معاون سازمان اوقاف و امور خیریه : 33پیامبر واجب التعظیم در ایران بقعه دارند

مشهد – معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: 33 پیامبر واجب التعظیم که در نزد شیعیان گرامی داشته می شوند، در ایران مدفون و دارای بقعه هستند.

حجت الاسلام ˈاحمد شرفخانیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد، افزود: از این تعداد پیامبر واجب التعظیم، ˈشیث پیغمبرˈ در روستای ˈمزرجˈ شهرستان قوچان از توابع خراسان رضوی مدفون است.
وی شمار بقاع متبرکه و امامزادگان واجب التعظیم در کشور را هشت هزار مورد عنوان کرد.
وی گفت: هفت درصد از بقاع متبرکه و امامزادگان کشور در مناطق روستایی، 23 درصد در مناطق شهری، 18 درصد مناطق کوهستانی و بقیه در جاده ها و مناطق کویری قرار گرفته اند.
وی اظهار کرد: استان فارس با یک هزار و 512 بقعه و امامزاده، مازندران با یک هزار و 405 بقعه و امامزاده و گیلان با 938 بقعه و امامزاده به ترتیب بیشترین شمار بقاع متبرکه و امامزادگان را در کشور دارد.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: امسال 460 میلیارد ریال اعتبار برای عمران و آبادانی بقاع متبرکه و امامزادگان در استان های سراسر کشور هزینه شده است.
شرفخانی افزود: این میزان اعتبار از محل درآمدهای بقاع، نذورات و طرح های مودت برای عمران و بهسازی دو هزار بقعه متبرکه و امامزاده در استان های کشور تامین شد.
وی بیان کرد: عمده اعتبارات مذکور به تعمیر، مرمت و ساخت ساختمان جدید برای امامزادگان اختصاص یافت.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از برنامه ریزی برای تبدیل دو هزار امامزاده و بقعه متبرکه برای تبدیل به قطب فرهنگی در استانی که قرار گرفته اند، خبر داد.
شرفخانی گفت: این برنامه ریزی مربوط به بخش های آموزشی، فرهنگی و تامین زیرساخت های فرهنگی -اجتماعی برای امامزادگان و بقاع متبرکه است.
7489/659/330

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال