کد خبر: 80234363 (2733608) | تاریخ خبر: 27/04/1391 | ساعت: 16:5|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مسلمانان میانمار درآتش جنگ فرقه ای و درسکوت رسانه های غربی می سوزند

دهلی نو- مسلمانان میانمار در سکوت مجامع بین المللی و رسانه های غربی، همچنان در آتش خشم بوداییان افراطی می سوزند.

به گزارش ایرنا جنایت هایی که در دهه های اخیر و بخصوص طی یکی دو ماه گذشته علیه مسلمانان بی گناه میانمار صورت گرفته، اندیشه بودیسم را که سرشار از عطوفت است،‌ لکه دار می کند.
قلیت مسلمان میانمار این روزها تحت فجیع ترین خشونتها قرار دارند بطوری که افراط گرایان از هیچ اقدامی، حتی سوزاندن بدن کودکان مسلمان فروگذار نمی کنند.
اما رسانه ها و دولتهای درگیر ماجراهای این کشور ترجیح داده اند نسبت به این کشتارها و بی خانمان شدن هزاران نفر سکوت اختیار کرده و نمایش بازی را که به نام ˈروند استقرار دمکراسیˈ در این کشور به راه انداخته اند، ادامه دهند.
در حالی که دولت میانمار صورت مساله این کشتارها را پاک کرده و خود را به مسایل دیگر مشغول ساخته، راه دیگری جز اقدام از طریق سازمان های بین المللی از جمله آسه آن، سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان ملل متحد باقی نمانده است.
برخی کشورها عربی خواستار ورود سازمان همکاریهای اسلامی به ماجرای قتل عام مسلمانان شدند.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز خواستار اقدامات سریع و جدی دولت میانمار، مجامع بین المللی و سازمان همکاری اسلامی برای روشن شدن ابعاد کشتار جمعی مسلمانان در میانمار شد.
رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در باره اخبار مربوط به کشتار جمعی از مسلمانان در کشور میانمار ضمن ابراز نگرانی شدید، خواستار اقدامات سریع و جدی دولت میانمار، مجامع بین المللی و سازمان همکاری اسلامی برای روشن شدن ابعاد این فاجعه و بررسی علل و توقف خشونتها شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت:احترام به حقوق پیروان ادیان و فراهم آوردن زمینه های بهره مندی از حقوق شهروندی برای اقلیتهای دینی و قومی اصلی پذیرفته شده در همه مکاتب است و انتظار می رود دولت میانمار شرایط لازم را برای همبستگی و وحدت ملی و حقوق مربوط به مسلمانان در آن کشور فراهم نماید و از هرگونه اعمال خشونت و وقوع فجایع انسانی در این زمینه جلوگیری بعمل آورد.
در این میان، جای تعجب دارد که آنچه توجه رسانه های مختلف را به خود جلب کرده، اقدام دولت اوباما در راستای برداشتن تحریمهای برمه است.
آنها این اقدام را بزرگترین گام دولت آمریکا برای برداشتن تحریمها می دانند و بر این اساس، گفته شده که آمریکا قصد دارد به کمپانی های خود اجازه دهد در بخشهای نفت و گاز میانمار سرمایه گذاری کنند و سفر اخیر هیلاری کلینتون به برمه نیز برای تثبیت این هدف صورت می گیرد.
ˈاوا کوسما سوندریˈ رییس میانماری شورای بین مجلسی اتحادیه آسه آن نیز از این اتحادیه و سازمان ملل متحد خواست بسرعت نسبت به خشونتها واکنش نشان داده و جان انسانهای در خطر را حفظ کنند.
وی معتقد است پذیرش اینکه دولت آمریکا تصمیم بگیرد تحریمهای اعمال شده علیه این کشور را بردارد تا اصلاحات میانمار را به عنوان عضو آسه آن تسهیل کند، غیرممکن است.
وی، تاسف خود از اینکه دنیا واکنش مناسبی به کشتار مسلمانان قوم ˈروهینگیاˈ در ایالت ˈراکهیناˈ نشان نداده ابراز تاسف کرد و گفت: سفر اخیر هیلاری کلینتون به جنوب شرق آسیا، بیش از فاجعه انسانی که در این کشور رخ می دهد توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب کرده است.
این مقام اتحادیه آسه آن همچنین خواستار اجرای راه حل رییس جمهوری تین سین، برای پایان دادن به چندین دهه خشونت و ناآرامی در این کشور شد و تاکید کرد: آسه آن باید ضمن همکاری با دولت میانمار، راه حل رفع این مشکل را پیدا کند و علیه این خشونتها، بخصوص اگر از سوی مقامهای دولتی اعمال شود بایستد.
رییس میانماری شورای بین مجلسی آسه آن در واکنش به این اظهارات دولت میانمار که مسلمانان شهروند این کشور نیستند، تصریح کرد: تا زمانی که دولت میانمار به خشونتهایی که بر اساس نژادی و مذهبی در این کشور صورت می گیرد، پایان ندهد، حل این مشکل امکان پذیر نیست.
جمعیت میانمار (برمه) 75 میلیون نفر است که از میان آنها تنها 800 هزار نفر مسلمان هستند.
مسلمانان برمه از سال 1962 که نظامیان قدرت را در این کشور بدست گرفته اند تحت آزار قرار گرفته اند.
در سال جاری نیز خشونت ها از سوم ژوئن (14خرداد) ، با کشتار 11 مسلمان بی گناه از سوی ارتش برمه و بوداییان تندرو آغاز شد.
این کشته شدگان مسافر اتوبوسی بودند که بین راه با افراط گرایان برخورد کردند و پس از خروج از اتوبوس به قتل رسیدند.
در پی این اتفاق، مسلمانان اعتراض هایی را در استان ˈآراکانˈ به راه انداختند که با سرکوب ارتش و بوداییان تندرو مواجه شدند.
درخشونتهای چند ماهه اخیر بدترین کشتار قومی در میانمار، بیش از 20 هزار مسلمان از قوم ˈروهنگیاˈ به دست بودایی های افراطی در استان راخین این کشور کشته، شکنجه و یا بی خانمان شده اند و به بیش از پنج هزار زن در این کشور تجاوز شده است.
دولت میانمار تاکید دارد که مسلمانان شهروند این کشور نیستند و حداقل دو هزار و 500 منزل مسکونی در استان راخین نیز به آتش کشیده شده است.
سازمانهای بین المللی، مجموعه های مردم نهاد ، سازمان حقوق بشر، کشورهای بزرگ و دولت میانمار هیچ یک راهکاری برای بهبود وضعیت 800 هزار مسلمان قوم روهنگیا در میانمار ارائه نداده اند.
این افراد که یکی از بزرگترین گروههای فاقد هویت ملی در آسیا را تشکیل می دهند، در وضعیت بسیار سختی زندگی می کنند که شباهت بسیاری به اردوگاههای آوارگان دارد.
اکمل الدین احسان اوغلو دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با محکوم کردن موارد نقض حقوق بشر علیه مسلمان روهنگیا در میانمار، این مساله را نتیجه کشته شدن غیرنظامیان بی گناه، به آتش کشیده شدن منازل و مساجد و مجبور کردن آنها به ترک سرزمین آبا و اجدادی شان دانست.
وی خاطر نشان کرد که در سه دهه گذشته، مسلمانان قوم روهنگیا در میانمار در معرض موارد گسترده نقض حقوق بشر توسط ازجمله پاکسازی قومی، کشتار، تجاوز و بی خانمانی قرار داشته اند.
آساق ** 589**1577

انتهای پیام /*