همزمان با آغاز به کار هفته صنایع دستی کشورمان/

کوچکترین قرآن کریم بر روی عقیق در الجزایر رونمایی شد

الجزیره– کوچکترین قرآن کریم حک شده بر روی عقیق حاصل تلاش ˈحامد اتحادی ˈ هنرمند ایرانی به همراه اعضای تیم علمی از ایران در حاشیه مراسم آغاز به کار هفته صنایع دستی کشورمان در الجزایر رونمایی شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ˈمحمد بن مرادی ˈ وزیر گردشگری و صنایع دستی الجزایر و محمود محمدی سفیر ایران در حاشیه مراسم هفته صنایع دستی کشورمان همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی الجزایر با حضور تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی، مسوولان فرهنگی دو کشور، کوچکترین قرآن کریم بر روی عقیق یمن را رونمایی کردند.
این اثر که مورد استقبال حاضران در این مراسم قرار گرفت در ابعاد 16 میلی متر تمامی آیات قرآن کریم را در خود جای داده است.
114 سوره در 616 صفحه قرآن کریم صفحه به صفحه با استفاده از فناوری نانو بر روی عقیق اصل یمن نوشته شده است.
طرف دیگر این عقیق به ارتفاع پنج میلی متر منصوب به پنج تن آل عبا و در پنچ پله به صورت زاویه تراشی (الماس تراشی) شده است.
وزیر گردشگری و صنایع الجزایری در مراسم رونمایی از این اثر هنری ضمن طرح سوال های فنی توسط تلسکوپ دیجیتالی که تا 600 برابر خطوط را بزرگتر می کند ، آیاتی از قرآن کریم را قرائت کرد.
این اثر هنری اعجاب انگیز، موجب تحسین تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی حاضر در این مراسم شد.
حامد اتحادی در باره رونمایی از کوچکترین قرآن کریم بر روی عقیق به خبرنگار ایرنا در الجزایر گفت، این اثر علمی و هنری اولین اختراع در جهان است که در این نمایشگاه رونمایی می شود.
هفته صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی الجزایر با حضور وزیر گردشگری و صنایع دستی این کشور و سفیر کشورمان در محل نمایشگاههای بین المللی الجزایر آغاز به کار کرد.
در آیین آغاز به کار این رویداد فرهنگی و هنری، تعدادی از سفرا و نمایندگان سیاسی برخی کشورهای مقیم و جمعی از مدیران فرهنگی و سیاسی الجزایر نیز حضور داشتند.
16هنرمند کشورمان در غرفه ایران آثار ارزشمند و نفیس خود را در زمینه منبت کاری ، خاتم کاری، سنگ تراشی و نقاشی ، تابلو فرش وهنردستی بر روی شیشه ، قلم زنی و خطاطی به نمایش گذاشته اند.
غرفه ایران از روز یکشنبه چهاردهم آبان تا 23 آبان به مدت 10 روز پذیرای علاقمندان به هنر و صنایع دستی فاخر ایران اسلامی در محل نمایشگاههای بین المللی الجزایر در غرب پایتخت این کشور است.
خاورم ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال