مراسم بزرگداشت تارخانیان مدرس فقید ویولن در خانه هنرمندان برگزار می شود

تهران - بزرگداشت زنده یاد ˈوالود تارخانیانˈ نوازنده و مدرس فقید ویولن، سوم بهمن ماه در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بزرگداشت والودیا تارخانیان نوازنده و مدرس فقید ویولن با همکاری کانون نوازندگان کلاسیک روز سه شنبه سوم بهمن ماه از ساعت 18 در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می شود.
در این مراسم چند تن از هنرمندان به سخنرانی در باره مرحوم تارخانیان می پردازند و سپس یک ارکستر زهی 18 نفره از شاگردان تارخانیان، قطعاتی از توماسو آلبینونی و ادوارد گریگ را اجرا می کنند.
والودیا آواک تارخانیان متولد 1304است، پدرش تار می نواخت و خود او ویلن را نزد خوتسیف در تهران فراگرفت، از بدو تاسیس ارکستر سمفونیک تهران توسط پرویز محمود،با این ارکستر به عنوان نوازنده ویلن و آلتو همکاری داشت و در طول سال های فعالیتش سلو های متعددی به رهبری همچون فرهاد مشکات و حشمت سنجری در این ارکستر اجرا کرد ، تارخانیان در این دوره با کوارتت شوبرت تهران نیز همکاری داشت.
تارخانیان همچنین پیش از انقلاب در هنرستان عالی موسیقی تدریس می کرد، وی در سال 1356 از ارکستر سمفونیک تهران بازنشسته شد و به هلند رفت و با ارکستر هلند در سمت سلوی گروه آلتو فعالیت کرد.
این هنرمند پس از 12 سال به ایران برگشت و مدتی در ارکستر فرهنگسرای بهمن نوازندگی کرد و پس از آن تا پایان به تدریس و تربیت شاگردان پرداخت ، تارخانیان همچنین تنها نوازنده ساز ویولا دامور(از سازهای دوره باروک) در ایران بود، این هنرمند 16 آبان سال جاری در تهران درگذشت.
فراهنگ (2) ** 9252**1588

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال