ساخت پنل های خورشیدی که نور خورشید را از خود عبور می دهند

تهران- محققان دانشگاه کالیفرنیا، پنل های خورشیدی شفافی تولید کرده اند که می تواند به عنوان پنجره تولیدکننده انرژی در خانه ها مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ˈپی.سی.ورلدˈ، این پنل های خورشیدی جدید شفاف و در حقیقت یک سلول پلاستیکی قابل انعطاف هستند که منحصرا از طیف مادون قرمز اشعه خورشید انرژی جذب می کنند و همزمان به نور مرئی اجازه عبور می دهند.
این پنل ها دارای شفافیت 70 درصدی هستند .
با این وجود محققان دستورالعمل ویژه ای ابداع کرده اند که در حین تولید شفاف ترین صفحه خورشیدی که تا کنون ساخته شده است میزان صرفه جویی در مصرف انرژی را به چهار درصد می رساند.
محققان این پنل خورشیدی را با استفاده از پلیمری ساخته اند که به نور نزدیک به مادون قرمز حساس است و یک کامپوزیت نانو سیم نقره به عنوان یک الکترود شفاف بر روی آن قرار گرفته است.
بزرگترین موفقیت این تحقیق ساخت یک الکترود شفاف است که توسط ترکیب نانوسیم های نقره با نانوذرات دی اکسید تیتانیوم تولید شده است و جایگزین الکترود فلزی ماتی می شود که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است.
ساخت سلول های خورشیدی پلیمری امروزه مورد توجه محققان است زیرا آنها در مقایسه با صفحات خورشیدی انعطاف پذیرتر و بالقوه ارزان تر هستند.
درصورتی که دانشمندان به روشی برای تولید انبوه سلول های خورشیدی شفاف دست یابند می توان از این سلول ها در هر خانه، آسمانخراش ، وسایل نقلیه و یا هر وسیله قابل حرکت استفاه کرد.
علمی**9190** 1581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال