برگزیدگان سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند

تهران – مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با معرفی برگزیدگان دو بخش ˈمسابقه ایرانˈ و ˈمسابقه بین المللˈ برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر،شنبه شب با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد دشتگلی سرپرست مرکز هنرهای نمایشی، رحمت امینی دبیر جشنواره و میمهانان خارجی و هنرمندان داخلی در تالار وحدت برگزار شد.
پیش از آغاز اهدای جوایز به برگزیدگان دو بخشˈمسابقه ایرانˈ و ˈمسابقه بین المللˈ سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمید شاه‌ آبادی، معاون هنری وزیر ارشاد از مدیران کل ادارت ارشاد پنج استان میزبان این دوره از جشنواره با اهدای لوح یادبود تقدیر کردند.
بر این اساس، محمد آفتابی، مدیر کل اداره ارشاد اسلامی کرمانشاه، قادر آشنا، مدیر کل اداره ارشاد استان البرز و حسین ثابت ‌قدم سرپرست اداره ارشاد خراسان شمالی مورد تقدیر قرار گرفتند. اما مدیران کل ادارات ارشاد استان های گلستان و لرستان در این مراسم حضور نداشتند.
در بخش معرفی برگزیدگان بخش‌ های جنبی سی ‌امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، دکتراسدالله جامی، مدیر کل پیشگیری ‌های فرهنگی قوه قضاییه، به سبب ترسیم صحیح فضای نقد و قضاوت درست در نمایش ˈآدمکشˈ با اهدای لوح تقدیر و مبلغ 70 میلیون ریال از محمد زوار بی ‌ریا، کارگردان این نمایش تقدیر کرد.
همچنین در بخش معرفی اثر برگزیده به انتخاب هیات داوران کمیته دانشجویی، لوح تقدیر نمایش برگزیده و مبلغ هشت میلیون ریال به یوسف باپیری، کارگردان نمایش ˈ ویرانˈ اختصاص یافت و این کمیته از نمایش های ˈبه مراسم مرگ داداش خوش آمدیدˈ، ˈسومین شنبه هفتهˈ و ˈادیپˈ با اهدای دیپلم افتخار تقدیر کرد.
اما برگزیدگان دو بخش آثار صحنه ای ˈمسابقه ایرانˈ و ˈمسابقه بین المللˈ به این شرح اعلام شدند:
الف) بخش ˈمسابقه ایرانˈ:
**طراحی صحنه:
در این بخش هیأت داوران ضمن تقدیر از رضا عباسی و امین سالاری برای طراحی صحنه نمایش ˈرویای تفتیدهˈ جایزه این بخش را به شیما میرحمیدی، طراح صحنه نمایش ˈبه مراسم مرگ داداش‌ خوش آمدیدˈ اهدا کرد.
** بازیگری مرد:
هیات داوران در این بخش ضمن تقدیر از حسین امیدی بازیگر نمایش ˈبه مراسم مرگ داداش خوش آمدیدˈ و گروه بازیگران نمایش ˈپریˈ به ویژه دو بازیگر اصلی آن رضا پاپی و حسین شفیعی؛ جایزه این بخش را به حمیدرضا آذرنگ برای بازی در نمایش ˈخون رقصهˈ اهدا کرد.
**بازیگری زن:
در این بخش نیز،گیتی قاسمی و نسیم ادبی، بازیگران نمایش ˈخون رقصهˈ و نسیم ادبی، جایزه نفر برتر به ثریا شیرزادی، برای بازی در نمایشˈمرگ کسب و کار من استˈ از کرمانشاه اختصاص یافت.
** نمایشنامه نویسی:
سلما رفیعی برای نگارش نمایشنامه ˈبه مراسم مرگ دادش خوش آمدیدˈ، به عنوان نفر برگزیده این بخش انتخاب شد و خیر‌الله تقیانی ‌پور برای نگارش نمایشنامه ˈپریˈ و صحرا رمضانیان برای نگارش نمایشنامه ˈمرگ کسب و کار من استˈ از سوی هیات داوران مورد تقدیر قرار گرفتند.
** کارگردانی:
هیات داوران در این بخش ضمن تقدیر از حسین پاکدل، کارگردان نمایش ˈعشق و عالیجنابˈ و آرش دادگر، کارگردان نمایش ˈبازگشت افتخار آمیز مردان جنگˈ، جایزه نفر برتر را به سمانه زندی ‌نژاد، برای کارگردانی نمایش ˈبه مراسم مرگ داداش خوش آمدیدˈ اهدا کرد.
ب) بخش ˈمسابقه بین ‌المللˈ
** موسیقی:
جایزه نقدی دو هزار دلاری این بخش به مسعود سخاوت ‌دوست، آهنگساز نمایش ˈدو لیتر در دو لیتر صلحˈ تعلق گرفت.
** طراحی صحنه:
هیات داوران جایزه نقدی دو هزار دلاری این بخش را به ˈیوشیکاتسو ایتوˈ برای طراحی صحنه نمایش ˈقصر مه ‌آلودˈ از ژاپن اهدا کرد.
** بازیگری مرد:
صابر ابر بازیگر نمایش ˈریچارد سومˈ، جایزه نفر برگزیده این بخش، شامل تندیس جشنواره و مبلغ دو هزار و 500 دلار را از آن خود کرد.
** بازیگری زن‌:
همچنین ˈناتالی منتاˈ برای ایفای نقش در نمایشˈبیست هزار فرسنگ زیر دریاˈ از ایتالیا جایزه‌ نفر برگزیده این بخش شامل تندیس جشنواره و مبلغ دو هزار و پانصد ‌دلار را به خود اختصاص داد.
** نمایشنامه‌نویسی:‌
در این بخش جایزه برگزیده جشنواره و مبلغ سه هزار دلار به حمیدرضا آذرنگ، نویسنده نمایشنامهˈدو لیتر در دو لیتر صلحˈ اهدا شد.
** کارگردانی:
هیات داوران جایزه کارگردان برتر این دوره از جشنواره، شامل تندیس جشنواره و مبلغ سه هزار دلار را به آتیلا پسیانی، کارگردان نمایش ˈریچارد سومˈ اهدا کرد. در این بخش، ستاره پسیانی به نمایندگی از پدرش برای دریافت جایزه روی سن آمد.
** جایزه ویژه:
نمایش ˈقصر مه‌ آلودˈ از کشور ژاپن، جایزه نقدی چهار هزار دلاری این بخش را به خود اختصاص داد.
** جایزه بزرگ:
سرانجام جایزه بزرگ سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شامل لوح تقدی، تندیس جشنواره و مبلغ پنج هزار دلار به آتیلا پسیانی، کارگردان نمایش ˈریچارد سومˈ تعلق گرفت.
سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که از پنجم بهمن ماه آغاز شده بود با معرفی برگزیدگان در دو بخش مسابقه ایران و مسابقه بین الملل، 22 بهمن ماه به کار خود پایان داد.
فراهنگ**ا.خ

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال