کد خبر: 80289553 (2807585) | تاریخ خبر: 03/06/1391 | ساعت: 16:8|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

رییس جمهوری بر بسیج تمام امکانات و منابع برای شتاب بخشی در روند بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی تاکید کرد

تبریز- رییس جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت اهتمام و پیگیری بی وقفه مسوولان و بسیج تمام امکانات و منابع مورد نیاز برای شتاب بخشی در روند بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی با رعایت تمام استاندارد های ایمن سازی و تمرکز در انجام اقدام ها و کارهای عالمانه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی نژاد روز جمعه در نشستی با حضور وزرای راه و شهرسازی، کشور، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان شرقی و مسوولان ذیربط تاکید کرد: باید تلاش کرد روند اقدام ها برای بازسازی مناطق زلزله زده با سرعت هرچه بیشتر انجام شود.

وی افزود: لازم است روابط اجتماعی مردم در این مناطق در سریعترین زمان تنظیم شود، اما نباید تحت فشارها و برخی سخنان غیر فنی از سوی افراد غیر مسوول در زمینه اجرای کارها از انجام کار عالمانه غفلت شود.

رییس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: اگر دقت و برنامه ریزی مناسب و فنی برای بازسازی خانه های مردم در مناطق زلزله زده کاهش یابد، این امر موجب از بین رفتن کیفیت و نقص در انجام خدمات خواهد شد.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه بنیاد مسکن وظیفه بازسازی مناطق زلزله زده را بر عهده دارد، تاکید کرد: باید در بازسازی روستاها و مناطق آسیب دیده، علاوه بر ساخت منازل مسکونی، احداث امکانات پایه نظیر مدرسه و خانه بهداشت نیز در دست اقدام قرار گیرد.

وی با اشاره به رعایت تمام اصول مورد نیاز در زمینه آواربرداری، تاکید کرد: باید آواربرداری ها به گونه ای مدیریت شود که مردم بتوانند بیشتر وسایل و اموال خود را بازیافته و ار آنها استفاده کنند.

وی همچنین با تقدیر از تلاش های امدادگران جمعیت هلال احمر، اقدام های صورت گرفته در مناطق زلزله زده با وجود طبیعت سخت و کوهستانی آن را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: انجام عملیات جستجو و نجات در مدت 12 ساعت و عملیات امداد و اسکان موقت در مدت زمان 48 ساعت کم نظیر و در جهان نوعی رکورد محسوب می شود.

دکتر احمدی نژاد همچنین بر ایجاد اماکنی برای نگهداری موقت و دایمی دام روستاییان، رفع نواقص و مشکلات موجود در اسکان موقت مردم در چادرها و تجهیز آنان به وسایل گرمایشی، مراقبت مسوولان بهداشت منطقه برای جلوگیری از شیوع هرگونه آلودگی و بیماری، دفع و جمع آوری به هنگام زباله ها و تسریع در اعطای تسهیلات بلاعوض مصوب دولت به مردم آسیب دیده از زلزله تاکید کرد.

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران پس از بازدید از مناطق زلزله‌زده و تشکیل نشست اعضای شورای مدیریت بحران آذربایجان ‌شرقی دقایقی پیش فرودگاه تبریز را به مقصد تهران ترک کرد.

عصر روز شنبه 21 مردادماه دو زمین لرزه به بزرگی 6.2 و شش درجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس در آذربایجان شرقی را لرزاند.

این سه شهرستان به ترتیب با 150 و 50 و 62 هزار نفر جمعیت در 116، 97 و 110 کیلومتری شمال شرقی تبریز مرکز استان قرار دارند.

645/587

انتهای پیام /*