خطر تابش اشعه فرابنفش سبب تعطیلی زود هنگام ادارات در اراک شد

اراک - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی شدت تابش اشعه فرا بنفش را امروز سه شنبه در اراک و شازند در شرایط حداکثری اعلام کرد و گفت: با هماهنگی استانداری ادارات این دو شهر امروز ساعت 12 تعطیل شد.

ˈامیر انصاریˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعات اثرگذاری حداکثری اشعه نامرئی فرا بنفش بر بدن انسان از 10 صبح تا 17 است و بسته به طول موج آن بیشترین آسیب رسانی در ساعات 12 تا 15 رخ می دهد که به همین دلیل استانداری استان مرکزی امروز ساعات کار ادارات را کم کرده است .
اشعه فرا بنفش (UV) دارای انرژی الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه و انرژی زیاد، بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار دارد.
پرتوهای این اشعه به شدت برای انسان مضر است و تهدیدی جدی برای سلامت محسوب می شود به طوری که حتی در سایه بودن نیز در روزهایی که شدت تابش اشعه فرابنفش زیاد است ، تامین کننده سلامت نیست .
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این ارتباط گفت: بالا رفتن اشعه ماورای بنفش در تابستان به دلیل حاکمیت شرایط تابشی خورشید اتفاق می افتد و در روزهای ناسالم که آلاینده های هوا غلظت بالایی دارند این اشعه آثار مخرب تری دارد.
ˈمحمد جمالیانˈ افزود: از بین سه نوع اشعه فرابنفش خورشید ، نوع B آن با طول موج 290 تا 320 نانومتر خطرناکتر است که قرار گرفتن در معرض تابش آن بستر بروز سرطان پوست را ایجاد می کند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر سرطان پوست در صدر سرطان های شایع استان مرکزی است و بالا بودن اشعه ماورای بنفش، یکی از عوامل اصلی بروز این بیماری صعب العلاج است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: مردم باید بدانند که اثرات آلودگی هوا و بالا بودن اشعه ماورای بنفش دفعی و فوری نیست و عوارض آن در چند سال آینده ممکن است با اپیدمی سرطان پوست و بیماری های مزمن تنفسی، قلبی و عروقی و سایر امراض دیگر بروز کند.
یک پزشک داروساز نیز در این خصوص گفت: اشعه فرا بنفش نوع A با طول موج 320 تا 400 لاندا قابل عبور از جو زمین است و قرار گرفتن در معرض آن در دراز مدت موجب بروز پیری زودرس پوست می شود.
ˈآتنا اسماعیلیˈ افزود: اشعه فرابنفش نوع C بسیار پرانرژی است اما به دلیل کوتاهی طول موج و جذب شدن در لایه ازن به زمین نمی رسد و خوشبختانه جای نگرانی از آثار مخرب این اشعه نیست.
وی توضیح داد: بیشترین عوارضی که اشعه فرا بنفش به ویژه نوع B آن ایجاد می کند چین چروک در پوست، پیری زودهنگام، قرمزی، التهاب ، سوزش و خارش ، ایجاد تاول های پوستی و درنهایت سرطان پوست است.
وی بیان کرد: مصرف مداوم کرم های ضدآفتاب به عنوان محافظ پوست در برابر این اشعه بسیار با اهمیت است که هم برای مردان و هم برای زنان توصیه می شود.
دکتر اسماعیلی افزود:استفاده از کرم های ضد آفتاب برای کودکان زیر شش ماه ممنوع است و برای کودکان شش تا 12 ساله و زنان باردار مصرف کرم های ضدآفتاب فیزیکی و برای سایر افراد کرم های ضد آفتاب شیمیایی توصیه می شود.
وی اضافه کرد: کرم ضد آفتاب فیزیکی نظیر اکسید دو زنگ و زینک اکساید محافظی است که موجب انعکاس نور خورشید شده و نمی گذارد که این اشعه جذب پوست شود.
این پزشک داروساز کرم های ضد آفتاب شیمیایی را نوعی کرم محافظ ذکر کرد که با واکنش شیمیایی این مواد بر پوست مانع جذب اشعه ماورای بنفش می شود.
دکتر اسماعیلی یادآور شد: در کرم های ضد آفتاب شیمیایی درصد فاکتور محافظت کننده از نور خورشید (SPF)بسیار اهمیت دارد و بر اساس اعلام سازمان غذایی و دارویی جهان بهترین شاخص SPF عدد 50 است.
وی بیان کرد: کرم های ضد آفتاب با فاکتور محافظ 30 نیز مفید هستند اما با عرق کردن و برخورد با بدن به سرعت اثرات آن ها کم می شود.
این پزشک داروساز افزود: استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF50 باید هر سه ساعت تجدید شود و بسته به میزان کم یا بیشتر بودن نمره فاکتور محافظ زمان آن باید تنظیم شود.
وی یادآور شد: کوهنوردان باید بدانند که هر یک کیلومتر که از سطح زمین فاصله می کیرند 15 درصد بیشتر اشعه فرابنفش دریافت می کنند و تمدید استفاده از کرم ضد آفتاب آنها باید حداقل دو ساعت یکبار باشد.
این پزشک داروساز اضافه کرد: در روزهای آلوده که کدر بودن هوا مانع نور مستقیم آفتاب است اشعه فرابنفش اثرگذاری خود را به حداکثر می رساند و افراد باید بدانند که این اشعه در سایه نیز آثار مخرب خود را بر پوست می گذارد.
دکتر اسماعیلی ادامه داد: استفاده از عینک، دستکش و کلاه و پوشیدن لباس های آستین بلند به ویژه برای کودکان می تواند در کاهش آثار مخرب اشعه فرابنفش موثر باشد.
اراک مرکز استان مرکزی امروز بیستمین روز حالت اضطرار خود را به علت بالا بودن آلایندگی در هوایش سپری می کند.ک/4
560/559/ 610

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال