کاوشگر پیشگام حامل موجود زنده با موفقیت به فضا پرتاب شد

تهران - دانشمندان و متخصصان فضایی جمهوری اسلامی ایران با پرتاب کاوشگر حامل موجود زنده ˈپیشگامˈ به فضا، موفق شدند گام بلند دیگری در عرصه تحقیقات زیستی فضایی که در انحصار چند کشور معدود است، بردارند.

روابط عمومی سازمان فضایی ایران روز دوشنبه اعلام کرد همزمان با خجسته ایام میلاد باسعادت نبی گرامی اسلام حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و در آستانه دهه مبارک فجر، سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع در اجرای پروژه اعزام موجود زنده به فضا که با مدیریت یکپارچه سیستمی و تلاش دانشمندان سازمان فضایی ایران صورت گرفته، کاوشگر پیشگام حاوی حیات را به فضا پرتاب کرد.
این کاوشگر پس از طی مراحل پیش بینی شده و رسیدن به سرعت، شتاب و ارتفاع مورد نظر، بار دیگر به زمین باز گشت و موجود زنده آن با موفقیت بازیابی شد.
کاوشگر پیشگام از چهار بخش شامل:
1- مجموعه موتور، متشکل از اجزای قفسه دم، بالک های پایدارساز، بلوک تنظیم ارتفاع، موتور و نازل؛
2- سکوی پرتاب برای پرتاب مجموعه؛
3- ایستگاه های زمینی برای برقراری ارتباط با کاوشگر و دریافت اطلاعات به صورت زمان واقعی؛
4- محموله که از اجزای کپسول زیستی سامانه خدمات (الکترونیک، مخابرات و پردازش)، جدایش سازه و جدایش بازیاب موجود زنده تشکیل شده است.
دسترسی به ارتفاع بیش از 120 کیلومتری، ارسال موجود زنده (میمون) با فیزیولوژی شبیه انسان، بومی سازی فناوری طراحی، ساخت و پرتاب کپسول زیستی، بازیابی سالم محموله، تله متری ثبت داده های محیطی، زیستی و تصاویر در تمامی مراحل پرتاب و تعیین بارهای اکوستیکی محفظه از اهدافی بود که با پرتاب کاوشگر پیشگام و بازیابی آن حاصل شد.
کاوشگرها بطور عمومی برای بررسی فضا، داده برداری از لایه های میانی اتمسفر و بررسی لایه های مختلف آن؛ مطالعات مربوط به قطب مانند بررسی شفق قطب؛ مطالعات پرتوهای کیهانی مانند اشعه ایکس، ماوراء بنفش و مادون قرمز؛ زیست شناسی استفاده می شوند.
همچنین پرتاب موجودات زنده کوچک و رشد سلول های بنیادی در فضا؛ ستاره شناسی، رصد خورشید، بررسی کسوف؛ مطالعه جاذبه ناچیز؛ بازیابی محموله؛ توسعه فناوری های فضایی مانند ورود به فضا و جدایش؛ آزمایش تراشه ها و مدارات الکترونیکی فضایی؛ افزایش قابلیت اطمینان پرتاب های فضایی با تست های مکرر از دیگر ویژگی های کاوشگرها است.
سیام(1)**9103**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال