همانندسازی نسخ خطی در مرکز بین المللی میکروفیلم نور در هند انجام شد

دهلی نو - مدیر مرکز بین المللی میکروفیلم نور در دهلی نو گفت: برای نخستین بار کار همانندسازی نسخ خطی عمدتا فارسی درهند که همانند نسخه اصل بازسازی و همانند سازی می شود درحال انجام است.

به گزارش ایرنا ˈمهدی خواجه پیریˈ مدیر مرکز بین المللی میکروفیلم نور که در زمینه گردآوری و ترمیم نسخ خطی و قدیمی در دهلی نو فعالیت دارد روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تاکنون 200 نسخه از کتب نسخ خطی قدیمی به همین شیوه چاپ و همانندسازی شده است.
وی گفت: در روش همانندسازی نسخ خطی با استفاده از مواد طبیعی و دست ساز با ماندگاری بالا نسخ خطی قدیمی بازسازی و همانندسازی می شود تا درصورت از بین رفتن یا آسیب دیدن نسخه اصل بتواند جایگزین آن شود.
وی گفت: در این شیوه برای همانندسازی نسخ خطی از جلد و کاغذهای دست ساز با ماندگاری بیش از 300 سال و مقاوم بودن در مقابل رطوبت و آب و مرکب های طبیعی استفاده و کاملا مشابه نسخه اصل همانند سازی می شود.
دکترخواجه پیری ماندگاری بالا ، زیبایی و قابلیت جایگزینی به جای نسخه اصل را از جمله ویژگی های این شیوه چاپ برشمرد و افزود: این نسخه های همانند ؛ از ارزش و اهمیت بیشتری نسبت به میکروفیلم و لوح فشرده برخوردارند و حتی می توانند جایگزین نسخه های اصل شوند.
وی افزود: تاکنون 200 نسخه خطی قدیمی از جمله 25 نسخه خطی از قدیمی ترین نهج البلاغه های جهان به همین شیوه بازسازی و همانندسازی شده است و فهرست این آثار بزودی منتشر خواهد شد.
مدیر مرکز میکروفیلم نور گفت: این مرکز در قراردادی با آستان قدس رضوی انتشار صد نسخه خطی را به همین شیوه به عهده گرفته که تاکنون 25 نسخه آن از جمله قدیمی ترین نسخه صحیفه سجادیه همانندسازی شده است.
وی افزود: این مرکز تاکنون بیش از 60 هزار میکروفیلم و لوح فشرده از نسخ خطی موجود در مراکز علمی و کتابخانه های هند گردآوری کرده و در اختیار علاقه مندان و محققان قرار داده است.
آساق** 589**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال