آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان ثبت جهانی شد

کاشان - سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت جهانی آیین قالیشویان مشهد اردهال این شهرستان خبر داد.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کاشان، ˈحسین یزدانمهرˈ اظهار داشت: آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان در هفتمین اجلاس کمیته بین المللی میراث فرهنگی ناملموس در مقر یونسکو در پاریس پانزدهم آذر سال جاری به تصویب این کمیته رسید.
وی با بیان اینکه، در خرداد سال 89 آیین قالیشویان مشهد اردهال با شماره 150 به ثبت میراث معنوی رسیده بود، افزود: دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور پس از ثبت ملی میراث معنوی آیین قالیشویان با عنایت به پویایی این رویداد فرهنگی و نقش آن در وفاق و همدلی جامعه آن را در دستور کار خود قرار داد.
وی خاطر نشان کرد: واحد مردم شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در سال 1389 مطابق فرمت ثبت جهانی میراث ناملموس، اقدام به مطالعه میدانی، مستند نگاری شامل عکس، فیلم، مدارک سوابق تاریخی، طومارها و رضایت نامه های حقیقی و حقوقی کرد و پس از تدوین و جمع بندی پرونده از طریق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به دفتر یونسکو ارسال شد.
یزدانمهر گفت: به علت برطرف کردن اشکال، اصلاح و تکمیل پرونده پس از تجدید نظر در مطالعه میدانی و تدوین اسناد و مدارک لازم پرونده یاد شده در ماه تیر سال جاری به دفتر ثبت جهانی یونسکو ارسال شد.
در آیین سنتی مذهبی قالیشویان ، هزاران نفر از چوب به دستان فینی ˈقالی مقدسˈ را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمین امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) تحویل گرفته و بر دوش خود ˈحسین حسین گویانˈ به طرف چشمه آبی می برند.
عزاداران (چوب به دستان فینی) با پاشیدن آب و شستن قالی به صورت نمادین آن را در پناه چوب ها روی دسته گرفته و با ندای ˈیاحسین یاحسینˈ به سمت مرقد باز می گردانند و قالی مقدس را دوباره تحویل آستان مقدس می دهند.
حضرت سلطان علی ابن امام محمدباقر (ع) برادر حضرت امام صادق (ع) در سال 113 هجری قمری به دعوت اهالی فین کاشان از طرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش و مجاهدت، سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یارانش در 27 جمادی الثانی سال 116 هجری قمری مصادف با مهر ماه حدود 55 سال پس از واقعه کربلا در خطه ˈاردهالˈ کاشان شهید شد.
به همین علت قالیشویان که یکی از کهن ترین آیین های سنتی مذهبی ایران است همه ساله در دومین جمعه مهر ماه برای بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) درخطه گلگون اردهال برگزار می شود.
مشهد اردهال در 45 کیلومتری جنوب غربی کاشان واقع است.
پیشترˈمهارت سنتی فرش بافی کاشانˈ در سال 88 و ˈباغ فینˈ نیز در سال 90 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده بود.
562/681

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال