طرح های بزرگ انتقال و تصفیه آب قم با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید

قم ـ فاز دوم طرح انتقال آب از سرشاخه هایˈدزˈ، تصفیه خانه آب شماره سه و طرح افزایش ظرفیت تصفیه خانه های شماره یک و دو قم، روز سه شنبه با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، با اتمام عملیات تونل بلند آبرسانی به قم و بهره برداری کامل از سامانه انتقال آب، شش هزار لیتر آب در ثانیه وارد شهر قم می شود.
در طرح عملیات تونل بلند آبرسانی به قم شامل سه بخش سامانه های انتقال آب از سرشاخه های دز به رودخانه قمرود، سد مخزنی کوچری و خط انتقال آب از سد کوچری به شهرهای مسیر تا شهر مقدس قم، پنج قطعه تونل اصلی آبرسانی در مجموع به طول 51 کیلومتر حفر شده است.
همچنین دو قطعه تونل دسترسی در مجموع به طول 5/3 کیلومتر، چهار بند انحرافی، یک کانل بتنی انتقال آب به طول 3/7 کیلومتر و یک سد مخزنی خاکی سنگریزه ای کوچری با ظرفیت 207 میلیون متر مکعب احداث شده است.
خطوط انتقال آب از سد تا شهرهای کویر مرکزی180 کیلومتر طول دارد و هدف از اجرای آن انتقال 181 میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه های دز به سد کوچری و تصفیه خانه ˈدودهکˈ برای تامین درازمدت آب شرب و صنعت شهرهای خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان، ساوه و شهر مقدس قم است.
همچنین تصفیه خانه آب شماره سه و طرح افزایش ظرفیت تصفیه خانه های شماره یک و دو با هدف افزایش ظرفیت تصفیه آب استان قم تا چهار هزار لیتر در ثانیه از دیگر طرح هایی است که امروز با حضور دکتر احمدی نژاد به بهره برداری رسید.
برای تصفیه خانه آب قم 20 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
این طرح در مدت 15 ماه با کارفرمایی شرکت آب و فاضلاب استان قم اجرا شده است.
دکتر ˈمحمود احمدی نژادˈ رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور افتتاح چند پروژه عمرانی از جمله طرح انتقال آب به سرشاخه های دز به قم، تصفیه خانه آب قم، کمربند ریلی و بیش از هفت هزار مسکن مهر، امروز سه شنبه وارد استان قم شد.ک/3
/569/7404/1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال