کاهش 53 درصدی تخلفات دولت و دستگاه های اجرایی در اجرای بودجه

تهران - رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: مجموعه تخلفات دولت و دستگاه های اجرایی در اجرای بندها و اجزای بودجه، در سال های گذشته حدود 53 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ˈعبدالرضا رحمانی فضلیˈ در نهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران، اظهار داشت: باید ضمن ارزیابی عملکرد گذشته خود به افق های آینده هم در علم حسابرسی توجه کرد و در واقع نقش حسابداری در سطوح دیگر بسیار مهم بوده و خواهد بود.
رحمانی با طرح این سوال که ما اکنون در چه شرایطی هستیم، گفت: حدود 25 درصد تولید ناخالص ملی ما در انبارها و به صورت انبارداری است و این به ضرر منافع کشور می باشد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: حسابداری باید نقش اصلی خود را در بودجه ریزی داشته باشد که در حال حاضر در حد دادن اطلاعات است و نه بیشتر.
وی افزود: بودجه نوشته شده فعلی بودجه کل کشور نیست و این تنها بودجه نفت و مالیات و چند حوزه محدود است، در صورتی که منابع و عوارض عظیم دیگری وجود دارد که در بودجه لحاظ نمی شود که اگر ما شناسایی کامل از منابع کشور داشته باشیم می توانیم آنها را وارد لایحه بودجه کنیم.
رحمانی گفت: در حال حاضر شرایط تحریم ایجاب می کند در مسائل تخصصی حسابداران راه حلی را برای این شرایط پیدا کنند و نباید سیاسیون در این حوزه ها نظر بدهند و ما باید تلاش کنیم تا نقش حسابداران و حسابرسان در این قسم از مسائل حفظ و افزایش یابد.
وی ادامه داد: علوم با توجه به نیاز انسان ایجاد می شود و هر علمی که بتواند به نیازهای انسان با توجه به دامنه و گستردگی آنها بهتر و مناسب تر پاسخ دهد باقی می ماند و در غیر این صورت حتما از بین خواهد رفت.
وی افزود: فلسفه علم حسابداری و حسابرسی در مفهوم سنتی داشتن حساب ها در چارچوب مالی سنتی بود، اما ما در دیوان محاسبات مرتبا در پی تعاریف جدید از حسابرسی و افزایش اثربخشی و کارآمدی علم حسابداری هستیم، مثلا با توجه به میزان تخلفات حوزه های اجرایی به دنبال راه های کاهش میزان تخلفات بودیم.
رحمانی ادامه داد: ما در نگاه جدید به دنبال اثر تخلفات هستیم و تنها موضوع را پیگیری نمی کنیم، در شرایط کنونی میزان برخورد با تخلفات با اثر وضعی آن در جامعه، متناسب نیست، لذا باید این دو را با هم هماهنگ کنیم، در غیر این صورت توسعه ما با خدشه روبرو می شود.
وی افزود: امروز در علم حسابداری و حسابرسی بحث عملکرد مطرح می شود که به اثربخشی بیشتر کمک می کند و ما با کمک وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه حسابرسی عملکرد وارد شده ایم و در موضوعات مهم مانند بانک ها، بحث نفت، هدفمندی یارانه ها، صندوق توسعه ملی و دیگر موضوعات مهم روز حسابرسی عملکرد انجام می دهیم و نتایج را خارج از چارچوب بودجه به مجلس گزارش می کنیم.
رحمانی گفت: حسابرسی زیست محیطی از دیگر حوزه های جدید است که ما ورود پیدا کرده ایم و تاکنون بر روی مسائلی مانند بحث زیست محیطی دریای ارومیه، دریای خزر، آلودگی هوای شهرها و آلودگی آب ها کار کرده ایم و گزارش هایی را برای مسئولان فرستاده ایم که با پیگیری آنها روبرو شده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور خاطر نشان کرد: دامنه علم ما متناسب با نیازها باید پویا و متغیر باشد و از نمونه این حوزه های جدید که باید ورود پیدا کنیم حسابرسی اجتماعی، عدالت، جرم و جنایت، قدرت، دموکراسی و سایر حوزه ها است.
یادآور می شود: نهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران صبح امروز در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.
اقتصام(3)** 9141/1594

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال