نمایشگاه همانند سازی اسناد و نسخ خطی با همکاری ایران در آرشیو ملی هند گشایش یافت

دهلی نو - نمایشگاه بزرگ همانند سازی اسناد و نسخ خطی با همکاری مرکز بین المللی میکروفیلم نور ایران و آرشیو ملی هند در محل نمایشگاه های آرشیو ملی هند به مدت دو هفته گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این نمایشگاه بخشی از آثار و کارهای انجام شده در زمینه همانند سازی اسناد و نسخ خطی توسط مرکز بین المللی میکروفیلم ایران در آرشیو ملی هند به نمایش گذاشته شده است .
از جمله کارهای انجام شده توسط مرکز میکروفیلم نور ایران که بخشی از آن در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده، می توان به مجموعه ای با بیش از 800 هزار برگ سند فارسی مربوط به دوران مختلف حکومت های اسلامی در هند از قرن هفتم هجری تا قرن 13 اشاره کرد.
تهیه عکس از 135 هزار برگ سند مربوط به نظام حکومتی در هند با عنوان ˈمجموعه عنایات جنگˈ و نیز تصویری از دو مجموعه خطی کتابخانه آرشیو ملی هند شامل 484نسخه خطی و کتابخانه فورت ویلیلم در بیش از 156 هزار برگ از دیگر کارهای انجام شده است.
از دیگر کار های انجام شده مرکز بین المللی میکرو فیلم نور ایران در آرشیو ملی هند می توان به تهیه عکس از 42 روزنامه فارسی زبان در هند در دوران تسلط انگلیس ها در بیش از 106 هزار برگ و چاپ 8 اثر نفیس از مجموعه نسخه های خطی کتابخانه آرشیو ملی و فورت ویلیام اشاره کرد که پیش از این توسط معاون رییس جمهوری هند رونمایی شد.
از دیگر آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه که توسط مرکز میکرو فیلم نور انجام شده نیز می توان به چاپ نسخ خطی تاریخ ˈالفی ˈ در دو جلد، ˈمهابهارتˈ در دو جلد، ˈعلاج الطیورˈ، شگرف نامه ولایت، فهرست نسخ های خطی فارسی و انگلیسی دانشگاه فورت ویلیام و فهرست نسخ خطی کتابخانه آرشیو ملی هند اشاره کرد.
شش فهرست تفصیلی اسناد آرشیو ملی هند به زبانهای فارسی و انگلیسی و همچنین چاپ نسخه های خطی همانند روزنامه های فارسی آئینه اسکند، جام جهان نما، مراه الاخبار و مفتاح الظفر از دیگر آثار به نمایش درآمده دراین نمایشگاه است .
نگاهی کوتاه به آرشیو ملی هند و آثار و اسناد نگهداری شده در آن و وجود اسناد و نسخ خطی فراوان فارسی در آن، حاکی از روابط دیرینه و تنگاتنگ ایران و هند و رونق زبان فارسی در شبه قاره هند است.
آرشیو ملی هند با فعالیت های چندگانه با سابقه بیش از 150 سال فعالیت در زمینه ثبت سوابق عمومی، اکتساب اسناد خصوصی، جمع آوری مطالب کتابخانه ای، نگهداری سوابق، مطالب تحقیقاتی و مرجع، انتشارات آموزش نگهداری و عکس برداری از مدارک، برنامه های توسعه ای، هماهنگی در داخل و خارج از کشور، گشایش دفاتر در نواحی منطقه ای را در کارنامه خود دارد.
این اداره در سال 1990میلادی از ˈدفتر آرشیوˈ به ˈاداره کل آرشیوˈ ارتقاع یافت که در حال حاضر آرشیو ملی هند وابسته به وزارت فرهنگ می باشد و دارای یک دفتر منطقه ای در بهوپال و مرکز سوابق در جیپور، پوروچری و بونیشور می باشد.
کتابخانه آرشیو ملی هند علاوه برداشتن مجموعه های عظیم از اسناد عمومی و محرمانه، فرامین و نامه نگاری ها دارای مجموعه غنی از نسخه های خطی بزبان های مختلف است. این مجموعه مشتمل بر بعضی از نسخ نادر و نفیس و قدیمی ترین انتشارات و گزارش ها در موضوعات گوناگون می باشد.
مجموعه نسخه های آرشیو ملی هند مشتمل بر 178 هزار کتاب و گزارش و سه هزار و 299 کتاب خاص و غیر قابل انتشار است .
آساق** 589**1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال