نخستین نیروگاه با تکنولوژی دودکش خورشیدی درزنجان راه اندازی می شود

زنجان - سرپرست پروژه راه ­اندازی نخستین نیروگاه با تکنولوژی دودکش خورشیدی از راه اندازی این تکنولوژی در زنجان خبرداد.

دکتر جعفر غضنفریان، روز سه شنبه بابیان این مطلب گفت: هدف از اجرای این طرح،
تبدیل انرژی تابشی خورشید به انرژی حرارتی در یک فضای محبوس بین جمع کننده و جذب ­کننده به انرژی جنبشی و سپس تولید برق است.
وی افزود: برق تولیدی از این نیروگاه جزء انرژی های تجدید پذیر محسوب می­شود که از مزایای هزینه تعمیر و نگهداری پایین، تمیز بودن، عدم آلودگی محیط زیست، عدم گرمایش کره زمین و استفاده از انرژی ارزان خورشید برخوردار است.
غضنفریان در رابطه با ساخت این نیروگاه در زنجان گفت: زنجان جزء شهر­هایی در ایران است که بیشترین تشعشع انرژی خورشیدی را دارند و با توجه به امکان سنجی انجام شده، مابین این شهر­ها، زنجان و آبادان مکان هایی مناسب برای اجرای طرح نیروگاه دودکش خورشیدی هستند.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل تفاوت دمای بالای شب و روز در زنجان می­توان انتظار داشت که با اجرای این طرح در زنجان نسبت به سایر شهر­های ایران مانند کرمان که تشعشع ورودی مطلوبی دارند اما از نظر اختلاف دما شرایط مناسبی ندارند نتایج بسیار مطلوب ­تری حاصل شود.
غضنفریان افزود: فکر و طرح اولیه نیروگاه از حدود سه سال پیش در دانشکده مکانیک دانشگاه زنجان شروع شده و هم اکنون حدود یک ماه است که این نیروگاه با راندمان بالا و در شرایط بهینه سازی شده در حال تولید داده­های قابل قبول و امیدبخش است.
وی ادامه داد: علاوه بر اعتباری که تاکنون هزینه شده جهت اجرای تغییرات مورد نیاز و بهینه تر ساختن طرح موجود، اعتبارات بیشتری مورد نیاز است.
وی هدف نهایی از اجرای این طرح را صنعتی سازی آن و تولید بخشی از برق مصرفی مورد نیاز استان عنوان کرد.
سرپرست طرح نیروگاه خورشیدی خاطرنشان کرد: درزمان حاضر این طرح که بودجه ساخت و اجرای آن تاکنون از سوی دانشگاه زنجان تأمین شده است، در قالب پروژه­های کارشناسی و کارشناسی ارشد در گروه مکانیک دانشگاه زنجان در دست اجرا است.
نمونه اولیه این طرح در سطح آزمایشگاهی با ارتفاع دودکش 13 متر در دانشگاه زنجان ساخته شده است.
596/522 / 1645

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال