سرفه مکانیسم دفاعی بدن برای مقابله با میکروبهاست

تهران - سرفه به عنوان مکانیسم دفاعی بدن شناخته شده و واکنشی ناگهانی در انسان و بسیاری از حیوانات است که باعث تمیز شدن گلو و راه هوایی از ذرات خارجی مزاحم، میکروب ها، مواد محرک و ترشحات می شود.

به اعتقاد متخصصان گوش و حلق و بینی ˈسرفهˈ به علت خروج سریع هوای بازدم بر اثر انقباض عضلات تنفسی رخ می دهد . در جریان سرفه میزان قابل توجهی هوا به سرعت از مجاری تنفسی خارج می شود و همراه خود خلط و ترشحات اضافی مجاری تنفسی را بیرون می آورد و به همین علت سرفه به عنوان یک مکانیسم دفاعی بدن شناخته می شود .
پزشکان ˈ سرفه ˈرا یکی از عوامل مهم دفاعی بدن برای خروج ترشحات و اجسام خارجی از مجاری تنفسی عنوان می کنند زیرا ترشحات طبیعی مجاری تنفسی به وسیله سازو کارهای دیگر از جمله مژک های مجاری تنفسی پاک و تخلیه می شوند؛ ولی در مواردی که ترشحات مجاری تنفسی زیاد و یا مجاری تنفسی تحریک شود، سازوکار سرفه به کار می افتد تا ترشحات را خارج نماید.
به نظر پزشکان سرفه بیماری نیست،بلکه واکنش حفاظتی ریه در برابر مواد محرک خارجی است .
سرفه سه مرحله دارد .در مرحله اول دم صورت می گیرد و هوا وارد ریه می شود. مرحله دوم، مرحله ای است که تارهای صوتی به هم رسیده و راه تنفسی را مسدود کنند و بازدم شدید ایجاد می شود و مرحله سوم ادامه همان بازدم شدید است . در این مرحله طناب های صوتی ناگهان به کنار رفته و راه هوایی را باز می کنند و هوای محبوس شده با صدای بلند و بافشار به طرف بیرون رانده می شود و به همراه خود ذرات مزاحم را خارج می کند.
دکتر محمد حسن عامری متخصص گوش حلق بینی و جراحی سر و گردن در این زمینه می گوید: با آغاز فصل سرما اغلب افراد ˈ سرفه ˈ می کنند که ممکن است با ارادۀ فرد و یا بطور ناخواسته انجام شود و احساس نا خوشایندی به فرد دست بدهد.
وی با بیان اینکه سرفه بیماری نیست اظهار داشت :سرفه زیاد نشانه بیماری است و میکروب ها از طریق سرفه از بدن فرد بیمار خارج و وارد هوا می شوند و می توانند وارد بدن فرد سالم دیگری شده و باعث آلودگی و بیماری وی نیز شود.
عامری خاطر نشان کرد : سرفه به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود: سرفه حاد که به طور ناگهانی شروع می شود و تا سه هفته ممکن طول بکشد و گاهی موارد می تواند تا هشت هفته ادامه یابد.
متخصص گوش و حلق و بینی گفت: سرفه در صورتی که بیشتر از هشت هفته ادامه داشته باشد مزمن تلقی می شود؛ همچنین سرفه خلط دار سرفه ای است که به خروج ترشحات از ریه و دستگاه تنفسی منجر می شود.سرفه خشک نیز سرفه ای است که با دفع خلط همراه نیست و سرفه شبانه سرفه ای است که فقط به هنگام خوابیدن رخ می دهد.
این جراح گوش و حلق و بینی درباره علل سرفه گفت :سرماخوردگی، حساسیت های تنفسی ،عفونت های ریه، عفونت های مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی ( شامل گوش و حلق و حنجره )، مسمومیت های شیمیایی و آلودگی هوا و برخی بیماری های مهم عفونی و غیر عفونی از مهم ترین عوامل سرفه محسوب می شود.
عامری ادامه داد:سرفه هایی که بیش از دو هفته طول بکشد و بهبودی صورت نگیرد ضروری است به پزشک مراجعه کرده و تست های تشخیصی مثل عکس رادیولوژیکی قفسه سینه و همچنین بررسی آزمایشگاهی خلط انجام شود .
به گفته وی در صورت نیاز برای بررسی کامل تر ممکن است پزشک تست اسپیرومتری را برای بیمار تجویز نماید که این تست نزد مردم به نوار ریه معروف شده است.
متخصص گوش و حلق و بینی به درمان سرفه اشاره کرد و گفت :بهترین راه برای درمان سرفه های حاد ناشی از عفونت های ویروسی این است که به سیستم ایمنی بدن فرصت دهید تا بر ویروس غلبه کند و در این صورت سرفه نیز برطرف خواهد شد.
وی افزود :درمان خانگی با لیمو شیرین و عسل بسیار سودمند است. عسل تسکین دهنده است و مخاط حلق را پانسمان می کند و از تحریک پذیری آن می کاهد و در نتیجه باعث کاهش سرفه ها می شود.
عامری تاکید کرد : در حال حاضر در اکثر کشورها توصیه شده است که در مواردی که کودکان سرفه می کند از دادن داورهای خودسرانۀ ضد سرفه به کودکان زیر 6 سال اجتناب کنند.
متخصص گوش حلق بینی و جراحی سر و گردن اظهار داشت :شربت های سینه برای تسکین موقت سرفه کاربرد دارند و درمان سرفه نیاز به درمان علت یابی دارد و داروهای ضد سرفه و شربت های سینه در بیماری های تنفسی با نهایت دقت باید تجویز شود .
به گفته وی مصرف مایعات فراوان یکی از راه های مفید برای افزایش خلط و دفع آسان تر ترشحات است و در انواع بیماری های تنفسی توصیه می شود.
علمی (5)**1354**1544
گزارش:پروانه امانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال