مروری به برگزیدگان بیست و شش دوره جشنواره فیلم کودک

تهران- جشنواره فیلم کودک در حالی مهرماه برگزار می شود که مرور برگزیدگان بیست و شش دوره این رویداد خالی از لطف نیست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جشنواره فیلم کودک یکی از قدیمی ترین جشنواره های سینمایی کشور است.
در نخستین دوره جشنواره فجر که در تهران برگزار می شد، بخش سینمای کودک و نوجوان نیز درنظر گرفته شد که رقابتی نبود. در دو دوره بعد نیز این اتفاق تکرار شد و بخش سینمای کودک و نوجوان به شکلی غیررقابتی در دل جشنواره فیلم فجر برگزار می شد، اما از دوره چهارم، هیات داوران مستقلی برای این بخش در نظر گرفته شد تا پروانه های زرین برای نخستین بار روی شانه برگزیدگان بنشینند.
در دوره چهارم جشنواره کودک که بهمن 67 برگزار شد، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «ماهی» به کارگردانی کامبوزیا پرتوی رسید و ابوالفضل جلیلی هم توانست پروانه زرین بهترین کارگردانی را دریافت کند.
در دوره پنجم جشنواره، پروانه سیمین بهترین فیلم به اثری از لهستان رسید. همچنین در این بخش پروانه سیمین بهترین کارگردانی به کارگردانی از هند و جایزه ویژه هیات داوران نیز به اسماعیل براری برای ساخت فیلم «تنهایی و کلوخ» رسید.
دوره ششم جشنواره فیلم کودک با تغییراتی همراه بود و قرار شد این جشنواره برای نخستین بار در شهر تاریخی اصفهان برگزار شود. همچنین زمان برگزاری جشنواره نیز تا آبان ماه عقب آمد.
در این دوره، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «سفر جادویی» به کارگردانی ابوالحسن داودی ، پروانه زرین جایزه بهترین کارگردانی به فیلمی از کانادا – فرانسه و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به فیلمی از ترکیه رسید.
در دوره هفتم، پروانه زرین جایزه بهترین کارگردان به علیرضا داود نژاد برای ساخت فیلم
«نیاز» رسید و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران را فیلمی از ترکیه دریافت کرد. همچنین در این دوره، دو پروانه زرین برای بهترین فیلم درباره کودکان و بهترین فیلم برای کودکان اهدا شد که هر دو جایزه به فیلم هایی از انگلستان رسید.
در دوره هشتم هیات داوران هیچ یک از فیلم های بلند برای کودکان و نوجوان را حائز ویژگی های فیلم برتر ندانست.
هیات داوران در دوره هشتم، پروانه زرین بهترین فیلمنامه را به «راز چشمه سرخ» و علی سجادی حسینی اعطا کرد و پروانه زرین بهترین فیلم درباره نوجوانان را کیومرث پوراحمد برای کارگردانی «شرم» گرفت. پروانه زرین بهترین کارگردانی نیز به لوکزامبورگ رفت.
در دوره نهم، پروانه زرین جایزه بهترین فیلم به فیلمی از ترکمنستان رسید و جایزه بهترین بازیگر کودک و نوجوان را مهدی باقربیگی از ایران گرفت. در این دوره تنها «مریم و میتیل» فتحعلی اویسی توانست جایزه فیلم برگزیده هیات داوران کودک و نوجوان را دریافت کند. البته دیپلم افتخار فیلمنامه ی برگزیده هم به «مریم و میتیل» رسیده بود.
در دوره دهم باز هم هیات داوران هیچ فیلم بلندی را شایسته دریافت پروانه زرین جایزه بهترین فیلم به مفهوم مطلق ندانست اما در بخش های دیگر، پروانه زرین بهترین کارگردانی را به ابوالفضل جلیلی برای کارگردانی «دت یعنی دختر» داد. البته در این دوره چند دیپلم افتخار برای بهترین فیلم بلند (تیک تاک محمدعلی طالبی)، طراحی صحنه (عبور از تله احمد ساکت) و موفقیت در رهبری بازیگران غیرحرفه ای (بادکنک سفید جعفر پناهی) اهدا شد.
هیات داوران کودک و نوجوان نیز در دوره دهم، به ترتیب پنج فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله، بادکنک سفید، عبور از تله، پایان کودکی و دره هزار فانوس را به عنوان آثار برگزیده بلند خود اعلام کردند.

*** آغاز دهه دوم برگزاری جشنواره کودک
در دوره یازدهم نتایج بخش مسابقه سینمای ایران و مسابقه سینمای بین الملل به تفکیک اعلام شد.
در این دوره، پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند «شاخ گاو» کیانوش عیاری رسید و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران را نیز عباس عالی زاده برای بازی در «هانیه» به خانه برد.
همچنین در بخش مسابقه بین الملل، پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران کیانوش عیاری برای ساخت «شاخ گاو» اهدا شد و پروانه زرین بهترین فیلم بلند را نیز فیلمی از فلسطین – بلژیک – انگلستان گرفت.
در دوره یازدهم، هیات داوران نوجوان تندیس های بلورین و جایزه های ویژه خود را به فیلم های «حکایت شیرین» محمدرضا عابدی و «به خاطر هانیه» کیومرث پوراحمد اهدا کرد.
دوره دوازدهم باز هم تغییرات در برگزاری جشنواره کودک ایجاد شد. در این دوره محل برگزاری جشنواره پس از یک دوره پنج ساله از اصفهان به کرمان رفت.
در این دوره و در بخش مسابقه سینمای ایران، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «کیسه برنج» محمدعلی طالبی و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «پدر» مجید مجیدی اهدا شد. در این دوره، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را نیز پرویز شهبازی برای «مسافر جنوب» دریافت کرد.
همچنین در بخش مسابقه بین الملل جشنواره، پروانه زرین جایزه بهترین کارگردانی به فیلمی از فرانسه، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلمی از ایسلند، پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به «کیسه برنج» از ایران، دیپلم افتخار بهترین فیلم به «مسافر جنوب» پرویز شهبازی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به فیلم هایی از هند و لهستان رسید.
دوره سیزدهم بازهم مکان برگزاری جشنواره تغییر کرد و به تهران منتقل شد. در این دوره و در بخش مسابقه بین الملل، پروانه زرین بهترین فیلم به «موشک کاغذی» فرهاد مهران فر داده شد. همچنین پروانه زرین جایزه بهترین کارگردانی به فیلمی از آلمان، پروانه زرین بهترین اثر ویدئویی به «رویای ژینا» بهرام جواهری و پروانه زرین بهترین کارگردانی اثر ویدئویی به فریدون حسن پور برای کارگردانی فیلم «پول» رسید.
دوره چهاردهم جشنواره کودک مجددا در اصفهان برگزار شد و در بخش مسابقه سینمای ایران مجید مجیدی توانست پروانه زرین بهترین فیلم بلند را برای ساخت «رنگ خدا» دریافت کند. در این بخش همچنین «کودک و سرباز» سیدرضا میرکریمی پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران را گرفت.
در بخش مسابقه بین الملل جشنواره چهاردهم هم، پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به اثری از کانادا رسید و جایزه ویژه هیات داوران را فیلمی از کشور چین دریافت کرد. در این بخش، پروانه زرین جایزه بهترین کارگردانی به مجید مجیدی برای کارگردانی «رنگ خدا»، پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان به پگاه آهنگرانی برای بازی در «دختری با کفش های کتانی» و دیپلم افتخاری نیز به تمامی دست اندرکاران «دختری با کفش های کتانی» اهدا شد.
در دوره پانزدهم، پروانه زرین بهترین فیلم بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به «زمانی برای مستی اسب ها» به کارگردانی بهمن قبادی اهدا شد. همچنین در بخش فیلم های بلند دو دیپلم افتخار به «ترکش های صلح» علی شاه حاتمی و «یکی بود یکی نبود» ایرج طهماسب اهدا شد.
در بخش مسابقه سینمای بین الملل دوره پانزدهم، پروانه زرین بهترین فیلم به اثری از یونان، پروانه زرین بهترین کارگردانی به کارگردانی از فرانسه و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به «زمانی برای مستی اسب ها» بهمن قبادی رسید.
همچنین هیات داوران کودک و نوجوان هم فیلم های مادر (لیلا میرهادی)، بهادر (عبداله علیمراد)، یکی بود یکی نبود (ایرج طهماسب)، ترکش های صلح (علی شاه حاتمی) و راز گل سرخ (سیدمهدی برقعی) را به عنوان آثار برگزیده خود در بخش های مختلف فیلم بلند، نیمه بلند و کوتاه اعلام کرد.
***
آغاز دهه هشتاد و شانزدهمین جشنواره فیلم کودک
در دوره شانزدهم جشنواره فیلم کودک و نوجوان که با آغاز دهه 80 همراه شده بود، محمدعلی طالبی پروانه زرین بهترین فیلم بلند بخش مسابقه سینمای ایران را برای ساخت «تو آزادی» دریافت کرد. همچنین پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به مظاهر نصراللهی برای بازی در «نوروز» رسید و دیپلم افتخار بهترین فیلم را هم مرضیه برومند برای «مربای شیرین» گرفت.
در بخش بین الملل این جشنواره هم، پروانه های زرین بهترین فیلم بلند و بهترین بازیگر به چین و پروانه زرین بهترین کارگردانی به انگلستان رفت. همچنین پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران به «تو آزادی» محمدعلی طالبی اهدا شد.
دراین دوره، مجمع سینمای کودک و نوجوان جایزه بهترین فیلمنامه را به صورت مشترک به فرهاد توحیدی برای نگارش «مربای شیرین» و محمدعلی طالبی برای نگارش «تو آزادی» اهدا کرد. این مجمع، دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را به مرضیه برومند برای «مربای شیرین» و دیپلم افتخار بهترین فیلم را به «محمدعلی طالبی» داد.
همچنین 60 داور کودک و نوجوان جشنواره شانزدهم، پروانه زرین بهترین فیلم را به «تو آزادی» محمدعلی طالبی اهدا کردند.
در دوره هفدهم جشنواره فیلم کودک و نوجوان، مسعود کرامتی برای ساخت «روز کارنامه» پروانه های زرین بهترین فیلم بلند و بهترین کارگردانی، سیروس حسن پور برای ساخت «دهقان فداکار» پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران، داریوش عیاری برای ساخت «دخیل» و محمدابراهیم معیری برای ساخت «پروانه های بدرقه می کنند» دیپلم افتخار بخش مسابقه سینمای ایران را دریافت کردند.
در بخش بین الملل نیز پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند به فیلمی از کشور چین رسید و جایزه ویژه هیات داوران را هم رضا حیدرنژاد برای «درسی برای فردا» دریافت کرد. در این بخش علی شاه حاتمی برای ساخت «کولی» دیپلم افتخار گرفت.
همچنین «دهقان فداکار» سیروس حسن پور، «کلاه قرمزی و سروناز» ایرج طهماسب ، «علی و دنی» وحید نیکخواه آزاد و «دبستان شوک» کاظم معصومی برگزیدگان مجمع سینمای کودک بودند.
در دوره هجدهم، پروانه زرین جایزه بهترین فیلم بلند را «من و نگین دات کام» حسین قناعت دریافت کرد. همچنین پروانه زرین بهترین کارگردانی را عبدالحسین گلبن برای «بهشت جای دیگری است» و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران را «خورشید مصر» بهروز یغماییان و شهرام خوارزمی دریافت کردند.
در بخش بین الملل نیز پروانه زرین بهترین کارگردانی به خسرو معصومی برای کارگردانی
«رسم عاشق کشی»، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلمی از سوئد و فنلاند و پروانه زرین جایزه هیات داوران به فیلمی از فرانسه رسید.
مجمع سینمای کودک و نوجوان هم جایزه بهترین فیلمنامه اش به حسین قناعت برای «من و نگین دات کام»،جایزه بهترین کارگردانی را به خسرو معصومی برای «رسم عاشق کشی»، تندیس بهترین فیلم خود را به حسین قناعت برای «من و نگین دات کام» و تندیس ویژه هیات داوران خود را به بهروز یغماییان و شهرام خوارزمی برای «خورشید مصر» اهدا کرد.
در دوره نوزدهم جشنواره کودک و در بخش سینمای ایران، پروانه زرین بهترین فیلم به «پشت پرده مه» پرویز شیخ طادی، پروانه زرین بهترین کارگردانی به غلامرضا رمضانی برای کارگردانی فیلم «حیات» و جایزه ویژه هیات داوران به «لاک پشت ها هم پرواز می کنند» بهمن قبادی اهدا شد.
در بخش بین الملل نیز «لاک پشت ها پرواز نمی کنند» توانست پروانه های زرین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را دریافت کند. همچنین پروانه زرین هیات داوران به «حیات» غلامرضا رمضانی اهدا شد. البته در این دوره از جشنواره هشت جایزه نیز در بخش مسابقه سینمای آسیا اهدا شد که در میان آن ها، جایزه بهترین فیلم به «لاک پشت ها پرواز نمی کنند» بهمن قبادی، جایزه بهترین کارگردانی به «من بن لادن نیستم» احمد طالبی نژاد و جایزه بهترین فیلمنامه به «حیات» اثر مجتبی خشک دامن رسید.
همچنین هیات داوران کودک و نوجوان جشنواره نوزدهم، «در به در ها» امیرحسین صدیق را به عنوان بهترین اثر در سینمای ایران و «لاک پشت های هم پرواز می کنند» بهمن قبادی را به عنوان بهترین اثر بخش بین الملل انتخاب کردند. در این دوره «در به درها» فیلم برگزیده تماشاگران جشنواره شد.
در دوره بیستم جشنواره کودک تغییرات کلی در جوایز جشنواره به وجود آمد و جوایزی مانند بهترین دستاورد فنی و هنری هم به جشنواره اضافه شد.
در این دوره که آغازی بر پایانی بر دومین دهه از برگزاری جشنواره کودک و نوجوان بود، پروانه زرین بهترین فیلم مسابقه سینمای ایران نصیب «دیشب باباتو دیدم، آیدا» به کارگردانی رسول صدرعاملی شد و پروانه زرین ویژه هیات داوران به محمدعلی طالبی برای «سرخی سیب کال» رسید. همچنین در ادامه اهدای جوایز این بخش، پروانه زرین بهترین کارگردانی به رسول صدرعاملی برای «دیشب باباتو دیدم آیدا»، دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به سیروس حسن پور برای «چوپان دروغگو»، پروانه زرین بهترین بازیگر به مریم حسن پور برای «چوپان دروغگو» و پروانه های زرین بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم برای کودک به حسین قناعت برای «ماجراهای اینترنتی» اهدا شد.
در بخش بین الملل جشنواره هم، پروانه زرین بهترین فیلم بلند به اثری از ایتالیا رسید و پروانه زرین ویژه هیأت داوران را جمیل رستمی برای فیلم «مرثیه برف» به خانه برد. همچنین در بخش مسابقه سیمای آسیا پروانه زرین بهترین فیلمنامه به رسول صدرعاملی و کامبوزیا پرتوی برای «دیشب باباتو دیدم آیدا» اهدا شد.

*** آغاز دهه سوم برگزاری جشنواره فیلم کودک با یک سال تاخیر
بیست و یکمین جشنواره فیلم کودک با یک سال تاخیر در همدان برگزار شد.
در بخش سینمای ایران این جشنواره،پروانه های زرین بهترین فیلم به «بچه های ابدی» پوران درخشنده و «نصف مال من، نصف مال تو» وحید نیکخواه آزاد، پروانه زرین بهترین کارگردانی به کیومرث پوراحمد برای «اتوبوس شب»، پروانه زرین بهترین فیلمنامه به غلامرضا رمضانی برای نگارش «قفل ساز» و پروانه های زرین جایزه ویژه هیات داوران به سیروس حسن پور برای «تصمیم کبری»، مازیار محمدی نژاد برای «هفت رنگ» و پوران درخشنده برای
«بچه های ابدی» (داوران کودک و نوجوان) اهدا شد. همچنین «بچه های ابدی» بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره بیست ویکم شد.
در بخش بین الملل نیز پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «قفل ساز» به کارگردانی غلامرضا رمضانی و پروانه زرین بهترین کارگردانی به پوران درخشنده برای «بچه های ابدی» رسید.
در دوره بیست ودوم که باز هم در همدان برگزار می شد، پروانه زرین بهترین فیلم بخش سینمای ایران به «جعبه موسیقی» فرزاد موتمن رسید و ابراهیم فروزش هم جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را برای «هامون و دریا» گرفت. در این بخش پروانه زرین داوران کودک و نوجوان به «سفر به سرزمین اعداد» غلامرضا حبیبی اهدا شد. همچنین چندین دیپلم افتخار برای جعبه موسیقی، قلب کوچک، به خاطر خواهرم، نان و لی لی، زمانی برای دوست داشتن و... اهدا شد.
در بخش مسابقه بین الملل جشنواره بیست و دوم نیز، پروانه زرین به فیلم «زمانی برای دوست داشتن» ساخته ابراهیم فروزش و پروانه زرین ویژه هیات داوران جشنواره به فیلم «جعبه موسیقی» ساخته فرزاد موتمن اهدا شد.
در جشنواره 23 فیلم کودک و نوجوان که سال 88 برگزار شد، در بخش سینمای ایران پروانه زرین بهترین فیلم بلند به «کودک و فرشته» مسعود نقاش زاده، پروانه زرین بهترین کارگردانی به «همبازی» غلامرضا رمضانی، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به محمدرضا گوهری و مسعود نقاش زاده برای نگارش «کودک و فرشته»، جایزه ویژه هیات داوران به «پرواز مرغابی ها» و جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به «خاله سوسکه» نادره ترکمانی اهدا شد.
در بخش بین الملل نیز «کودک و فرشته» مسعود نقاش زاده جایزه بهترین فیلم آسیایی را دریافت کرد.
در دوره بیست و چهارم که آخرین سال حضور جشنواره در همدان بود، «نخودی» به کارگردانی جلال فاطمی و «راز دشت تاران» به کارگردانی مشترک فیلم هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی پروانه های زرین بهترین فیلم و ناصر رفائی برای «این خانه امن است» پروانه های زرین بهترین فیلمنامه و کارگردانی را دریافت کردند.
در بخش بین الملل هم پروانه زرین ویژه هیات داوران به فیلم «نخودی» به کارگردانی جلال فاطمی اهدا شد.

*** ربع قرن برگزاری جشنواره فیلم کودک و بازگشت به نصف جهان
جشنواره فیلم کودک و نوجوان از دوره بیست و پنجم دوباره به اصفهان بازگشت و زمان برگزاری آن هم از مهر به آبان ماه تغییر کرد.
در دوره بیست و پنجم و در بخش سینمای ایران، «آهوی پیشونی سفید» ساخته سید جواد هاشمی به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب و «سلام بر فرشتگان» ساخته فرزاد اژدری به عنوان برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه معرفی شد. همچنین پروانه زرین بهترین کارگردانی به علی شاه‏حاتمی و حمید شاه حاتمی برای کارگردانی «رویای سینما» و پروانه زرین بهترین فیلم داوران کودک و نوجوان به محمدحسین لطیفی برای ساخت «پاریس تا پاریس» اهدا شد.
در بخش بین الملل این جشنواره نیز، جایزه «شهید محمد الدوره» توسط هیات داوران به سعید سعدی تهیه کننده «راه نجات» اهدا شد و جایزه پروانه زرین بهترین فیلم بلند بخش بین الملل به «باد و مه» محمدعلی طالبی رسید.
در دوره اخیر (بیست و ششم) جشنواره فیلم کودک، پروانه زرین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بخش سینمای ایران به «گوردانه و عمه غولی» به تهیه کنندگی و کارگردانی نادره ترکمانی اهدا شد. همچنین پروانه های زرین بهترین فیلمنامه و جایزه ویژه هیات داوران را وحید نیکخواه آزاد برای «فرزند خوانده» دریافت کرد.
در بخش بین الملل این جشنواره، جوایز ویژه یونیسف و شهید محمد الدوره به فیلم
«مروارید» ساخته فریدون حسن پور رسید و پروانه زرین بهترین فیلمنامه را رهبر قنبری برای «روییدن در باد» به خانه برد.
بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم کودک مهرماه امسال برگزار می شود.
فراهنگ(5)**1983**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال