عوارض کوتاه و بلندمدت قرص های خواب آور را بشناسیم/مصرف خودسرانه ممنوع

تهران- ناآگاهی از مضرات و عوارض کوتاه و بلندمدت قرص های خواب آور سبب شده که برخی از افراد حتی برای رفع بی خوابی های کوتاه مدت شبانه خود از این داروها استفاده کنند در حالی که این امر تبعات نامطلوبی برای آنها خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، بی خوابی می تواند نتیجه مشکلات روحی همچون اضطراب ، افسردگی و اسکیزوفرنی باشد اما برخی از بی خوابی ها ارتباطی به بیماری های روحی و روانی ندارد و افراد به علت خستگی زیاد، اضطراب و درگیری فکری دچار بی خوابی شوند.
به گفته برخی از متخصصان، بیماری های قلبی، آلزایمر و اختلالات هورمونی نیز از عوامل دیگری هستند که می توانند خواب طبیعی را مختل کنند.
در مورد مصرف قرص های خواب آور در کشورمان آماری در دست نیست اما در کشور آمریکا سالانه یکصد میلیون نسخه برای قرص های خواب آور تجویز می شود که تعداد زیادی از افراد نیز به مصرف این نوع قرص اعتیاد پیدا می کنند.
بسیاری از کارشناسان معقدند قرص های خواب آور باید به عنوان آخرین علاج مصرف شود و نباید بیش از چند هفته مورد استفاده قرار گیرد.
مصرف این قرص ها در روزهای نخست بسیار آسان است اما در هفته دوم بتدریح اعتیادآور خواهد بود.
از سوی دیگر قرص های خواب آور دارای عوارض جانبی از جمله سرگیجه، تورم صورت، سردرد، احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا و حتی تا روز بعد است.
براین اساس روانشناسان و متخصصان توصیه می کنند افراد برای نجات از بی خوابی برنامه زندگی خود را تغییر دهند به عنوان مثال افرادی که دچار بی خوابی هستند باید از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب جلوگیری کنند.
خواب آلودگی و خستگی صبح روز بعد از مصرف، عدم هماهنگی عضلات، ضعف، سرگیجه، گیجی، آلرژی، تاری دید، توهم، بی حالی، تعریق، خشکی دهان، بثورات جلدی و سر درد، اشکال در گفتار، حافظه و قضاوت، حالت تهوع، استفراغ و سوزش سردل، ایجاد فراموشی پیش گستر(خاطرات اخیر به یاد نمی مانند)، خشونت طلبی و پرخاشگری،بی خوابی، تحریک پذیری، افسردگی و اختلال در حفظ تعادل از عوارض کوتاه مدت ناشی از مصرف این قرص ها است.
مصرف این قرص ها سبب می شود که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی شود.
یک روانشناس بالینی گفت: خواب آلودگی، خواب عمیق و حتی مرگ از عوارض داروهای خواب آور است که در اثر تضعیف مراکز تنظیم حیاتی در مغز در نتیجه مصرف بیش از حد ایجاد می شود.
ˈشمس الدین کهانیˈدر گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: افراد نباید خودسرانه داروهای خواب آور را مصرف کنند چرا که این داروها باید با تجویز پزشک مصرف شوند.
وی تصریح کرد: این دارو از سوی روانشناسان برای فائق شدن به اختلالات مربوط به خواب و یا درمان برخی از بیمارهای روانی تجویز می شود.
کهانی گفت: داروهای خواب آور، داروهایی هستند که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی(CNS)سبب ایجاد آرامش، تمدد اعصاب، کاهش اضطراب و استرس، خواب آلودگی، سرخوشی ، کندی تنفس، کاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واکنشهای کند و مردد می شوند.
وی با بیان اینکه مصرف دز بالای این دسته از داروها می تواند به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ بیانجامد، افزود: مصرف بیش از حد این داروها در فرد وابستگی روانی و جسمانی نیز ایجاد می کند.
این روانشناس بالینی گفت: عموما داروهای خواب آور برای کاهش استرس و اضطراب،درمان بی خوابی، تسکین و کاهش گرفتگی و تنش عضلات، کاهش علایم محرومیت از الکل و مواد مخدر، درمان حملات وحشت زدگی، افزایش اثر بی حس کننده های موضعی و بیهوشی عمومی، درمان پسیکوز (روان پریشی) و فراموشی پیش گستر قبل از اعمال جراحی تجویز می شوند.
کهانی به افراد توصیه کرد: افرادی که داروهای خواب آور استفاده می کنند باید در مصرف این داروها زیاده روی نکنند زیرا مصرف بیش حد آن سبب اختلال در خواب و بیداری آنان می شود.
وی افزود: از شایع ترین داروهایی که برای بی خوابی توسط پزشکان تجویز می شود، استفاده از ˈبنزودیازپینˈاست که از این بین شایع ترین آن ها لورازپام، کلونازپام، اگزاپام، کلردیازپوکساید، دیازپام و فلورازپام است.
وی ادامه داد: استفاده از این داروها پس از یک تا دو هفته ممکن است اثر معکوس بر خواب فرد داشته باشد.
این روانشناس بالینی اضافه کرد: ˈزولپیدمˈ دارویی است که برای بی خوابی استفاده می شود و جز گروه داروهای ˈبنزودیازپامˈ نیست و عوارض آن را ندارد.
براساس این گزارش، از سوی دیگر محققان هشدار دادند مصرف مداوم قرص های خواب آور می تواند خطر مرگ یا ابتلاء به انواع خاصی از سرطان ها را حدود پنج برابر افزایش دهد.
به گزارش ساینس دیلی، پژوهش های انجام شده در Scripps Clinic آمریکا نشان دهنده افزایش 6/4 برابری خطر مرگ و افزایش چشمگیر خطر ابتلا به برخی سرطانها در افرادی می شود که به طور منظم قرص خواب آور مصرف می کنند.
محققان مرکز مطالعات خواب در سان دیه گو می گویند، آنچه مطالعات ما نشان داد این است که قرص های خواب آور برای سلامتی مضر و خطرناکند و با کمک به بروز سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها می تواند موجب مرگ شود.
این بررسی نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد هشت مورد از داروهای رایج خواب آور با افزایش خطر مرگ و میز و سرطان مرتبط هستند.
رایج ترین این داروها که توسط پزشکان تجویز می شود شامل زولپیدم با برند Ambien و تمازپام موسوم به رستوریل هستند.
براین اساس متخصصان توصیه می کنند که باید از مصرف خودسرانه قرص های خواب آور جلوگیری کرده و در صورتی که افراد از بی خوابی شبانه رنج می برند به متخصصان مراجعه کرده تا با شناسایی دلایل بیخوابی داروهای مرتبط تجویز شود.
اجتمام(5)**9105**1558

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال