرفی کردند:
** موسیقی
جایزه نفر تقدیری شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به مریم دانشمند آهنگساز نمایش «شب بلند ماه» اهدا شد و جایزه نفر برگزیده شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ شش میلیون ریال به فرید نوابی برای آهنگسازی نمایش «گروفالو» تعلق گرفت.

** طراحی صحنه و لباس
جایزه نفر برگزیده بخش طراحی لباس شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به ریحانه مطهری و آرش شریف زاده برای طراحی لباس نمایش «گروفالو» اهدا شد و در بخش طراحی لباس لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به شرمین نوابی برای طراحی صحنه نمایش «شب بلند ماه» تعلق گرفت.

** بازیگر کودک
هیات داوران در این بخش لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون را به طور مشترک به کیمیا رجبی و مهدیه ذاکری بازیگران کودک نمایش «قصه سیبی که نصف شد» اهدا کرد.

** بازیگری زن
جایزه نفر سوم این بخش شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ چهار میلیون ریال به طور مشترک به مریم عباسی برای بازی در نمایش «تنها در خانه» و سپیده کرمی برای بازی در نمایش «ترگل»، جایزه نفر دوم بازیگری زن شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ شش میلیون ریال به لاچین دربندی برای بازی در نمایش «شب بلند ماه» و جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هشت میلیون ریال به فاطمه خدابنده لو برای بازی در نمایش «گروفالو» اهدا شد.

** بازیگری مرد
جایزه نفر سوم این بخش شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ چهار میلیون ریال به سعید ابک بازیگر نمایش «گروفالو»، جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ شش میلیون ریال به طور مشترک به مهرداد باقری و مجید رحمتی برای بازی در نمایش «کارآگاهان مدرسه» و جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ هشت میلیون ریال به میلاد رمضانی برای بازی در نمایش «شب بلند ماه» تعلق گرفت.

** جایزه ویژه نمایش های عروسکی
هیات داوران در این بخش لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به سحر اقدامی برای طراحی عروسک نمایش «تاج محمد و دیو سیاه»، لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به سپیده اقدامی برای ساخت عروسک نمایش «تاج محمد و دیو سیاه» و لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال برای عروسک گردانی به طور مشترک به بهاره میرزاپور و حامد ذبیحی در نمایش «ترگل» اهدا کرد.
همچنین لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون ریال برای تن پوش نمایش به فرزاد سلیمانی بازیگر نمایش «گروفالو» تعلق گرفت.

** جایزه طراحی حرکت
در این بخش لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به اصغر فریدی ماسوله برای طراحی نمایش «ماهی رنگین کمان» تعلق گرفت و همچنین بهزاد جاودان فر طراح حرکت نمایش «شب بلند ماه»، لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال به عنوان جایزه این بخش را به خود اختصاص داد.

** نمایشنامه نویسی
هیات داوران در این بخش ابتدا به پاس سال ها تلاش مستمر و فعالیت نمایشی ویژه کودک و نوجوان دیپلم افتخار این بخش را به حسن دولت آبادی برای نگارش نمایشنامه «این خونه دیگه موش نداره» اهدا کرد و در ادامه جایزه نفر سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به حامد زارعان نویسنده نمایشنامه «شب بلند ماه»، جایزه دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ شش میلیون ریال به حسین فدایی حسین نویسنده نمایشنامه «کارآگاهان مدرسه» و جایزه اول نمایشنامه نویسی شامل دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به بهرام جلالی پور نویسنده نمایشنامه «گروفالو» تعلق گرفت.

** کارگردانی
جایزه نفر سوم این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ چهار میلیون ریال به حامد زارعان کارگردان نمایشنامه «شب بلند ماه»، جایزه دوم کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ شش میلیون ریال به مجید امیری کارگردان نمایش «کارآگاهان مدرسه» و جایزه اول شامل دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به آرش شریف زاده کارگردان نمایش «گروفالو» اهدا شد.

ه) بخش صحنه ای
هیأت داوران بخش صحنه ای متشکل از داریوش مودبیان، حسین مسافر آستانه و اعظم بروجردی آرای نفرات برگزیده این بخش را به این شرح اعلام کردند:

** موسیقی
لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ شش میلیون ریال به مجتبی رستم آهنگساز نمایش «حمزه» به عنوان نفر تقدیری تعلق گرفت و جایزه نفر برگزیده شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ 10 میلیون ریال به علی مردانی آهنگساز نمایش «تجربه های اخیر» تعلق گرفت.

** طراحی صحنه
لوح تقدیر و مبلغ شش میلیون ریال به شقایق جعفری پور برای طراحی صحنه نمایش «من علیه خودم» به عنوان نفر تقدیری تعلق گرفت و جایزه نفر برگزیده شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ 10 میلیون ریال به امیرحسین دوانی طراح صحنه نمایش «حسرت» تعلق گرفت.

** نمایشنامه نویسی
هیات داوران در این بخش ضمن ارج نهادن به نویسندگان پیشکسوتی چون محمد چرمشیر، علیرضا نادری و امیررضا کوهستانی که آثار خود را در اختیار گروه های شرکت کننده در این جشنواره قرار داده بودند، دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال جایزه ویژه نمایشنامه نویسی را به حمیدرضا آذرنگ نویسنده نمایشنامه «مادرمانده، ما در مانده» اهدا کرد.
در ادامه جایزه نفر سوم این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال به سروناز زمانی نویسنده نمایشنامه «شبیه رهایی ورای یک نفس»، جایزه رتبه دوم نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ هشت میلیون ریال به ترانه برومند نویسنده نمایشنامه «گره ای در تار و پود یک نقش» و جایزه نفر اول شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ 12 میلیون ریال به سیاوش بهادری نویسنده نمایشنامه «حسرت» تعلق گرفت.

** بازیگری زن
در این بخش جایزه رتبه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ شش میلیون ریال به صورت مشترک به مهشید ناصری بازیگر نمایش «شبیه رهایی»، محدثه حسین پور بازیگر نمایش «تجربه های اخیر» و شیوا ترابی بازیگر نمایش «چشم ها» اهدا شد و جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هشت میلیون ریال به صورت مشترک به بهار محمدپور بازیگر نمایش «تار و پود یک زندگی» و پرنیان گودرزی بازیگر نمایش «مادر مانده، ما در مانده» تعلق گرفت مهری آل آقا بازیگر نمایش «مادر مانده، ما در مانده» جایزه نفر نخست شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ 10 میلیون ریال را به خود اختصاص داد.

** بازیگری مرد
هیات داوران در این بخش جایزه ویژه خود شامل دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال را به پاس حضور ارزنده یک پیشکسوت تئاتر در میان جوانان به محمد ساربان بازیگر نمایش «سعادت لرزان» اهدا کرد.
در ادامه جوایز بازیگری مرد، هیات داوران با اهدا لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال از امین آبان بازیگر نمایش «من علیه خودم»، کاوه ابراهیم بازیگر نمایش «آدم برفی»، رامین خطیب بازیگر نمایش «گرهی بر تار و پود یک نقش»، محمد شهباز تهرانی بازیگر نمایش «شبیه رهایی ورای یک نفس» و امین وحیدی پور بازیگر نمایش «سه پاس از حیات طیبه» به عنوان پنج بازیگر برگزیده این بخش و بدون اولویت تقدیر کرد.

** کارگردانی
جایزه نفر سوم این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال به طور مشترک به ساناز زمانی کارگردان نمایش «ورای رهایی» و امین آبان کارگردان نمایش «من علیه خودم»، جایزه نفر دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هشت میلیون ریال به سیاوش بهاری راد کارگردان نمایش «حسرت» و جایزه نفر نخست شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره و مبلغ 12 میلیون ریال به فرهاد تجویدی کارگردان نمایش «من..» تعلق گرفت.

** جایزه ویژه
هیات داوران در انتهای مراسم ماراتن جوایز دومین جشنواره تئاتر «شهر» و در بخش جایزه ویژه دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال خود را به علیرضا چاووش کارگردان نمایش «مردم شهر» و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال به احمد ارجمندی کارگردان نمایش «محاکمه در سکوت» اهدا کرد.
حسین مسافرآستانه، محمدحسین مختاباد، مسلم قاسمی، رضا بابک، ناصر آویژه، مجید قناد، پرستو گلستانی، مریم معترف، مهدی عابدی، مجیدی امرایی، شکرخدا گودرزی، داوود رشیدی، قطب الدین صادقی، داریوش مودبیان و اعظم بروجردی از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.
دومین جشنواره سراسری تئاتر «شهر» به دبیری شهرام کرمی از 19 تا 26 مرداد ماه در تهران برگزار شد.
فراهنگ(5) ** 9266 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال