بزرگان مکتب تهران به روایت بیژن شکرریز

تهران - مجموعه مستند «دریای عقل و عشق» به کارگردانی بیژن شکرریز و محصول مرکز سیمافیلم به روایت زندگی بزرگان مکتب تهران می پردازد.

به گزارش ایرنا، سید مهدی طباطبایی نژاد تهیه کننده این مجموعه روز دوشنبه گفت: مکتب تهران یکی از مکاتبی است که علاوه بر جنبه های عقلانی اخلاق و عرفان نیز جایگاه ویژه ای در آن دارد از این رو دراین مجموعه به زندگی و آثار بزرگان این مکتب از ملاهادی سبزواری تا دکتر مهدی الهی قمشه ای پرداخته می شود.
وی افزود: این مجموعه به شیوه مستند بازسازی و در 17 قسمت 40 دقیقه ای تولید خواهد شد.
به گفته طباطبایی نژاد، طرح اصلی این اثر متعلق به بیژن شکرریز است و دکتر شهین اعوانی سرپرستی تیم تحقیق و نگارش کار را بر عهده دارد.
بنا بر اعلام گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سیما فیلم، رویکرد مجموعه مستند «دریای عقل و عشق» معرفی چند تن از حکمای دوره معاصر ایران است که هر یک در اعتلای دینی، حکمی، عرفانی گذشتگان ما تأثیر داشته و آموزه های آنان در عصر حاضر هم برای نسل ما و آیندگان بسیار مؤثر است.
این مجموعه در نظر دارد ضمن بررسی زندگی پرثمر، محیط پرورشی، آموزشی هر یک از شخصیت ها را به لحاظ آراء، افکار، استادان، شاگردان، آثار با برجسته نشان دادن اثرگذاری آنان در بین شاگردان و نسل زمانه شان، ویژگی های اخلاقی و رفتاری آنان، محل تدریس، روش تدریس و تأثیر و پیامی که برای نسل ما دارند و... مورد بررسی و تدقیق قرار دهد.
نحوه تلقی و رویارویی فکری هر شخصیت با اندیشه و آرای فلسفی جدید غربی به صورت انتقادی، تطبیقی و مقایسه ای، روش و نحوه دفاع آنها در برابر نقادی به کلام و فلسفه اسلامی، روش تدریس و تحقیق، رعایت آداب و ادب طلبگی، احترام به معلم و استاد، شیوه شاگردپروری آنان به لحاظ نظری و عملی نیز یکی دیگر اهداف پیشِ روی گروه محققان و مجریان اثر است.
«مکتب تهران» نه تنها در پیگیری و گسترش فلسفه اسلامی از زمان قاجار حائز اهمیت است، بلکه به خاطر مرکزیت تربیت فلاسفه نیز از اهمیت شایانی برخوردار است.
این مکتب به عنوان مرکز ارائه عقاید غرب و همچنین مهم ترین محل برخورد عقاید سنتی و مدرن در سال های بعد شد؛ در مکتب تهران، «گفتار در روش» دکارت برای نخستین بار به فارسی ترجمه شد و عقاید فلسفی غربی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
یکی دیگر از ویژگی های مکتب تهران جامعیت آن در ارائه رشته های گوناگون حکمت و عرفان اسلامی است که در حوزه های دیگر دیده نمی شود. به ویژه که حضور بهترین استادان فلسفه و عرفان در این شهر بر پر بار شدن هرچه بیشتر مکتب تهران افزود.
فراهنگ(1)2025**1588

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال