کارگردان فیلم دلیران تنگستان: روح شهدای تنگستان در دلوار موج می‎زند

بوشهر-کارگردان فیلم دلیران تنگستان با بیان اینکه افتخار می‎کنم توانستم چنین فیلمی بسازم، گفت: روح شهدای تنگستان همچنان در دلوار موج می‎زند.

به گزارش ایرنا، همایون شهنوازی روز یکشنبه در آیین یادواره شهید رئیس علی دلواری در بندر دلوار افزود: حتی یکهزارم فداکاری دلیران تنگستان را نتوانسته‎ام در فیلم دلیران تنگستان منعکس کنم و به زانو درآوردن بزرگ ترین استعمارگر جهان، دل شیر می‎خواست اما رئیس علی دلواری این مهم را تحقق بخشید.
وی اظهار داشت: در زمان ساخت فیلم در بوشهر سوالی که برای من مطرح شد این بود که چرا رئیس علی دلواری و همرزمانش همه تنها بودند و این تنهایی به اندازه‎ای بود که حتی دولت مرکزی آن دوران نیز از وی حمایت نکرد و مبارزه او در تنهایی بود.
کارگردان فیلم دلیران تنگستان گفت: فیلم دلیران تنگستان ساخته نشد، بلکه اتفاق افتاد و ساخت این فیلم با ماجراها و حوادث زیادی همراه بود.
وی اضافه کرد: امکانات آن موقع در بوشهر و دلوار مطلوب نبود اما صداقت و محبت مردم و بازماندگان نهضت رئیس علی دلواری، ما را به شدت تحت تاثیر قرارداد.
فیلم دلیران تنگستان، به صورت سریال در سال 1354 از تلویزیون پخش شد.
امام جمعه دلوار نیز دراین آیین با تقدیر از عوامل برگزاری این یادواره گفت: باید برای برگزاری باشکوه یکصدمین سالگرد شهادت رئیس علی در سال 94 برنامه‎ریزی خوبی صورت گیرد.
حجت الاسلام علی زاهدوست اضافه کرد: دبیرخانه دایمی این مراسم و بنیاد رئیس علی در دلوار باید تشکیل شود تا بتوانیم برای یکصدمین سال شهادت وی برنامه هایی در خور شان پیش بینی و اجرا کنیم.
در این آیین عنوان شهروند افتخاری دلوار به همایون شهنوازی کارگردان فیلم دلیران تنگستان اهدا شد.
رئیس علی دلواری (۱۲۶۰-۱۲۹۴ خورشیدی/۱۸۸۱-۱۹۱۵ میلادی) آزادی خواه و رهبر قیام در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول بود.
او در روستای دلوار از شهرستان تنگستان استان بوشهر در ساحل خلیج فارس به دنیا آمد.
مبارزات مشروطه خواهی رئیس علی با همراهی دیگر مشروطه خواهان بوشهررا از حاکمیت استبداد قاجاریه خارج کرد. در سال ۱۲۸۷ ه. ش/۱۹۰۸ میلادی به درخواست ملا علی تنگستانی و سید مرتضی مجتهداهرمی که مخالف استبداد محمد علیشاه قاجار بود، بوشهر را تصرف کرد و حدود ۹ ماه شهر را در کنترل داشت.
جنگ میان دلیران تنگستان به رهبری رئیس علی از یک سو و نیروهای بریتانیا و خوانین متحد آنان از سوی دیگر بطور پیاپی و پراکنده تا شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی ادامه یافت و انگلیسی ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش برتری یابند تا این که در گیرودار حمله انگلیسی ها به بوشهر در شب ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ رئیس علی در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به قوای بریتانیا توسط فردی نفوذی و اجیر شده، از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و در سن ۳۴ سالگی شهید شد.ک/2
7209/539 / 675

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال