اسکار نیمایر معمار شهیر برزیلی درگذشت

مادرید – ˈاسکار نیمایرˈ معمار مشهور برزیلی که بسیاری از طرحهای معماری مدرن جهان را طراحی کرده و ˈشاعر منحنی هاˈ لقب گرفته بود، امروز پنجشنبه در آستانه برگزاری جشن یکصدوپنج سالگی خود در زادگاهش درگذشت.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های منطقه، نیمایر که نام کامل او، ˈاسکار ریبرو د آلمئیدا د نیمایر سوارسˈ بود، سال 1907 میلادی در شهر ریودوژانیرو برزیل متولد شده بود و آخرین بازمانده نسل استادان بزرگ معماری قرن بیستم به شمار می رفت.
او یک متفکر چندوجهی و هنرمندی به شمار می رفت که با طرحهای معماری چندبعدی و سرشار از زیبایی خود جهان را به وجد آورده بود.
نیمایر کسی بود که طراح اصلی شهر برازیلیا پایتخت برزیل از سال 1960 میلادی به شمار می رفت و نقشه های زیبای او برای ساختمانهای اصلی این شهر همچون دو کاخ ریاست جمهوری ˈپلاناتوˈ و ˈآلوراداˈ، و ساختمان های مجلس سنا و نمایندگان کنگره او را در سطح بین المللی به همگان شناساند. نیمایر همچنین آثار معروفی را در سطح جهانی با الهام از منحنی ها طراحی کرده بود که از جمله آنها می توان به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، مقر حزب کمونیست فرانسه در پاریس، مسجد، مرکز مدنی و دانشگاه الجزیره در الجزایر، خانه فرهنگ هاوره فرانسه، دانشگاه قسطنطنیه الجزایر، ساختمان انتشارات موندادوری میلان ایتالیا، مجلس امریکای لاتین در شهر سائوپائولوی برزیل، مرکز توسعه جهانی زبان پرتغالی در لیسبون پرتغال،و مرکز فرهنگی بین المللی آویلس اسپانیا اشاره کرد.
او از شاگردان و مریدان ˈلوکوربوزیهˈ معمار نوگرای سوییسی به شمار می رفت اما بسیاری نیمایر را به عنوان ˈپدر مدرنیسم در معماریˈ می شناسند.
نیمایر به دلیل خلق آثاری بی بدیل، جوایز متعددی همچون جایزه معتبر معماری پریتزکر را از موسسه هنر شیکاگوی امریکا در سال 1988، لنین در سال 1963، بنیتو خوارز در سال 1964، ژولیت کوری در سال 1965، مدال طلای سلطنتی موسسه معماری انگلیس در سال 1998 و جایزه ولیعهد اسپانیا موسوم به پرینسیپه آستوریاس در رشته هنر در سال 1989 میلادی دریافت کرده بود.
خبرگزاری رسمی اسپانیا-افه- از برزیل گزارش داد: نیمایر در حالی که خود را برای برگزاری جشن 105 سالگی تولد خود در 15 دسامبر – 10 روز دیگر- آماده می کرد و در شرایطی که ˈورا لوسیاˈ همسرش، فرزندان، نوه ها و بستگانش در بیمارستان کنار او بودند، روز چهارشنبه به وقت محلی - بامداد پنجشنبه به وقت ایران - در آخرین نبردش با بیماری و کهولت سن، تسلیم شد و چشم از جهان فروبست.
بر اساس این گزارش، پیکر او امروز با هواپیما به شهر برازیلیا - پایتخت برزیل- که آن را طراحی کرده بود، منتقل می شود تا در آنجا برای همیشه آرام بگیرد.
خانم ˈدیلما روسفˈ رییس جمهوری برزیل در پیامی با ابراز تاسف از مرگ نیمایر تصریح کرده است:ˈبرزیل امروز یکی از بزرگترین نوابغ خود را از دست داد. او یک انقلابی بود که سبک جدیدی از معماری مبتنی بر زیبایی و منطق را ابداع کرد.ˈ
اروپام** 1551

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال