کد خبر: 80297532 (2818385) | تاریخ خبر: 07/06/1391 | ساعت: 23:15|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

کارشناس عالی وزارت امور خارجه:

تشکیل سازمان اساتید جهان اسلام ضروری است

مشهد- کارشناس عالی وزارت امور خارجه گفت: تشکیل سازمان اساتید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی جهان اسلام ضروری است.

دکتر ˈمحمد حسن قدیری ابیانهˈ عصر سه شنبه در نخستین نشست از سلسله نشست های گفتمان دانشجویان جهان اسلام که با حضور طلاب دانشجویان خارجی دانشگاهها و حوزه های علمیه مشهد برگزار شد، افزود: باید از بسترهای مختلف از جمله فرهنگی و علمی برای گسترش فرهنگ و ارزشهای اسلامی استفاده بهینه شود.
به گزارش ایرنا وی ادامه داد: نباید تنها به تشکیل سازمان دانشجویان جهان اسلام اکتفا کرد بلکه در کنار آن باید سازمان اساتید جهان اسلام نیز تشکیل شود.
وی بیان کرد: باید مردم سایر کشورها و از جمله کشورهای غربی را با حقایق دین مبین اسلام آشنا کرد.
وی گفت: بسیاری از اقدامهایی که علیه معارف اسلام صورت می گیرد به خاطر ضعف در گسترش حقایق این دین مبین به جهانیان است.
او افزود: باید کشورمان پیشگام در سازمانهای جهانی برای توسعه معارف اسلامی باشد و در کنار سازمانهای اساتید و دانشجویان جهانی اسلام ، سازمانهایی هم با مضامین جوانان، مردان و زنان جهان اسلام هم تشکیل شود.
وی خیزشهای بیداری اسلامی مردم کشورهای منطقه و جهان اسلام را از ضروریات توسعه ارزشهای اسلام و جهانی شدن این دین مبین یاد کرد و گفت: باید از ظرفیتهای مختلف برای حمایت از قیامهای بیداری اسلامی استفاده مطلوب کرد.
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: باید از ظرفیتهای فضای مجازی و فرهنگی برای گسترش فرهنگ و معارف اسلامی به سایر کشورها و از جمله اروپایی و آمریکایی نهایت استفاده بکنیم.
وی گفت: باید از ظرفیتهای معنوی و فرهنگی شهرهایی مانند مشهد و اصفهان برای توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی و دعوت گردشگران به دین مبین اسلام استفاده کرد.
قدیری ابیانه با بیان اینکه آستان قدس باید با استفاده از امکانات به شکل گیری نهضت جهانی اسلام کمک کند، تأکید کرد: مشهد باید به مرکز تبلیغاتی جهان اسلام تبدیل شود و این امر شدنی است.
عضو قرارگاه فرهنگی قرارگاه عمار هم گفت: تفکر امام خمینی رمز پیروزی انقلاب و استمرار آن بود و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبری آیت الله خامنه ای مسیرهای عزت و تعالی را می پیماید.
سردار سرتیپ پاسدار ˈسعید قاسمیˈ ادامه داد: از واقعه بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) از آن به عنوان انفجار نور یاد کردند حدود 34 سال می گذرد و امروز به برکت این انقلاب کشورهای منطقه تحت تاثیر قرار گرفتند و شاهد توسعه خیزشهای بیداری اسلامی هستیم.
وی گفت: بدون شک تمام تحولاتی که در جهان بعد از انقلاب اسلامی ایران رخ داد بی‌تأثیر از این زلزله بزرگ تاریخی نبود و دشمنان که این نظام را مغایر سیاستهای خصمانه خود می بینند طی یک مقطع تاریخی خاص برای نابودی و براندازی آن نسخه های متعددی پیچیدند.
قاسمی گفت: ولی هیچ کدام از ترفندهای معاندان علیه نظام اسلامی راه به جایی نبرد.
وی اظهار داشت: امام خمینی (ره) سلاح و سرباز آموزش دیده نداشت ولی با تفکرات ناب خود انقلابی عظیم ایجاد کردند که موجبات حیرت تحلیلگران آمریکایی و انگلیسی را فراهم کرده است.
وی افزود: هم اکنون بالغ بر 143 ملیت روی خط مقاومت در سوریه فشار می‌‌آورند و این امر بسیار مشابه زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است.
عضو قرارگاه فرهنگی عمار گفت: در دوران دفاع مقدس حدود 110 کشور حامی رسمی عراق بوده‌اند و از 18 ملیت مختلف مانند مصری، اردنی، سودانی، افغانی و پاکستانی و غیره در این جنگ اسیر گرفته بودیم.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان خراسان رضوی هم در گفت و گو با خبرنگاران گفت: طرح ایجاد سازمان جهانی دانشجویان جهان اسلام در آبان ماه سال 90 در جلسه هیات رییسه جهاددانشگاهی به تصویب رسید.
دکتر ˈسید محمد جواد حسینی نژادˈ گفت: در این راستا پنج هزار دانشجوی غیرایرانی از 40 کشور دنیا در مشهد شناسایی شده‌اند و با عضویت آنان این سازمان تا قبل از آغاز تحصیلی فعالیت خود را در این شهر آغاز می کند.
وی بیان کرد: برای راه اندازی این سازمان شبکه ارتباطی 150 تشکل دانشجویی اسلامی را در سراسر دنیا شناسایی کردیم و سایت سازمان دانشجویان جهان اسلام به سه زبان فارسی، عربی، و انگلیسی راه اندازی شد.
وی استفاده از ظرفیت دانشجویان و طلاب علوم دینی برای گسترش فرهنگ و ارزشهای اسلامی در جهان را از جمله اهداف تشکیل سازمان دانشجویان جهان اسلام ذکر کرد.ک/2
7490/659

انتهای پیام /*