ضمن اعتراف به بی اثر بودن تحریم ها

کارشناس فرانسوی:ساخت کاوشگر 5 در ایران گام بزرگی در تحقیقات فضایی است

تهران - کارشناس ارشد بنیاد تحقیقات استراتژیک در پاریس تاکید کرد که ساخت موشک ˈکاوشگر 5ˈ با وجود تحریم های اعمال شده علیه ایران گام بسیار بزرگی در تحقیقات فضایی برای این کشور محسوب می شود.

ˈبرونو گروسلˈ در مقاله ای که توسط روزنامه فرانسوی ˈلوفیگاروˈ منتشر شد ، افزود که ساخت این موشک با وجود تحریم های اعمال شده نشان می دهد که تحریم ها علیه ایران بی فایده بوده و ساخت قطعات موشک کاوشگر 5 در ایران یک موفقیت بزرگی محسوب می شود.
لوفیگارو نیز در ادامه افزود که ایران با استفاده از موشک ˈکاوشگر 5ˈ برای اعزام میمون به فضا نشان داد که تحریم های سازمان ملل بسیار بی فایده تر از آن چیزی است که تصور می شد.
این روزنامه فرانسوی نوشت : تحریم های سازمان ملل متحد در برابر برنامه موشک های بالستیک ایران بی تاثیر است و این کشور به رغم این تحریم ها موفق به اعزام میمون به فضا شده است.
لوفیگارو افزود : چنانچه این میمون که به فاصله 120 کیلومتری از زمین یعنی به خارج از جو اعزام شد ، زنده به زمین بازگشته باشد به معنای آن است که جمهوری اسلامی ایران در برنامه موشکی خود از مرحله مهم و نقطه عطف اینگونه فعالیت ها عبور کرده است.
عبور از جو زمین مرحله مهم و حساسی از برنامه های موشکی است. چنانچه این میمون صحیح و سالم به زمین بازگشته باشد و در هنگام بازگشت دچار سوختگی ناشی از بالا رفتن حرارت موشک نشده باشد و همچنین توانسته باشد فشار بسیار زیاد جو را هنگام بازگشت به زمین تحمل کند ، این به معنای آن است که ایران به لحاظ نظری به دانش لازم در تحقیقات فضایی دست یافته است .
مترجمام 1583**1436

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال