متخصص گوش حلق و بینی:

ˈآبسه لوزهˈ به طور اورژانس درمان می شود

تهران -متخصص گوش حلق و بینی گفت: عوارض ˈآبسه لوزهˈ بسیار خطرناک است و درمان آن از اقدامات اورژانسی پزشکان محسوب می شود.

ˈمحمدحسن عامری ˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: لوزه ها به دلیل مجاورت با ارگان های بسیار مهم و حیاتی بدن انسان از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورت ایجاد آبسه دور لوزه می بایست هر چه سریع تر تحت درمان قرار گیرد.
وی اظها رداشت : تجمع مایع درمجاورت نزدیک عروق اصلی گردن و در مسیر راه هوایی بیمار و یا سر باز کردن آبسه به طور خود به خود می تواند جان بیمار را تهدید کند در این صورت برای پیشگیری از این عوارض خطرناک درمان دارویی آبسه لوزه به صورت اورژانسی انجام می شود.
عامری خاطر نشان کرد: آبسه اگر سر باز کند به بتدریج بافت اطراف خود را از بین می برد و بافت ها و ارگان های مجاور را آلوده کرده یا تخریب می کند که در این صورت عوارض خطرناکی را به دنبال دارد.
وی بابیان اینکه آبسه لوزه در کودکان و همچنین در بزرگسالان می تواند بروز کند اضافه کرد: این بیماری عارضه ناشی از عفونت سادۀ لوزه است و معمولا مشکل با یک گلودرد ساده شروع می شود و سپس میکروب پشت لوزۀ جمع می شود.
متخصص گوش و حلق و بینی افزود: در اطراف لوزه فضایی وجود دارد که برای ایجاد آبسه مناسب است و میکروب خود را به فضای پشت لوزه رسانده و منجر به آبسۀ لوزه می شود.
وی خاطرنشان کرد: در این بیماری غده های لنفاوی گردن متورم و دردناک شده و التهابات در اطراف حلق و گوش باعث درد در این ناحیه می شود و بیمار از گوش درد شکایت دارد.
به گفته وی پس از بهبودی آبسه لوزه این بیماری به احتمال زیاد مجددا بروز خواهد کرد.
متخصص گوش و حلق و بینی توصیه کرد:برای پیشگیری از ایجاد مجدد آبسه دورلوزه این افراد تحت عمل جراحی برداشتن لوزه قرار می گیرندکه البته بعضی از جراحان ترجیح می دهند در حال تخلیه آبسه لوزه را بردارند.
عامری گفت: امروزه مصرف به موقع آنتی بیوتیک و درمان زودهنگام گلودردهای چرکی بسیار موثر است و توانسته عوارض ناشی از آبسه لوزه کاهش دهد.
علمی (4)**1534**1544

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال