سجادی : قطر به دنبال ثبت چوگان به عنوان ورزش ملی خود بود

تهران - معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزیر ورزش و جوانان گفت : کشور کوچک قطر به دنبال ثبت جهانی ورزش چوگان به نام خود بود، ولی ما از آن ممانعت کردیم.

به گزارش ایرنا، ˈ حمید سجادی ˈ روز دوشنبه در مجمع فدراسیون ورزش های سنتی و بازی های بومی ومحلی اضافه کرد: قطر در این زمینه از طریق سازمان بین المللی یونسکو اقدام کرده بود و ما هم پس از اطلاع مدارک را گردآوری کرده و با آن مقابله کردیم.
وی گفت: از طریق سفیرمان در یونسکو مستنداتی را تهیه وارسال کردیم ومانع از ثبت این ورزش به نام قطری ها می شویم.
پیش ازاین رییس فدراسیون چوگان هم هشدار داده بود که قطری ها در تلاش برای ثبت این ورزش به نام خود هستند.
حمزه ایلخانی زاده گفته بود در شرایطی که تا 20 سال پیش هر جا مسابقات چوگان برگزار می شد پرچم ایران به عنوان مادر این ورزش به اهتزاز در می آمد ، کوتاهی ها در این زمینه باعث شده است آنها در صحنه های بین المللی بدنبال مصادره این رشته به نام خود باشند.
چوگان از ورزشهای کهن ایرانی است که به دلیل رواج درمیان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان معروف است. نام چوگان ازنام چوبی که درآن استفاده می شود برگرفته شده است. این بازی در ابتدا عنوانی نظامی وجنگی داشت و سوارکاران ایرانی در آن استعداد اسب های جنگی خود را به نمایش می گذاشتند.
امروزه بیش از ۷۷ کشور مسابقات و برنامه های ویژهٔ چوگان برگزار می کنند. چوگان همچنین از جمله ورزش هایی است که از سال ۱۹۰۰ (میلادی) تا سال ۱۹۳۹ (میلادی) به عنوان یک ورزش در المپیک بازی شده وهم اکنون نیز از سوی کمیته بین المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش های جهانی شناخته شده است .
ورزشی(3) **9303**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال