انفجار در سایت هسته ای فردو :روایتی خیالی و کینه جویانه از غرب

تهران - تعویق مذاکرات هسته ای از سوی نمایندگان گروه 1+ 5 از یکسو و انتشار گسترده شایعه انفجار در سایت هسته ای فردو در برخی از رسانه های غربی،بار دیگر نشان داد که جنگ روانی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان در کنار تحریم ها تشدید شده است.

●رویداد:
در حالی که موضوع تعویق مذاکرات بین ایران و نمایندگان گروه 1 +5 در رسانه های غربی داغ شده بود،برخی رسانه های غربی هفته گذشته در اقدامی هماهنگ ، از انفجار در تاسیسات هسته ای فردو در نزدیکی شهر قم خبر دادند.
انعکاس این خبر با واکنش های متفاوتی مواجه شد بطوریکه اسراییلی ها از این اتفاق با خوشحالی یاد کردند آمریکایی ها ، اصل این خبر را رد کردند.
نگاهی به پازل های این خبر نشان می دهد که چگونه غربی ها برای بحران سازی در پرونده هسته ای ایران،به خبر سازی روی آورده اند.
دو روز قبل از انتشار خبر ساختگی انفجار تاسیسات هسته ای فردو، پایگاه خبری ˈورلد نت دیلیˈ روز سه شنبه (سوم بهمن ) از خرابکاری احتمالی تاسیسات هسته ای ایران خبر داد و نوشت:یک جاسوس ایرانی در تشکیلات اطلاعاتی اسراییل (موساد) به جمهوری اسلامی گفته است که تل آویو و قدرت های غربی در صدد طراحی عملیات مخفی انهدام تاسیسات هسته ای ایران هستند.!!
این پایگاه خبری در ادامه خبر سازی خود مدعی شکست مذاکرات می شود و می افزاید:با شکست مذاکرات هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران درباره عدم اجازه بازرسی از سایت نظامی پارچین و اصرار تهران به ادامه غنی سازی، جمهوری اسلامی اکنون تصمیم گرفته است که با افشای اسناد مربوط به زمان محمدرضا شاه پهلوی، آمریکا را تحت فشار قرار دهد.
ورلد نت دیلی در ادامه مدعی می شود:آگوست 2012 (مرداد – شهریور 91 )، با استفاده از مواد منفجره جریان انتقال نیرو به سایت هسته ای ˈفردوˈ مختل شد تا سرعت غنی سازی اورانیوم کندتر شود.
این پایگاه خبری ، روز بعد نیز نوشت که ایران با همکاری روسیه تاسیسات مخفی برای توسعه فناوری غنی سازی اورانیوم با لیزر احداث کرده است.
ˈرضا کهلیلیˈ مامور پیشین سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا مدعی شد که دانشمندان ایرانی با کمک همتایان روس خود سایت هسته ای برای استفاده از فناوری لیزر به منظور غنی سازی اورانیوم جهت ساخت بمب اتمی تاسیس کرده اند.
دیلی نت افزود : جمهوری اسلامی یک سایت مخفی دیگر نیز در ˈنجف آبادˈ و یکی دیگر در ˈخندابˈ دارد که دانشمندانی از کره شمالی و روسیه در آنها با همتایان ایرانی خود همکاری می کنند.
این پایگاه خبری که بطور مستقیم تحت نظر سازمان سیا فعالیت می کند، روز پنجشنبه (پنجم بهمن ) وظیفه اصلی خود را انجام داد و در خبری مدعی شد که انفجاری عظیم روز دوشنبه (دوم بهمن ) در تاسیسات هسته ای ˈفردوˈ رخ داده و بخش اعظمی از این تاسیسات را نابود و نزدیک به 240 نیروی شاغل در آن را در زیر زمین به دام افکنده است که به کمک نیروهای امدادی بعد از دو روز از محل حادثه نجات یافتند.
نکته جالب اینکه این پایگاه خبری اعتراف می کند که ˈ قبلاˈ هم عملیات خرابکاری در برنامه هسته ای ایران انجام شده و چندین دانشمند هسته ای ایران هم در این راه کشته شده اند . سال گذشته حمله تعدادی خرابکار به نیروگاه قدرت در تاسیسات ˈفردوˈ خط تولید این نیروگاه را موقتاˈ مختل کرد.
کرم رایانه ای ˈاستاکس نتˈ هم که گفته می شود ساخت امریکاست با نفوذ به برنامه هسته ای ایران طرح های هسته ای ایران را به عقب راند.
دیلی نت می افزاید: سایت ˈفردوˈ که تا چندی پیش وجود آن سری بود، محل غنی سازی اورانیوم تا سقف خلوص 20 درصد است که تا رسیدن به مرحله ساخت سلاح هسته ای فقط چند هفته فاصله دارد.
سه روز بعد نیویورک تایمز نوشت ˈایهود باراکˈ وزیر دفاع (جنگ) اسرائیل از مسکوت ماندن طرحهای تل آویو برای حمله به ایران خبر داده و گفته است که ˈپنتاگون طرحهایی را برای جراحی برنامه هسته ای تهران و عقب راندن آن آماده کرده و اگر قرار باشد به ایران حمله کند، این طرحها را به مورد اجرا خواهد گذاشت...با اجرای این طرحها، اسرائیل دیگر نیازی به حمله یک جانبه به ایران احساس نخواهد کرد و حداقل فعلاˈ این طرحها را مسکوت می گذارد.
بعد از واکنش باراک، ˈموشه یعالونˈ وزیر امور استراتژیک اسرائیل هم در این باره گفت: من فقط از طریق روزنامه ها از موضوع فردو آگاه شدم.
یک روز بعد از اظهارات وزیر دفاع اسراییل،روزنامه ˈتایمزˈ لندن به نقل از منابعی در تل آویو نوشت که مقامات دولتی اسرائیل در حال بررسی گزارش هایی هستند که منجر به آسیب ساختاری گسترده در این تاسیسات و گرفتار شدن 200 نفر از کارگران شده است.
این روزنامه افزود:اسرائیل بر این باور است که ایرانی ها موفق به تخلیه مناطق اطراف منطقه محل وقوع انفجار نشده اند و هنوز معلوم نیست که آیا این امر به دلیل انتشار مواد مضر در هوا یا خودداری تهران از ایجاد ترس و وحشت در میان ساکنان منطقه بوده است.
همچنین روزنامه ˈجروزالم پستˈ روز دوشنبه ( نهم بهمن ) نوشت که با وجود تایید انفجار در فردو از سوی به اصطلاح یک عضو سابق سپاه پاسداران ،ولی ایران هنوز این خبر را تایید نکرده است.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید هم در واکنشی متفاوت اعلام کرد که آمریکا معتقد است خبرهای منتشر شده درباره وقوع انفجار شدید در تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو ایران، صحت ندارند.
وی افزود:واشنگتن هیچ اطلاعاتی در اختیار ندارد که بتواند درستی اطلاعات مربوط به وقوع انفجار در فردو را تایید کند،ضمن آنکه این اخبار، غیرقابل اعتماد هستند.
شبکه بی بی سی فارسی هم نهم بهمن وارد پرونده فردو شد و در گزارشی نوشت:ایران وقوع انفجار در تاسیسات غنی سازی فردو را رد کرده است ادعای که فردی به نام رضا کهلیلی در آمریکا مطرح کرده که می گوید قبلا جاسوس سیا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود.
در نهایت ˈˈگیل تودورˈ سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بهمن اعلام کرد که انفجاری در تاسیسات هسته ای ˈفردوˈ رخ نداده است.
وی تصریح کرد که مشاهدات بازرسان آژانس انفجار در تاسیسات هسته ای فردو را تایید نمی کند.
سخنگوی آژانس خاطرنشان کرد که بازرسان آژانس به طور منظم از تاسیسات هسته ای ایران از جمله تاسیسات فردو بازدید می کنند و مشاهدات این بازرسان نظر ایران مبنی بر نوید هیچگونه انفجاری در فردو را تایید می کند.
پیش از این قائم مقام رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز خبر انفجار در تاسیسات ˈفردوˈ را کذب محض دانسته و اعلام کرده بود که فردو هیچ انفجاری به خود ندیده است.
علاء الدین بروجردی ˈ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز خبر دروغ انفجار فردو را نمایش تبلیغاتی غرب در آستانه مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک دانسته بود.
اما مهمترین واکنش ، به ˈفیتز پاتریک مدیر برنامه خلع سلاح موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن خبر انفجار در مرکز غنی سازی اورانیوم فردو را رد کرد.
وی در گفت و گو با برخی رسانه های آمریکایی ضمن ابراز تردید در خصوص انفجار در فردو، گفت:ˈگزارش های مربوط به این انفجار در رسانه هایی که اعتبار چندانی ندارند منتشر شده و فکر نمی کنم منبع آن وین بوده باشد. بنابر این فکر می کنم باید نسبت به صحت گزارش ها مشکوک بود تا آنکه رسما مورد تایید قرار بگیرد.
همچنینˈکان کافلینˈ سردبیر سرویس دفاعی روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف و کارشناس حوزه امنیت و تروریسم بین الملل در سر مقاله ابن روزنامه در شماره نهم بهمن ، نوشت: چطور می توان در خصوص گزارش های مربوط به وقوع انفجار در تاسیسات فردو ایران، خسارت فراوان و محصور شدن 240 نفر از کارگران این تاسیسات در آن قضاوت کرد.
وی تاکید کرد:یقینا تاسیسات فردو بخش حیاتی از برنامه هسته ای ایران است که حدودا 300 پایی زیر زمین احداث شده و به همین دلیل از حمله حتی پیچیده ترین سنگرشکن ها نیز در امان خواهد بود.ایران درهمین تاسیسات حساس ترین تحقیقات هسته ای خود را انجام می دهد که حدود دوهزار و 700 واحد سانتریفیوژ اورانیوم را 20 درصد غنی می کنند.
کافلین می گوید:برای آن دسته از صاحب نظرانی که می خواهند بحران جهانی هسته ای ایران بدون اقدام نظامی پایان پذیرد،خبر از کار افتادن تاسیسات فردو بیش از حدخیالی است.

●ارزیابی
سایت هسته ای فردو یکی از مهمترین جلوه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینه برنامه صلح آمیز هسته ای است که همواره فعالیت های آن از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و آمریکا و متحدان آن مورد توجه قرار گرفته است.
دی ماه سال 1390 همزمان با آغاز فعالیت های غنی سازی اورانیوم با هدف تامین نیازهای دارویی کشورمان،
ایالات متحده آمریکا ، فرانسه ، بریتانیا و آلمان جزء نخستین کشورهایی بودند که به آغاز غنی سازی 20 درصدی ایران در سایت فردو واکنش نشان دادند.
آمریکا در واکنش به این خبر مدعی شد این تصمیم ایران، روند نقض تعهدات بین المللی مصوب در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را بیشتر تشدید می کند.
دولت فرانسه با محکوم کردن این اقدام مدعی شد که این اقدام ایران مغایر قوانین بین المللی است ، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا نیز آغاز غنی سازی اورانیوم در سایت فُردو را اقدامی تحریک آمیز دانست.
ˈگیدو وسترولهˈ وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت اقدام ایران به تشدید تنش منجر شده و نشان می دهد که برنامه هسته ای ایران ابعاد نظامی دارد.
ˈگیل تودورˈسخنگوی آژانس هم در بیانیه ای اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند تایید کند که ایران تولید اورانیوم با غلظت 20 درصد را در تاسیسات غنی سازی فردو شروع کرده است.
اوایل سال جاری و پیش از مذاکرات گروه 1+5 با ایران (26 فرورین ماه )دیپلمات های آمریکایی و اروپایی اعلام کرده که دولت ˈباراک اوباماˈ رئیس جمهوری آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن در نظر دارند دور جدید مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای ایران را با طرح درخواست تعطیلی فوری و اساسی یکی از تاسیسات هسته ای ایران که به تازگی در عمق زمین تکمیل شده است (فردو)، آغاز کنند.
اوباما اعلام کرده بود که مذاکره آخرین فرصت دیپلماتیک برای ایران در راستای حل مناقشات هسته ای خود با سازمان ملل و غرب است و این رویکرد نیازمند این است که ایران غنی سازی در تاسیسات ˈفردوˈ در خارج از شهر قم صرف نظر کند.
از سال گذشته تا کنون بارها ایران به فعالیت های نظامی در سایت فردو متهم شده است اما هیچگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین اتهامی را تایید نکرده با این وجود غربی ها برای تامین نیازهای تبلیغاتی خود و تشدید جنگ روانی علیه کشورمان ، بارها با اقدام های ایذایی و روانی مبادرت کرده اند.
نمونه اخیر این گونه اقدامات ،انتشار گسترده انفجار در سایت هسته ای فردو بود که بطور کامل تحت نظارت بازرسان آژانس قراردارد.
غربی ها می دانند که جنگ روانی علیه ایران نمی تواند در راهبرد این کشور در مذاکرات هست ای خللی ایجاد کند، اما با این وجود تلاش می کنند از نظر تبلیغاتی و رسانه ای،خلاء های گفتمانی خود را در مواجهه با سیاست منطقی و شفاف جمهوری اسلامی پرکنند، تلاشی که مملو از کینه جویی نسبت به دولت و ملت ایران است.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال