پدر علم روان سنجی ایران درگذشت

تهران- دکتر ˈحیدر علی هومن ˈ پدر علم روان سنجی ایران امروز - یکشنبه - در سن 80 سالگی در تهران درگذشت.

دکتر علی عسگری استادیار دانشگاه خوارزمی و از شاگردان این استاد فقید روز یکشنبه با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا خاطرنشان کرد که پزشکان علت مرگ وی را نارسایی تنفسی اعلام کردند.
وی گفت: دکتر هومن بنیانگذار علم نوین روان سنجی در ایران و مولف تعداد زیادی کتاب و مقاله علمی در زمینه روان سنجی ، سنجش و اندازه گیری ، روش تحقیق و آمار بود.
عسگری افزود: وی بیش از 50 سال به تدریس و پژوهش در دانشگاه های کشور همچون تربیت معلم، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس، علامه طباطبایی، دانشگاه های آزاد اسلامی و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی معتبر پرداخت .
وی ادامه داد: دکتر هومن دارای مدرک فوق دکتری در زمینه پژوهش کاربردی، دو مدرک دکتری در رشته های روان سنجی و روان شناسی تربیتی و پنج مدرک فوق لیسانس در حوزه های مختلف روان شناسی از دانشگاه های آمریکا بود
عسگری خاطر نشان کرد: دکتر هومن جایزه خوارزمی را برای استاندارد کردن هوش آزمای ملی ˈتهران، استنفورد و بنیهˈ کسب کرد و سه کتاب وی با نام های ˈشناخت روش علمی ˈ، ˈ تحلیل داده های چند متغیری ˈ و ˈ آمار استنباطی ˈ به عنوان کتاب برگزیده سال معرفی شدند.
مراسم تشییع پیکر این استاد فقید روز سه شنبه از مرکز روان سنجی دکتر حیدر علی هومن به سوی دانشگاه علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه تهران و سپس به سمت قطعه اول نام آوران بهشت زهرا ( س ) برگزار می شود.
علمی**2038**1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال