مدرس موسیقی :

شکوفایی موسیقی در گرو حمایت و توجه مسوولین و سرمایه گذاران است

تهران - ارفع اطرایی از پیشکسوتان حوزه آموزش موسیقی سنتی ایران گفت: با مطالعه در تاریخ ایران می توان دریافت آن زمانی موسیقی به شکوفایی و پیشرفت ر سیده که نهادهای دولتی و یا اقشار سطح بالای جامعه از آن حمایت کرده اند چرا که برای بوجود آوردن فضایی مطلوب اختصاص منابع مادی نقش مهمی دارد .

اطرایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: ترویج موسیقی فاخر که از ارزشهای ایرانی بهره می برد در میان اقشار جامعه می تواند در مقابل تهاجمات فرهنگی غربی که امروزه به هر نحوی در تلاش برای فروپاشی فرهنگ های باستانی شرق برآمده اند موثر باشد .
وی با بیان اینکه با نگاهی به روند موسیقی در چند سال اخیر می توان فهمید که این هنر بدترین شرایط خود در طول سالهای اخیر را سپری می کند، افزود: نقش هنر و حضور پررنگ آن در جامعه را سیاست های مسوولان و نهاد های دولتی با حمایت های خود و یا بالعکس با بی توجهی مشخص می کنند .
این مدرس دانشگاه در بخشی دیگر از این مصاحبه با اشاره به این مطلب که مجوزهای اجرای موسیقی با احتیاط صادر می شود گفت: برای مثال یک کنسرت شاید برای اجرا مجوزی در چند ماه پیش از وزارت ارشاد دریافت کرده است اما برگزار کنندگان همان برنامه نمی توانند همان کنسرت را در ماه های آتی به روی صحنه ببرند که این خود جای سوال دارد .
وی که بیشتر زمان فعالیت هنری خود را در حوزه آموزش موسیقی سپری کرده است افزود : چند ماه پیش برآن شدم تا با برگزاری کنسرت های پژوهشی دانشی که در طی سالها تلاش و ممارست کسب کرده ام را به مخاطبان انتقال دهم اما مطلوب نبودن شرایط لازم برای حضور، تمام انگیزه های من برای این مهم را از بین برد .
اطرایی ادامه داد: موسیقی ایران در نوع خود منحصر به فرد است چرا که از داشته های ارزشمندی که طی قرن ها تکامل یافته اند بهره می برد و اگر اجراهای زنده این هنر روز به روز کمتر شوند طبیعتا نسل بعدی از استفاده این هنر محروم خواهد ماند .
این فعال حوزه پژوهش موسیقی گفت : اجرای زنده موسیقی یکی از ارکان اصلی برای حیات این هنر است چرا که از معدود هنرهایی به شمار می رود که در لحظه با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند و می تواند تاثیر بسزایی بر روی مخاطب خود داشته باشد .
این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد : اگر همچنان مسوولان امر نسبت به داشته های ارزشمند موسیقی و تاثیرات مثبت بر روی جامعه بی تفاوت باشند تا چند دهه آتی هیچ چیزی از موسیقی اصیل ایرانی به جا نخواهد ماند.
فراهنگ (4) ** 9252 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال