ادعای برخی کشورهای عربی در باره ملیت دانشمندان ایرانی، مبنا ندارد

شیراز - مشاورعالی رهبرمعظم انقلاب گفت: ادعای برخی کشورهای عربی درباره ملیت دانشمندان ایرانی مانند بوعلی سینا یا قطب الدین شیرازی مغالطه است و مبنای اساسی و منطقی ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی،علی اکبرولایتی، روز پنجشنبه در دومین روزنشست علمی کنگره بزرگداشت قطب الدین شیرازی درشیراز افزود: دانشمندی مانند بوعلی سینا صرفا برای حج به کشورعربی سفر کرد وگرنه پای اوبه هیچ کشورعربی دیگری نرسید.
وی اضافه کرد:از جمله مواردی که این کشورها برای ملیت عربی دانشمندان ذکرمی کنند، آثار مکتوب آنان است که به زبان عربی نگاشته شده در حالی که در این دوره اسلامی ، نگارش کتاب به عربی مرسوم بوده و اغلب آثار دانشمندان ایرانی به عربی نوشته شده است .
مشاورعالی رهبرمعظم انقلاب اضافه کرد: البته دردوره قطب الدین شیرازی ، نهضت فارسی نویسی به اوج خود رسید و بسیاری از آثار مکتوب علامه قطب الدین شیرازی به نثر فارسی نگاشته شده است .
ولایتی ادامه داد:هیچ ملتی به اندازه ملت ایران به اسلام و ترویج فرهنگ اسلامی خدمت نکرده است و هیچ ملتی هم به اندازه ملت ایران در پاسداشت فرهنگ ایرانی خود همت نداشته است .
وی افزود: اگر به زبان عربی نوشتن آثار مکتوب، نشانه ای برعرب بودن دانشمندان ایرانی است پس درعصر کنونی هم باید همه کسانی را که مقاله به زبان انگلیسی درمجلات بین المللی ارائه می دهند با ملیت انگلیسی و آمریکایی و اروپایی بشناسیم.
ولایتی گفت:در حالی که نوشتن مقالات به زبان انگلیسی صرفا برای این است که شماربیشتری مخاطب و خواننده داشته باشد.
وی بیان کرد: متاسفانه تمدن غرب هم در این زمینه در سده های پیشین درست عمل نکرده و بسیاری از کشفیات و تحقیقات علمی را که دانشمندان ایرانی انجام داده اند به نام خود ثبت کرده که از جمله آن، گردش زمین به دور خورشید است .
وی با تجلیل از علامه حکیم قطب الدین شیرازی گفت : قطب الدین شیرازی بدون شک پایه گذار مکتب فلسفی شیراز بوده ودرحوزه پزشکی وغیر پزشکی ، آثار نفیس و خدمات ارزشمند داشته است .
کنگره بزرگداشت قطب الدین شیرازی از روز چهارشنبه 29 آذربا حضور شماری از صاحب نظران و اندیشمندان کشورو مسوولان استان فارس درشیراز آغاز شد وروز پنجشنبه به کار خود پایان می دهد .
قطب الدین محمود بن مسعود مصلح شیرازی یکی از علمای ایرانی سده هفتم و اوایل سده هشتم هجری است که نقش مهمی در گسترش حکمت و فلسفه، علوم طبیعی، پزشکی وهنرداشت.
وی فرزند مولانا ضیاءالدین مسعودبن مصلح کازرونی پزشک معروف درسال 633 هجری قمری در منطقه فارس پا به عرصه هستی نهاد.
از جمله آثارحکیم قطب الدین ، کتاب ˈدرةالتاجˈ است که پس از کتاب ˈشفاˈ ابن سینا مهمترین کتاب جامعی است که در فلسفه تالیف شده است و به طور کلی 12 رشته از علوم و از جمله موسیقی را در برمی گیرد.ک/2
677 /679 /675

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال