هواپیمای جت 9 نفره در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد در حال ساخت است

مشهد- معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هواپیمای جت 9 نفره برای نخستین بار در کشور هم اکنون در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد در حال ساخت است.

ˈمنوچهر منطقیˈ روز شنبه در حاشیه آیین گشایش نخستین نیروگاه بادی ساخت کشور در منطقه بینالود خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: این هواپیما کاربردهای زیادی بویژه برای حمل و نقل های سریع و سفرهای کاری وزارتخانه های مختلف دارد.
مدیرعامل سازمان صنایع هوایی ایران گفت: با تشکیل هسته علمی در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی هم اکنون طراحی اولیه ساخت هواپیمای جت 9 نفره پایان یافته و وارد طراحی تفصیلی شده است.
منطقی افزود: متخصصان دانشگاه فردوسی مشهد با ساخت این هواپیما به دانش فنی هواپیما سازی در کشور با قابلیت های بالاتر، دست خواهند یافت.
وی خاطر نشان کرد: برای ساخت هواپیما نیاز به سه عامل ˈدانش فنی، سرمایه گذاری و تامین زیرساخت هاˈ داریم که با رفع کمبودهای مربوطه پیرامون سه محور مذکور می توانیم به دانش هواپیماسازی در کشور دست یابیم.
وی با بیان اینکه ساخت هواپیمای منطقه ای در ایران با همکاری کشور اکراین در مراحل تولید است، افزود: این هواپیماها برای فواصل کوتاه و داخل استان ها کاربرد دارد و نظیر آن در کشور آلمان استفاده می شود.
نخستین توربین بادی سه کیلو وات محور افقی ساخت داخل کشور با همکاری پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد و قرارگاه سازندگی خاتم اوصیا (ص) امروز در منطقه بینالود خراسان رضوی افتتاح شد.
7487/659/330

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال