کد خبر: 30824042 (ایرنا) | تاریخ خبر: 29/11/1390 | ساعت: 16:12|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

یک مسوول :

تربت حیدریه بزرگترین تولید کننده زعفران با مشکلات بسته بندی و صادرات مواجه است

تربت حیدریه- عضو هیأت مدیره فروشندگان زعفران خراسان رضوی گفت: تربت حیدریه با وجود اینکه بزرگترین تولید کننده زعفران در منطقه است با مشکلات بسته بندی و صادرات این محصول مواجه است.

ˈهادی موحدانˈ روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تربت حیدریه نتوانسته جایگاه واقعی خود در مورد زعفران را پیدا کند و محصول این شهرستان در کشورهای دیگر بسته بندی و صادر می شود.
وی گفت:اگر می خواهیم جایگاه اصلی زعفران در تربت حیدریه حفظ شود باید ریشه ای عمل کرد و این محصول را از تولید تا صادرات تحت نظارت قرار داد.
وی به سفر دور اول ریاست جمهوری به خراسان رضوی اشاره کرد واظهار داشت: پژوهشکده زعفران تربت حیدریه علیرغم مصوبه سفر اول رییس جمهوری به این استان هنوز راه اندازی نشده است، اگر این پژوهشکده به بهره برداری برسد مشکل کشاورزان در صنعت زعفران حل خواهد شد.
موحدان به دیگر مشکلات کشاورزان زعفرانکار اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تربت حیدریه بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است در شورای ملی زعفران کشور، نماینده ای ندارد.
وی ادامه داد: شورای ملی زعفران با هدف تأمین و مشکلات مربوط به زعفران به وجود آمده است ولی تا کنون راه به جایی نبرده و مشکلات زعفرانکاران همچنان باقی است.
وی اظهار داشت: افت قیمت شدید زعفران از ابتدای امسال به کشاورزان و زعفران فروش ها ضرر زیادی رسانده که متأسفانه رد پای مافیای زعفران در این امر کاملا مشخص است.
وی یکی دیگر از مشکلات زعفرانکاران را درسال گذشته خشکسالی عنوان کردو گفت: به علت کمبود بارندگی در سال گذشته احتمال کاهش 30 تا40 درصدی تولید زعفران را خواهیم داشت.
وی مشکلات دیگر زعفرانکاران را نوسانات بازار ، نبود بورس زعفران در تربت حیدریه ،نبود خریدار عمده ، نبود بازار بهداشتی فروش گل زعفران و نبود بسته بندی های بهداشتی دانست.
رییس اتحادیه و عضو فروشندگان زعفران خراسان رضوی گفت: در تربت حیدریه کمتر از پنج شرکت وجود دارد که کار بسته بندی زعفران را انجام می دهد و این فقط درصد کمی از زعفران تولید شده در این شهرستان را پوشش می دهد
وی ادامه داد: متأسفانه تولید و فروش زعفران در تربت حیدریه به صورت فله ای است و هیچ ارگانی مسوولیت ساختن بازار گل را به عهده ندارد.
موحدان گفت : اگر به همین منوال ادامه پیدا کند زعفران ایران بازارجهانی را از دست خواهد داد زیرا زعفران ما را کشور های عربی با قیمت کم از ایران خریداری کرده و پس از بسته بندی با اسم آن کشور صادر می کنند.
وی با انتقاد از عدم نظارت بر قاچاق پیاز زعفران گفت : مدتی است شاهد قاچاق پیاز زعفران از تربت حیدریه به کشور افغانستان هستیم و این محصول ارزشمند در آینده ای نزدیک دچار مشکل خواهد شد.
2691/659

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال