استقرار نادرست صنایع آب بر موجب افت شدید آب در کشورشده است

همدان - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل های کشور گفت: استقرار و جانمایی نادرست صنایع آب بر موجب افت شدید آب در کشورشده است.

به گزارش ایرنا ˈمحمد درویشˈ روز سه شنبه در جمع مجریان، بهره برداران و همیاران طبیعت در همدان افزود: برداشت بی رویه از آب توسط نیروگاه شهید مفتح همدان موجب به وجود آمدن بزرگترین فروچاله های جهان در دشت کبودراهنگ شده است.
مسوول تهیه برنامه ی کلان پژوهشی بخش تحقیقات بیابان در چشم انداز 20 ساله بیان کرد: سطح آب های زیر زمینی در دشت کبودرآهنگ از سال 67 تاکنون 40 متر افت داشته که این موضوع ، فاجعه ای بزرگ و جبران ناپذیر است.
وی با ذکر اینکه دولت منابع بخشی را به منافع ملی ترجیح می دهد اظهار داشت: 90 درصد از آب همدان در بخش کشاورزی مصرف می شود ولی محصول تولیدی از این میزان آب بسیار پایین است.
این پژوهشگر برجسته کشور گفت: راندمان آبیاری در کشور ایران نادرست است به گونه ای که ضایعات کشاورزی در ایران چهار برابر استاندارد تعریف شده در جهان بوده و استفاده از سموم هم بسیار بالا است.
درویش بیان کرد: میزان آبی که می توان در یک هزار سال مصرف کرد در نیم قرن اخیر برداشت شد و در این بین بخش کشاورزی بیشترین سهم را در برداشت و مصرف این آب داشته است.
وی با ذکر اینکه راندمان آب در برنامه پنج ساله بسیار پایین در نظر گرفته شده گفت: ولی با این وجود به علت اختصاص اعتبار بسیار کم به این رقم ناچیز نیز دست نمی یابیم.
این پژوهشگر برجسته کشور گفت: ایران رکوردار نرخ فرسایش خاک در جهان است و فرسایش خاک در کشورمان سه برابر میانگین آسیا است در حالیکه 800 سال برای تولید هر سانتیمتر خاک زمان لازم است.
عضوهیات علمی موسسه ی تحقیقات جنگل های کشور افزود: هزینه تخریب خاک در ایران بیش از دو برابر گزارش شده و هم اینک جنوب تهران 32 سانتیمتر به علت بی توجهی به این مسایل نشست کرده است.
وی با بیان اینکه توسعه پایدار نیازمند هزینه کرد اعتبار است گفت: برای ساخت بزرگراه شمال هزاران یا برای انتقال خط لوله گاز به نوشهر 11 هزار اصله درخت قطع شد در حالیکه در خارج از کشور برای عبور حیوانات ریز و درشت از عرض خیابان هم پل می سازند یا در صورت مجاورت طرح با یک درخت بجای قطع درخت مسیر طرح را تغییر می دهند.
7525/551

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال