شبنم، طرحی که به اطلاع رسانی بیشتر نیاز دارد

بوشهر- با وجود این که طرح شبکه نظارت و بازرسی مردمی ( شبنم) برای سلامت و امنیت بازار به اجرا در آمده است، اما به دلیل اطلاع رسانی نشدن کافی در باره این طرح، مردم آشنایی کمی با آن دارند.

درهمه نقاط دنیا کالای جعلی و قاچاق را به عنوان یک کالای غیرقابل اطمینان می شناسند که با سوء استفاده از اعتبار تولید کنندگان اصلی و کاهش فروش آنان درآمد هایشان را کاهش داده و تولید داخلی را تهدید می کند.
سازمان صنعت، معدن وتجارت به عنوان متولی اصلی بخش تجارت و شبکه توزیع کالا، برای مبارزه توزیع کالای قاچاق و جعلی، اقدام به ایجاد سامانه شبکه نظارت مردمی(شبنم) کرده است.
شبکه بازرسی و نظارت مردمی سامانه ای است که در آن همه مردم می توانند تنها با داشتن یک گوشی تلفن همراه دوربین دار و با استفاده از نرم افزارو یا ارسال کد 16 رقمی شبنم نصب شده روی کالاهای مشمول، به شماره 3000392 علاوه بر اطمینان از اصالت کالای خریداری شده با دولت درشناسایی عوامل توزیع کالای قاچاق وجعلی همکاری داشته باشند.
نرم افزار شبنم روی پایگاه www.shabnam.ir در دسترس همگان قرار گرفته و هر فرد می تواند براحتی آن را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کند.
کاهش احتمال خرید کالای تقلبی، اطمینان نسبت به برخورداری کالا از کیفیت اعلام شده، امکان راستی آزمایی اصلی بودن کالا در هنگام خرید و دریافت اطلاعات مربوط به تولید این کالا برای کمک به تصمیم خرید از مزایای این طرح برای مردم است.
این طرح مزایایی نیز برای دولت دارد که حمایت از تولید داخلی و وارد کنندگان قانونی کالا، جلوگیری از تولید و توزیع کالای قاچاق، ایجاد امکان نظارت بیشترو مدیریت کامل تر برعرضه و تقاضای کالاها از مزایای این طرح برای دولت است.
در این طرح تولید کنندگان و واردکنندگان با مراجعه به سامانه شبنم، برای هرمحصول خود بارکد دو بعدی دریافت می کنند و این بارکد برای هر قلم کالا شخصی سازی شده و می توانند آن را روی کالا نصب کنند.
شهروندان بوشهری در گفت و گو با ایرنا، اجرای درست شبنم، جلوگیری از تورم زا شدن آن، نظارت بر توزیع ونصب برچسب های بارکد طرح روی کالاهای وارداتی از مواردی ذکر کردند که مسوولان اجرای این طرح باید به آن توجه کنند.
یکی از شهروندان بوشهری اظهار کرد: با توجه به این که همه مردم به دنبال خرید با اطمینان هستند این طرح می تواند به همه کمک کند.
احمد آزادی افزود: بیشتر شهروندان از اجرا و نحوه استفاده از این طرح آگاهی کافی و آشنایی ندارند و اگر اطلاع رسانی بیشتر در باره این طرح صورت گیرد، مفید است.
وی ادامه داد: باید فرهنگ استفاده از کالای غیر قاچاق درجامعه نهادینه تا به تولیدات داخلی نیز کمک شود.
شهروندان دیگر بوشهری اضافه کرد: اجرا شدن این طرح می تواند ضریب اطمینان از خرید کالای تایید شده و سلامت و امنیت بازار را افزایش دهد.
وحید زائری گفت: اگر در فروشگاه ها قید شود که کالاهای دارای بارکد شبنم عرضه می شود، می تواند دراطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم موثر باشد.
وی اظهار داشت: اگر اطلاع رسانی در زمینه اجرای این طرح افزایش یابد، با گذشت زمان توجه مردم به داشتن کد شبنم روی کالاها افزایش پیدا می کند.
زائری گفت: در روزهای اول انتشار علامت استاندارد روی کالاها نیز مردم با آن آشنایی نداشتند، اما به مرور زمان ، با تبلیغات و اطلاع رسانی؛ کم کم این موضوع جا افتاد که یک محصول استاندارد باید این علامت را داشته باشد.
وی ادامه داد: طرح شبنم نیز با گذر زمان و اطلاع رسانی همانند علامت استاندارد جای خود را در بین مردم باز خواهد کرد و آنان با آشنایی بیشتر با این طرح و آگاهی از مزایای آن کالاهایی که کد شبنم نداشته باشد را خریداری نخواهند کرد.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم الکترونیکی در بندر بوشهر گفت: طرح شبنم برای برخی از کسبه شناخته شده و برای برخی ناشناخته است که آگاهی دادن بیشتر در این زمینه ضروری است.
حسین افسریان به ایرنا گفت: با توجه به بندری بودن استان بوشهر و وجود کالاهای وارداتی خارجی که از طریق ملوانی وارد کشور می شود، درطرح شبنم مشخص نشده کالاهای ملوانی که بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور می شوند نیز مشمول این طرح هستند یا خیر.
وی اضافه کرد: همچنین این طرح به طور کامل در همه نقاط استان بوشهر از جمله شهرستان گناوه اجرایی نشده وهم اکنون در بندر گناوه هرگونه کالای مشمول این طرح بدون برچسب شبنم در حال عرضه در بازار است.
افسریان ادامه داد: در صورتی که اجرای این طرح در استان بوشهر به صورت یکسان درست انجام شود می توانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.
وی بیان کرد: چسباندن برچسب بارکد شبنم روی کالا بسیار مهم است و اگر اصناف آمار خود را به صورت دقیق و واقعی ارائه دهند، سهم بسزایی در زمینه کنترل قاچاق کالا، استاندارد بودن کالای وارداتی و حمایت ازتولیدات داخلی می تواند داشته باشد.
رییس اتحادیه لوازم خانگی بندر بوشهر گفت: 60 درصد طرح شبنم را کالاهای خانگی شامل می شود.
عبدالرحمن اشعری افزود: با توجه به این که کالاهای وارداتی دارای کمپانی در ایران هستند و ایرانی ها امتیاز این کمپانی ها را گرفته و در داخل کشور به تولید آن کالا مشغول هستند، نصب بارکد شبنم باید در زمان ورود کالاهای وارداتی روی آنها نصب شود تا وارداتی بودن آنها مشخص باشد.
وی ادامه داد: در این طرح مشخص نشده نصب بارکد برخی از کالاها که چند تکه هستند ازجمله چینی آلات، به چه صورت باید انجام شود.
اشعری گفت: مشخص نبودن مشمول شدن یا نشدن کالاهای ملوانی در این طرح نیز یکی دیگر از ابهام های اصناف در حوزه لوازم خانگی است که پاسخ مسوولان در این زمینه ضروری است.
وی با تاکید بر این که دربارکدهای شبنم استاندارد بودن کالا نیز مشخص نیست، اضافه کرد: اگر همه جوانب در این طرح مد نظر قرارگیرد می تواند گام موثری در زمینه حمایت از تولیدات داخلی باشد.
رییس مجمع امورصنفی استان بوشهر گفت: اصالت طرح شبنم خوب است ولی هنوز زیرساخت های متناسب آن آماده نشده و ممکن است دراجرا دچار مشکل شویم.
مصطفی گراشی بیان کرد: در صورتی که مسوولان در زمینه اجرای طرح شبنم مساعدت لازم را با کسبه داشته باشند و 100درصد اجرایی شود به سلامت بازار و سلامت زندگی مردم کمک خواهد کرد.
وی با بیان این که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سطح کشور نصب بارکد شبنم در زمان ورود کالا از گمرک الزامی است، اضافه کرد: این درحالی است که هم اینک روی کالاها و اقلام مشمول طرح که ازمبادی قانونی گمرک وارد می شوند هیچ کنترلی صورت نگرفته و بارکدهای شبنم نصب نمی شود.
وی بیان کرد: با توجه به دارا بودن مرزآبی طولانی با خلیج فارس، همجواری با کشورهای عربی و داشتن 9 بندر رسمی در استان بوشهر هنوز وضعیت کالاهای ملوانی دراین طرح مشخص نشده و برنامه ریزی مسوولان مربوطه در این زمینه و اطلاع رسانی ضروری است.
گراشی گفت: طرح شبنم باعث هیچ تورمی در بازار نخواهد شد و پرداخت 945 ریال بابت هر بارکد از طرف کسبه در مقابل مبالغ بالای کالاهای قابل عرضه شان ناچیز است ضمن این که بعد از پایان طرح همه کالاها از مبادی ورودی گمرک به بارکد شبنم تجهیز خواهند شد و کسبه کالاهای فاقد بارکد شبنم را برای عرضه در سطح بازار خریداری نکنند.
رییس اتحادیه خواربارو لبنیات فروشان شهر بوشهر نیز گفت:باتوجه به این که صنف خواربار فروشان در مرحله دوم طرح شبنم مشمول این طرح شد و استان بوشهر نیز یک استان مرزی است، فرصت بسیار کمی برای اجرای طرح شبنم برای این صنف تعیین شده است.
عباس نامدارزاده، اظهار کرد: شبنم می تواند طرح خوبی برای جلوگیری از قاچاق کالا باشد ولی با توجه به گوناگونی و تنوع کالا ها ومحدودیت زمان، صنف خواربار به وقت بیشتری برای اجرای این طرح نیاز دارد.
وی ادامه داد: این صنف در این زمان کوتاه آمادگی لازم را برای اجرای طرح شبنم ندارند و ممکن است باعث تورم در بازار شود.
وی افزود: با توجه به این که اصناف همواره برای اهداف کشور و دفاع از تمامیت اقتصادی آن پیشرو بوده اند، اگرمهلت افزایش داشته باشد به نحومطلوب این همکاری صورت خواهدگرفت.
نامدارزاده، ادامه داد: این اتحادیه راهکارهایی نیز برای اجرای این طرح مد نظر دارد که اگر زمینه فراهم شود آنها را ارائه می دهیم.
مجری طرح شبنم در استان بوشهر، گفت: اجرای طرح شبنم برای تحقق منویات و تدابیر رهبر معظم انقلاب در زمینه کنترل بازار، جلوگیری از قاچاق وهدر رفتن سرمایه گذارهای در چند مرحله به اجرا در آمده است.
فرامرز حاجی اسمعیلی، اظهار کرد: در این زمینه بارکدهای دوبعدی تهیه شد که نصب آن نشان دهنده ضریب امنیتی کالا بوده وبه منظور کنترل بازار است.
وی افزود: درمرحله اول طرح شبنم همکاری و استقبال خوبی در بین اصناف صورت گرفت ولی درمرحله دوم طرح با توجه به گسترده شدن کالاها استقبال کمتری صورت گرفته است.
حاجی اسمعیلی اضافه کرد: اصناف با این استدلال که این طرح دارای اشکال و انجام شدنی نیست در مرحله دوم مشارکت کمتری داشته اند.
وی ادامه داد: با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، با اجرای یک مانور در بازار مرحله دوم طرح را با پشتوانه مرحله اول آغاز کرده ایم وانتظار می رود مانند همیشه اصناف همکاری لازم را داشته باشند.
حاجی اسمعیلی گفت: طرح شبنم در یک بعد به جلوگیری از ورود کالای قاچاق در بازار کمک کرده و در ابعاد دیگر می تواند در مشتری مداری و تولید مداری موثر باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: اجرای فاز دوم طرح شبنم از اول دی ماه امسال دراین استان همزمان با سراسر کشور اجرایی خواهد شد.
اسماعیل مرحمتی اظهار کرد: بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و ادارات این سازمان در شهرستان ها از اول دی ماه از سطح بازار بازرسی و هر گونه کالای مشمول طرح شبنم که بارکد این طرح را نداشته باشند به عنوان کالای قاچاق جمع آوری خواهند کرد.
وی افزود: همه کالاهای وارداتی مشمول طرح شبنم بوده ودر صورتی که فاقد بارکد این طرح باشند به عنوان کالای قاچاق محسوب خواهند شد.
مرحمتی اضافه کرد: مردم باید توجه داشته باشند با دیدن کالاهای وارداتی بدون بارکد از خرید آن خودداری کنند و مراتب را به تلفن 124 بازرسی و نظارت اطلاع داده تا پی گیری شود.
وی گفت: شهروندان می توانند با ارسال کد 16 رقمی شبنم نصب شده روی کالاهای مشمول، به شماره 3000392 با پیامک از شناسنامه آن کالا و صحت و سقم آن را جویا شوند که در زمان بسیار کوتاهی پاسخ به صورت پیام کوتاه به فرد متقاضی ارسال می شود.
مرحمتی، افزود: این پیام حاوی مشخصات کالا بوده و اسم کالا نیز در آن قید شده است و در صورتی که پاسخ فقط به صورت مورد تایید است برسد نشان دهنده تقلبی بودن بارکد است.
مرحمتی اظهار کرد: درصورت تایید نشدن کالا به منظور پیگیری های لازم، پیامکی مبنی بر درخواست آدرس دقیق فروشگاه به مصرف کننده ارسال خواهد شد ویا شهروندان در اسرع وقت می توانند به تلفن 124 اطلاع دهند تا پی گیری های مورد نیازصورت بگیرد.
وی افزود: هم اینک بیش از280 هزار بارکد طرح شبنم در استان بوشهر نصب شده و همکاری اصناف مشمول، اتحادیه ها و مردم درمطلوب برگزار شدن این طرح بسیار ضروری است.
مرحله اول طرح شبنم از ابتدای اردیبهشت ماه امسال با نصب بارکد دو بعدی روی پنج گروه کالاهای وارداتی شامل لوازم خانگی و صوتی و تصویری، گوشی همراه و رایانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، مکمل های دارویی وغذایی، تجهیزات پزشکی و اسباب بازی همزمان با سراسر کشوردر استان بوشهر اجرا شد.
مرحله دوم این طرح که از اول مهر امسال آغاز شده و تا اول دی ادامه دارد، 13 گروه کالایی از جمله همه لوازم خانگی، کالاهای صوتی و تصویری باند و بلندگو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آرایشی و بهداشتی، غذایی و دارویی، لوازم ساختمانی، اسباب بازی، لوازم ورزشی، اقلام خوراکی آشامیدنی، کنسروهای دارای بسته بندی، انواع گوشی تلفن ثابت و بی سیم، قطعات گوشی تلفن همراه، انواع چتر، چمدان، کیف و کفش، باتری های قلمی، انواع ساعت، ماشین حساب، پتو، حوله، مجسمه و سایر وسایل تزیینی را شامل می شود. ک/4
7210/539 /675

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال