ایران برگسترش همکاری های کشور های حاشیه اقیانوس هند تاکید کرد

دهلی نو- معاون وزیر امور خارجه ایران در دوازدهمین اجلاس شورای وزیران اتحادیه همکاری های کشورهای حاشیه اقیانوس هند با تاکید برگسترش همکاری های عضو این اتحادیه اعلام کرد که ایران نهایت همکاری را با این شورا و رفع مشکلات کشورهای منطقه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، ˈمحمد مهدی آخوندزادهˈ معاون وزارت امور خارجه ایران امروزجمعه در این اجلاس که در شهر گورگائون واقع در حومه دهلی برگزارشد افزود: اقیانوس هند سومین اقیانوس بزرگ دنیااست که نیمی از کشتی های کانتینری (container ships)، یک سوم از ترافیک باربری و دو سوم از حمل و نقل نفت دنیا از طریق آن صورت می گیرد و این اقیانوس حقیقتاً خط زندگی تجارت و اقتصاد بین المللی است.
وی با اشاره به اینکه جمعیت دو میلیارد نفری حاشیه اقیانوس هند که حدود یک سوم از جمعیت دنیا را شامل می شود نیز بازار بزرگی را در این منطقه بوجود آورده است افزود: این منطقه از لحاظ استراتژیک، منابع و معادن نیز با اهمیت است و منابع دریایی ارزشمند، از غذاهای دریایی گرفته تا مواد خام و انرژی برای صنایع در این منطقه وجود دارد.
آخوندزاده ادامه داد: این منطقه همچنین از نظر کشاورزی و تنوع و وسعت زمین های زراعی بسیار غنی است و قابلیت های نیروی انسانی و فناوری فراوانی دارد.
وی تاکید کرد: بطور کلی منطقه حاشیه اقیانوس هند از لحاظ تنوع فرهنگی، نژادی، مذهبی، توسعه اقتصادی ومنافع استراتژیک منحصربفرد است.
معاون وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه نشست همکاری های منطقه ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند بمنظور توسعه همکاری ها میان کشورهای منطقه طراحی شده، گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی برای همکاری های چندجانبه قایل است و آن را ابزار مهمی برای رشد و توسعه کشورهای منطقه می داند.
وی تصریح کرد: این نشست می تواند نقشی منحصربفرد در توسعه بیشتر منطقه در جنبه های مختلف و تحقق شش اولویت مهمی که شورای وزرای منطقه در نظر دارد، داشته باشد.
آخوندزاده افزود: در این خصوص من تاکید می کنم که نقش نهادهای یارانه ای این اتحادیه ، عملکرد کارگروه تجارت و سرمایه گذاری و گروه های دانشگاهی از اهمیت بسیاری برخودار است و ضمن اینکه ما به عنوان تصمیم گیران این اتحادیه باید توصیه های آنها را به اجرا درآوریم.
معاون وزارت امور خارجه ضمن ابراز خرسندی از اینکه علم و فناوری یکی از حوزه های کلیدی این اتحادیه همکاری های منطقه ای است گفت: ما در تهران میزبان مرکز منطقه ای انتقال علم و فناوری (RCSTT) هستیم و در این راستا از هیچ حمایتی مضایقه نداریم.
وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور تبدیل این مرکز به یکی از مراکز ممتاز انتقال علم و فناوری تلاش می کند و همه حمایت های لازم را در این راستا انجام می دهد و چنانکه به تازگی هیات دولت با اختصاص کمک 200 هزار دلاری به این مرکز موافقت کرد.
معاون وزارت امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای حاشیه اقیانوس هند نیز کمک های مالی خود را به این مرکز آغاز کنند تا بتوان به دستاوردهای چشمگیری دست یافت.
وی با اشاره به پیشنهاد افزایش حق عضویت سالانه ادامه داد: ما اعتقاد داریم که باید در جهت ارتقای عملکرد دبیرخانه و حمایت از تصمیماتی که در کمیته های این انجمن اتخاذ می شود، گام برداریم.
معاون وزارت امور خارجه ایران ضمن تقدیر از کمک یک میلیون دلاری هند به صندوق ویژه حمایت از عملکرد این اتحادیه تاکید کرد: ما با طراحی پروژه های مشترک، تامین مالی اهداف اولویت دار، سرمایه گذاری مشترک و توجه به کشورهای کمتر توسعه یافته کاملا موافقیم.
آخوندزاده افزود: فرصت های بیشتری برای همکاری در حوزه بین المللی، به خصوص همکاری با سازمان ملل متحد و نهادهای بین دولتی در منطقه و خارج از منطقه وجود دارد.
به گفته وی ، در این خصوص ما از نظارت مجمع عمومی سازمان ملل متحد حمایت می کنیم و این اقدام، پیش از هر چیز، موجب می شود این اتحادیه درعرصه بین الملل به رسمیت شناخته شود و در وهله دوم، اساسی برای مشارکت پایدار و استفاده از مشاوره در این نهادها خواهد بود.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: از آنجا که انسان محور توسعه است، باید فضایی متناسب با محوریت انسان فراهم شود.
همچنین سیاست های کلان اقتصادی در نظر گرفته شود که منجر به افزایش سرمایه گذاری و ارتقای منابع انسانی در کشورهای منطقه از جمله ایران می شود.
آخوندزاده افزود: متاسفانه بر خلاف انتظارات ما، جامعه بین الملل تمایل دارد که به بخش های رقابتی غیرضروری تقسیم شود که این امر تاثیر نامطلوبی بر تجارت آزاد و ورود همه کشورها به اقتصاد جهانی دارد.
وی گفت: بیشتر کشورهای منطقه ی ما، هنوز با مشکلاتی از جمله فقر شدید،بحران جهانی غذا و عدم امنیت غذایی، نرخ بالای بیکاری، بدهی خارجی کلان، کمبود کمک های مالی و تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی مواجه هستند.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: ما معتقدیم که کشورهای منطقه باید برای مقابله با این چالش ها، همکاری و اقدامات فوری کنند. ما باید برنامه جامعی طراحی کنیم که بر رفع فقر و بکارگیری و ارتقای فناوری های پیشرفته متمرکز باشد.
وی افزود: باید به این واقعیت نیز توجه داشت که اجبارهای اقتصادی همچون تحریم های چندجانبه علیه کشورهای منطقه ، قانون بین الملل را نقض کرده و آزادی تجارت و سرمایه گذاری را بطور جدی مورد تهدید قرار می دهد.
دوازدهمین نشست اتحادیه همکاری های کشورهای حاشیه اقیانوس هند به مدت پنج روز برگزار می شود و حدود 100 نفر در سطوح مختلف از 19 کشور عضو در آن شرکت کردند.
اعضای اتحادیه همکاری منطقه ای حاشیه اقیانوس هند را کشورهای استرالیا، بنگلادش، هند، اندونزی، ایران، کنیا، ماداگاسکار، مالزی، موریس، موزامبیک، عمان، سیشل، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سریلانکا، تانزانیا، تایلند، امارات و یمن تشکیل می دهند و امروز کشورکومور نیز به اعضای این اتحادیه اضافه شد.
این اتحادیه همچنین دارای پنج شریک گفت و گو از جمله چین، مصر، فرانسه، ژاپن و انگلیس است و سازمان گردشگری اقیانوس و گروه تحقیقاتی اقیانوس هند در نشست های آن به عنوان ناظر شرکت می کنند.
آساق*2165** 589** 1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال