استعمال دخانیات هر 8 ثانیه یک نفر را در دنیا می کشد

تهران - براساس آمار ارایه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در هر ٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهد. این در حالی است که هرچه سن شروع استعمال دخانیات ، پایین تر باشد وعمق استنشاق آن بیش تر باشد، درصد مرگ و میر بالاتر می رود.

امروزه از هر سه موردِ مرگ و میر در جهان یک مورد آن به علت عارضه قلبی است و مهم ترین عوامل خطرساز درایجاد بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون ، استعمال دخانیات به ویژه کشیدن سیگار است .
سالانه میلیونها نفر در جهان به دلیل استعمال دخانیات دچار صدمات جبران ناپذیری می شوند . این در حالی است که در ایران نیز بسیاری از افراد گرفتار آن هستند و در برخی موارد حتی در اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند .
به گفته ˈنصیر دهقانˈ عضو جمعیت تحقیقات تنباکو و سیگار در حال حاضر مصرف دخانیات عمده ترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر در جهان است و این در حالی است که استعمال مواد دخانی عوارض جسمی و روانی فراوانی دارد .
براساس نتایج تحقیقات چنان چه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می افتد) و مدت ٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ٢٠ تا ٢۵ سال زودتر از افرادی که به هیچ وجه در زندگی سیگار نکشیده اند، خواهند مرد.
از سوی دیگر نتایج تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن با افزایش عواملی مانند ضربان قلب، فشارخون و هم چنین کلسترول و انعقاد پذیری خون ارتباط دارد. استعمال دخانیات به ویژه سیگار کشیدن موجب افزایش کارکرد قلب از یک سو و کاهش ظرفیت حمل اکسیژن توسط خون می شود که این مسئله سبب تشدید ناتوانی و اختلال در عملکرد قلب می شود و بدین ترتیب زمینه بروز آریتمی ها و حمله های قلبی فراهم می شود.
عضو جمعیت تحقیقات تنباکو و سیگاردر این مورد گفت : هنگام کشیدن سیگار به طور متوسط ضربان قلب 10 تا 20 ضربه در دقیقه و فشار خون 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می یابد .همچنین نیکوتین و منواکسیدکربن موجود در دود سیگار سبب ایجاد بیماری های قلبی-عروقی می شود .از مهم ترین عوارض سیگار می توان به آسیب رسانی مستقیم آن به سلول های آندوتلیال عروق اشاره کرد که منجر به تنگی و انسداد عروقی می شود .
وی افزود : خطر ایجاد حمله ی قلبی در افراد سیگاریِ زیر 40سال، 5 برابر افراد غیرسیگاری است . به طور کلی از هر 4 موردِ مرگی که بر اثر تنگی عروق کرونر رخ می دهد، متاسفانه یک مورد به علت مصرف دخانیات است.
دهقان گفت : استعمال دخانیات به هر شکل در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی موثر است . از این رو سیگار، پیپ و قلیان و مواد مخدرمی توانند عامل ایجاد بیماری های قلبی-عروقی باشند به طوری که تعداد موارد مصرف دخانیات، مدت زمان استفاده و عمق فروبردن دود آن ها در شدت بیماری تأثیر مستقیم دارد.
وی خاطرنشان کرد:معمولا اشتهای افراد پس از ترک سیگار افزایش می یابد و از طرفی حس بویایی و چشایی آنها بهتر می شود، در نتیجه تمایل آنها به خوردن غذا افزایش می یابد از این رو افراد می توانند پس از ترک سیگار با رعایت الگوهای صحیح رفتاری و غذایی افزایش وزن احتمالی خود را به حداقل برسانند.
علمی (5)**1354**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال