در اعتراض به هتک حرمت مرقد مطهر حجر بن عدی، حوزه های علمیه قم و نجف تعطیل شدند

تهران- به دنبال اقدام تروریست های مسلح در سوریه در نبش قبر حجر بن عدی الکندی از صحابه بزرگوار امیرالمومنین (ع )، حوزه های علمیه قم و نجف امروز شنبه در اعتراض به این اقدام موهن تعطیل شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری ،در این رابطه تجمعی اعتراض آمیز در مدرسه فیضیه قم با سخنرانی آیت الله استادی برگزار خواهد شد.
در این گزارش با اشاره به شرحی کوتاه به زندگی این یار بزرگوار امیرالمومنین(ع) آمده است: او در نوجوانی به همراه برادرش هانی بن عدی به حضور پیامبرصلی الله علیه وآله شرفیاب شده و به آیین اسلام گرویدند.
حجر بن عدی پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه وآله در کنار حضرت علی علیه السلام بود و از یاران خاص و وفادار او به حساب می رفت.
او در جنگ جمل، صفین و نهروان در رکاب حضرت علی علیه السلام شمشیر زد و در جنگ صفین فرماندهی قبیله خود (کنده) و در جنگ نهروان فرماندهی جناح چپ سپاه حضرت علی علیه السلام را بر عهده داشت.

حضور در فتح شام
حجربن عدی در فتح شام نیز شرکت کرد و جزو لشکریانی بود که ˈ مَرج عَذراءˈ را فتح کردند و در روایتی از وی به عنوان فاتح آن جا یاد شده است.

تنبیه ابوموسی توسط حجر
در جنگ جمل، هنگامی که ابوموسی اشعری، فرماندار کوفه، از شرکت کردن مردم در جنگ برای یاری امام علی(ع) جلوگیری کرد، حجربن عدی همراه حسن بن علی علیه السلام و عماربن یاسر به مسجد کوفه رفت، ابوموسی را بیرون راند و مردم را به شرکت در جنگ تشویق کرد.
در این جنگ حضرت علی (ع)، حجر را به ریاست قبایل کنده، حضرموت، قُضاعه و مَهْره گمارد.
او به زهد، معروف بود و روح پاک، نفْس سالم، مَنش والا و روش پیراسته حُجر بود که او را مستجاب الدعوه ساخته بود.
حجر، لحظاتی قبل از ضربت خوردن علی علیه السلام از توطئه خبر یافت، با تمام توان کوشید تا ایشان را خبر کند؛ اما موفق نشد و غم به خون نشستن مولا علیه السلام بر جانش نشست.
معاویه که از موضعگیری‏ها، افشاگری‏ها، سرسختی‏ها و استواری‏های حجر به ستوه آمده بود، دستور قتل او را صادر کرد و او را به همراه یارانش در ˈمَرْج عَذراءˈ و به سال 51 هجری به شهادت رساند.
اجتمام(1) 1497

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال