320 هزار نسخه خطی موجود در کشور دارای شماره ملی است

رشت - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: 320 هزار نسخه خطی موجود در کشور دارای ˈشماره ملیˈ هستند.

ˈاسحاق صلاحیˈ شامگاه پنجشنبه در مراسم پایانی ˈهمایش مدیران آرشیو و کتابخانه های رسانه ملیˈ در زیباکنار رشت افزود: نگهداری و حفظ حتی یک برگ سند از هویت تاریخی و فرهنگی کشورمان بسیار با اهمیت است.
وی با تأکید بر ضرورت حفظ و صیانت از اسناد ملی ادامه داد: کتابداران و کارکنان آرشیو، خدمتگزاران به فرهنگ و هویت ملی هستند زیرا مسوولیت مهم حفاظت و نگهداری از میراث و حافظه ملی را بر عهده دارند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در این همایش گفت: دفتر ثبت حافظه جهانی در ایران در سال 1387 با هدف حفظ آثار مکتوب، دیداری و شنیداری تشکیل شد.
ˈمحمدرضا سعیدآبادیˈ افزود: تاکنون 245 اثر در فهرست بین المللی حافظه جهانی و 25 اثر در فهرست ملی حافظه جهانی ایران به ثبت رسیده که از این تعداد پنج اثر دیداری و شنیداری متعلق به رسانه ملی است.
مدیرکل آرشیو و کتابخانه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز از فعالیت 70 واحد آرشیو در رسانه ملی خبر داد.
ˈشهرام بلوریانˈ گفت: در این واحدها حدود یک میلیون ساعت منابع صوتی و تصویری نگهداری می شود که بخش زیادی از آنها قدمتی بالای 50 سال دارند.
همچنین در این مراسم از ثبت جهانی اذان مرحوم ˈرحیم موذن زاده اردبیلیˈ رونمایی شد.
مستند علمی ˈجان مرجانˈ کاری از گروه اجتماعی شبکه اول سیما دیگر اثر رونمایی شده در این مراسم بود که در خصوص اکوسیستم خلیج فارس تهیه شده است.
همچنین طی این مراسم از 23 برگزیده رسانه ملی در حوزه کتابداری و آرشیو تجلیل به عمل آمد.ک/2
695

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال