تقابل روسیه با آمریکا در جنگ غزه

گروه تحقیق و تفسیر خبر - حملات نابرابر رژیم صهیونیستی به غزه که تاکنون به کشته شدن بیش از صد تن از افراد غیر نظامی منجر شده، واکنش های بین المللی بسیاری را برانگیخته و در این میان روسیه رویکردی منتقدانه به اعمال وحشیانه صهیونیست ها در غزه از خود نشان داده است.

پس از گذشت بیش از یک هفته از حملات نابرابر موشکی رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کشته شدن بیش از صد تن از ساکنان ان که اغلب آنها را افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان بی دفاع تشکیل می دهند، واکنش های فراوانی از سوی نهادها و کشورهای مختلف ابراز شده است.
اگرچه در اغلب این واکنش ها رژیم صهیونیستی به طور رسمی مور انتقاد قرار نگرفته است، اما از لحن به کار رفته در بیشتر این واکنش ها می توان برداشت کرد که فلش اتهام از سوی بسیاری از کشورها متمایل به سوی صهیونیست هاست. در میان کشورهایی که نسبت به تحولات روزهای اخیر در غزه واکنش نشان داده اند بیش از همه سه کشور منطقه ای روسیه، ترکیه و پاکستان اقدامات وحشیانه و نابرابر رژیم صهیونیستی در غزه را مورد انتقاد قرار داده اند.
در این میان به نظر می رسد روسیه به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه از رخدادهای ایجاد شده میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در غزه بسیار ناخرسند است و این موضوع را در کنار شرایط موجود در سوریه به عنوان چالشی می داند که ممکن است امنیت را در کل منطقه با خطر رو به رو سازد.
طی روزهای اخیر با بالا گرفتن بحران در غزه به دلیل اقدامات غیرمنطقی رژیم صهیونیستی مقام های روسی رویکردهای منتقدانه ای را به جنایات این رژیم از خود نشان داده اند.
وزارت امور خارجه روسیه در بیست و ششم آبان ماه سال جاری اعلام کرد حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که منجر به کشتن غیرنظامیان شده است را نامتناسب و غیرقابل قبول می داند.
به گزارش تارنمای صدای روسیه در سی ام آبان ماه سال جاری، ˈویتالی چورکینˈ نماینده دایم روسیه در سازمان ملل متحد در خصوص این مناقشه گفت که روسیه می تواند پیش نویس قطعنامه ای را در مورد حل بحران در نوار غزه ارایه دهد.
چورکین ضمن سخنرانی در مقر سازمان ملل در نیویورک تاکید کرد که این سند شامل سه بخش و درخواست توقف فوری خشونت به منظور آتش بس است. روسیه همچنین اعلام کرد از تمام تلاش های بین المللی و منطقه ای برای حل و فصل بحران از طریق راه مسالمت آمیز و سیاسی پشتیبانی می کند. بخش سوم پیش نویس قطعنامه شامل خواسته های از سرگیری مذاکرات بین رژیم صهیونیستی و فلسطین است.
همزمان خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل در نیویورک گزارش داد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته درباره صدور احتمالی یک بیانیه برسر درگیری اخیر در غزه به مذاکره پرداخته اند.
به گفته رویترز چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل دراین باره گفته است که اگر شورای امنیت در این زمینه به توافقی نرسد، مسکو به صدور قطعنامه ای که لحن آن به مراتب از صدور بیانیه قوی تراست، روی خواهد آورد که به زودی به رای گذاشته خواهد شد.
سفیر روسیه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران افزود: یکی از اعضای شورای امنیت که مطمئنم می توانید حدس بزنید کدام کشور است، نشان داد که در درازمدت آماده واکنش سازمان ملل در این زمینه نیست.
به عقیده بسیاری، آن عضو شورای امنیت که چورکین تلویحا به آن در جلوگیری و مانع تراشی برای حل بحران ایجاد شده در غزه اشاره کرده کشور آمریکا است.
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد چنین اقداماتی را از جمله اعمالی دانسته که به تلاش هایی که از سوی مصر و منطقه برای قطع خشونت در غزه جریان دارد، لطمه خواهد زد.
اینگونه مواضع ازسوی مسکو در بحران های منطقه ای بی سابقه نیست.
آنچنانکه در جریان مناقشه ایجاد شده در سوریه نیز شاهد بودیم، مسکو به هیچ عنوان با خواست های غرب برای تصمیم گیری در خصوص آینده سوریه همراهی نکرده و همچنان تنها راه حل بحران ایجاد شده در سوریه را گفت و گو میان دولت و رهبران گروه های مخالف می داند.
منطقی به نظر می رسد که روسیه به عنوان کشوری در منطقه خواهان ناامنی در این منطقه نیست؛ زیرا وضعیت های اینچنینی ضمن آنکه به کشتار و ویرانی می انجامد ممکن است به دیگر بخش های منطقه نیز تسری یابد و ایجاد چنین شرایطی به نفع کل منطقه نخواهد بود و منافع ملی مسکو را نیز به خطر خواهد انداخت.
تجربه نشان داده است که ابرقدرت های غربی همواره از چالش های ایجاد شده در منطقه خاورمیانه و مناطق همجوار این منطقه به نفع خود سود برده اند. تضعیف منطقه ناگزیر به تضعیف مسکو خواهد انجامید و این موضوع با خواست ها و سیاست های بلندمدت روسیه به هیچ وجه همخوانی ندارد. روسیه به ویژه از زمان روی کار آمدن ˈولادیمیر پوتینˈ در عرصه سیاسی این کشور در سیاست های منطقه ای در جهت مخالف غرب حرکت کرده آنچنانکه در تحولات اخیر در خاورمیانه به وضوح شاهد این رویکرد از سوی مسکو بوده ایم.
در کنار روسیه دو کشور ترکیه و پاکستان که جزء دیگر کشورهای تاثیرگذار در منطقه هستند، انتقادهای گسترده ای به اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه وارد کرده اند. تا آنجا که ترکیه در توصیف اعمال رژیم صهیونیستی آشکارا از واژه ˈتروریستیˈ استفاده کرده است.

پاکستان با صدور بیانیه ای خشونت ها علیه مردم غزه را محکوم کرد. به گزارش روزنامه ˈداونˈ چاپ پاکستان، ˈمسعود خانˈ سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در سخنانی در جمع 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: بیش از 20 حمله هوایی رژیم صهیونیستی به غزه سبب کشته شدن 11 شهروند نوار غزه شده که فرمانده حماس نیز در بین آنها بوده است و این اقدام صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند. وی گفت که شورای امنیت باید نقش خود را در پایان دادن به مسایل بازی کند.

** سازمان ملل متحد از استقلال تا نفوذپذیری
---------------------------------------------
اقدام قاطعانه ازسوی شورای امنیت سازمان ملل متحد موضوعی است که از سوی بسیاری از کشورهای منطقه برای حل بحران ایجاد شده در غزه به این شورا پیشنهاد شده است.
ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل، دوشنبه در آغاز ماموریت خود در منطقه، با رسیدن به قاهره تاکید کرد که برای برقراری آتش بس تلاش خواهد کرد، اما تاکنون آتش بس موردنظر وی تحقق نیافته است و اوضاع در غزه همچنان رو به وخامت می رود.
بی شک دخالت های غرب به ویژه آمریکا در به وجود آوردن و دامن زدن به این شرایط بی تاثیر نبوده است. آمریکا با استفاده از ابزارهای مختلف در بزنگاه های اینچنینی متاسفانه توانسته است تا حد زیادی بر تصمیم های سازمان ملل نفوذ کند. داشتن حق وتو یکی از ابزارهایی است که آمریکا همواره با استفاده از آن تصمیمات سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده است.
این در حالیست که مردم غزه طی سال های اخیر به شدت تحت فشار و محاصره و تحریم از سوی رژیم صهیونیستی قرار داشته اند و هم اکنون در شرایط اجتماعی و اقتصادی بدی به سر می برند و بحران اخیر در این منطقه نیز سختی های بیشتری را بر مردم بی گناه این منطقه بار کرده است.

** سخن پایانی
--------------
روسیه به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه طی سال های اخیر همواره با سیاست های منفعت جویانه غرب در منطقه مخالفت کرده است. در مقابل غرب با داشتن اهرمی چون رژیم صهیونیستی می کوشد منویات خود را در منطقه اعمال کند. در این میان آنچه اهمیت دارد هوشیاری ملت های منطقه برای مقابله با چنین سیاست هایی است که ضمن مداخله جویی قصد آتش افکنی در کل منطقه و بهره برداری از این اوضاع آشفته را دارند. آمریکا تاکنون از هر اقدام سازمان ملل در متوقف کردن حملات موشکی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه ممانعت کرده و بدون توجه به از دست رفتن جان حداقل 115 شهروند غیرنظامی غزه راه را برای کشتار بیشتر فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی باز گذاشته است. شورای امنیت مجموعا 15 عضو دارد که 10 عضو موقت و پنج عضو دیگر شامل روسیه، آمریکا، چین، انگلیس و فرانسه دایم هستند. برای صدور هر قطعنامه شورای امنیت باید هر 5 عضو دایم به همراه حداقل 9 عضو از کل به آن رای مثبت دهند. چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل معتقد است برای صدور قطعنامه ای علیه رژیم صهیونیستی فقط آمریکا است که بار دیگر رای منفی صادر خواهد کرد.
تحقیق**م.الف**9123

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال