مقام آمریکایی برای تغییر نگرش هند در باره سوریه،‌ به دهلی سفر کرد

دهلی نو – ˈسوزان رایسˈ سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه به هند سفر کرد تا برای تغییر نگرش این کشور در باره سوریه،‌ تلاش کند..

هند که اکنون عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل است به همراه آلمان و ژاپن، از سالهای گذشته در پی اصلاح ساختار سازمان ملل متحد است تا بتواند کرسی دائم این شورا را به دست آورد و آمریکا،‌ امیدوار است بتواند با سوءاستفاده از موقعیت خود از این کشورها به ویژه هند ، برای منافع سیاسی خود بهره ببرد که به ناکامی واشنگتن در صحنه های بین المللی منتهی شده است.
در آخرین نمونه همراهی نکردن هند با آمریکا، ترک جلسه این کشور در برنامه رای گیری قطعنامه ضدسوری در مجمع عمومی سازمان ملل است.
این قطعنامه را عربستان سعودی اواسط مرداد 91 پیشنهاد داده که با حمایت آمریکا و کشورهای غربی مواجه شده بود.
ˈهاردیپ سینگˈ همتای ˈسوزان رایسˈ در سازمان ملل متحد گفت: این پیش نویس آشکارا از بشار اسد خواسته قدرت را کنار بگذارد و از سازمان ملل متحد نیز درخواست کرده روابط دیپلماتیک با این کشور را محدود سازد.
وی افزود: هند هیچ دستوری به هیچ یک از رهبران سوریه نمی دهد و از این راه حل حمایت نمی کند.
گویا رایس با سفر به هند که با مقامهای سیاست خارجی این کشور دیدار خواهد کرد، قصد دارد انتظارات کشورش را بار دیگر به دهلی یادآور شود تا بلکه این کشور پرسابقه عضو جنبش عدم تعهد را با سردمدار جنگهای متعدد بین المللی در سده اخیر همراه کند.
به گزارش ایرنا ˈاکبرالدینˈ سخنگوی وزارت امور خارجه هند در این باره اعلام کرد: رایس یکی از نزدیکترین معتمدان رییس جمهوری آمریکا است که برای ملاقات رسمی با مقامهای هند، به دهلی نو سفرکرده است.
وی با قائم مقام وزیر امور خارجه هند، مشاور امنیت ملی و برخی دیگر از مقامهای ارشد دیدار خواهد داشت.
سوزان رایس که در شورای امنیت ملی آمریکا مشغول بکار بوده و در دوره ریاست جمهوری کلینتون پست معاون وزیر امور خارجه در امور آفریقا را برعهده داشته است و اکنون سفیر این کشور در سازمان ملل متحد است.
با توجه به اینکه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که در پایان سال جاری این سمت را ترک می کند، برخی از تحلیلگران در واشنگتن، در صورت انتخاب دوباره اوباما به ریاست جمهوری، رایس را جانشین احتمالی وی می دانند.
آساق**2165**589**1577

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال