صادرات از منطقه آزاد قشم رونق می گیرد

تهران - مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از توسعه روند صادرات از منطقه آزاد قشم خبر داد و افزود: جزیره قشم از سوی وزارت نفت رسما به عنوان جزیره نفت، انرژی و پتروشیمی شناخته شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ˈاسفندیار حیدری پورˈ با اشاره به قرارداد سه هزار میلیارد ریالی شرکت پتروپارس برای توسعه بندر بهمن قشم گفت: عملیات توسعه این بندر تا پایان سالجاری به اتمام می رسد و شرایط برای صادرات و واردات در قشم مهیا می شود.
به گفته ی حیدری پور، احداث پل عظیم خلیج فارس که جزیره قشم را به سرزمین اصلی متصل می کند و عملیات ساخت آن نیز به سرعت در دست اجراست، شرایط صادرات و واردات کالا را در این جزیره به حد اعلا می رساند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: منطقه آزاد قشم با هدف تبدیل شدن به یک منطقه صنعتی پایه گذاری شد که طبق شواهد و مدارک، حرکت های خوبی در این راستا آغاز شده ولی پس از مدتی برنامه ریزی سازمان تغییر و اقدامات به سمت تجارت سوق پیدا کرد.
وی، رکود در احداث زیرساخت های لازم برای توسعه صنعت در قشم را نتیجه این تغییر راهبردی سازمان دانست و گفت: این شرایط ادامه پیدا کرده تا اینکه در سالهای اخیر، بحث هدفمند سازی یارانه ها نیز فعالیت های صنعتی در جزیره قشم را تحت تاثیر قرار داد و امروز هم مسائل ارزی به مشکلات صنعتگران این جزیره اضافه شده است.
حیدری پور یاداور شد؛ البته همت والا، تعصب حرفه ای و همدلی صاحبان صنعت و صنعتگران جزیره قشم موجب شده تا برغم همه این مشکلات، صنعت در این جزیره به فعالیت خود ادامه دهد.
وی افزود: اما فعالان و دست اندرکاران بخش صنعت قشم، بیش از همه از سنگ اندازی در مسیر حرکت قطار توسعه صنعت در این جزیره رنج می برند.
به گفته ی حیدری پور، با سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به جزیره قشم که اوایل سال جاری انجام شد و نگاه عمیق و منطقی وی به مقوله توسعه صنعت در این جزیره، شرایط تغییر کرد و امیدها برای ادامه کار افزایش یافت که نتیجه آن، برقراری تسهیلات کلیدی برای فعالان صنعتی جزیره از جمله امکان ثبت سفارش و تامین سوخت مورد نیاز واحدهای صنعتی در خود جزیره و اجرای قانون نظام صنفی در بخش صدور پروانه واحدهای صنفی در مناطق آزاد بود.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم خطاب به مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این منطقه محدودیت های سرزمین اصلی را ندارد به طوریکه ما و بخش خصوصی در این جزیره آماده هستیم که اگر شما یک قدم در این جزیره بردارید، ما 10 قدم برداریم.
حیدری پور خطاب به صاحبان صنایع و صنعتگران فعال در جزیره نیز گفت: این سازمان با تمام توان و امکانات در اختیار بخش صنعت است تا همه فعالان این بخش بدون دغدغه بتوانند وظایف خطیر خود را با هدف توسعه صنعت در این جزیره و در نهایت، توسعه و پیشرفت کشورعزیزمان انجام دهند.
وی همچنین، از اتمام عملیات برخی اقدامات زیربنایی از جمله تامین برق واحدهای صنعتی و توسعه بنادر تا پایان سال جاری خبر داد و در خصوص ساماندهی شهرک های صنعتی منطقه آزاد قشم گفت: این موضوع که اعتبارات مورد نیاز آن در بودجه سال آینده سازمان منطقه آزاد قشم پیش بینی شده، سال آینده اجرایی می شود.
اقتصام(1)** 1070**1561

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال