سرزنی توپ در فوتبال موجب آسیب مغزی می شود

تهران- محققان می گویند که فوتبالیست ها در جریان یک بازی فوتبال 6 تا 12 بار توپ را با سر می زنند که این کار در عرض چند سال موجب آسیب مغزی مشابه ضربه مغزی می شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس ، دکترˈمایکل ال. لیپتونˈ از کالج پزشکی «آلبرت انیشتن» در دانشگاه «یشیوا» گفت : از آنجایی که فوتبال محبوب ترین بازی جهان است در این مطالعه محققان فوتبالیست ها را مورد بررسی قرار داده اند.
فوتبال ورزشی است که همه گروه سنی می توانند در آن بازی کنند از این رو نگرانی هایی در مورد این بازی وجود دارد زیرا زدن توپ با سر -- که از مولفه های اصلی این بازی به شمار می رود-- می تواند موجب آسیب مغزی شود.
لیپتون گفت: در طول یک بازی توپ فوتبال با سرعتی بیش از 50 مایل در ساعت (46/80 کیلومتر در ساعت) حرکت می کند و فوتبالیست ها معمولا 30 بار یا دفعات بیشتری توپ را با سر می زنند.
با این وجود بعید است که زدن ساده توپ با سر موجب بروز آسیب های تروماتیک مغزی مانند پارگی رشته های مغزی شود اما تکرر این عمل می تواند موجب بروز واکنش هایی شود که در طول زمان موجب تخریب سلول های مغزی می شود.
در این مطالعه محققان با استفاده از تصویر برداری های ام.آر.آی، 37 فوتبالیست آماتور را که متوسط سنی 31 سال داشتند و از کودکی فوتبال بازی می کردند ،مورد بررسی قرار دادند.
افراد مورد مطالعه به طور متوسط 22 سال فوتبال بازی کرده بودند و در سال گذشته 10 ماه به این بازی مشغول بودند.
محققان اعلام کردند: نتایج این مطالعه ناهنجاری هایی را شبیه ضربه مغزی در ماده سفید مغز فوتبالیست هایی نشان داد که بیشترین میزان توپ را با سر زده بودند .
لیپتون گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که تغییرات مغزی شبیه جراحت های مغزی مانند ترومای خفیف مغزی با تعداد سر زنی های توپ فوتبال درطول چند سال ارتباط دارد.
این یافته ها در مجله اینترنتی Radiology منتشر شده است.
علمی(6)**2038**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال