پیشنهادهای جامع ایران به 1+5

نگاه جامعه جهانی به غرب

گروه پژوهش های خبری - همکاری فنی و حقوقی ایران در چهارچوب مقررات آژانس باعث شده است، نگاه جامعه جهانی در باره نتیجه مذاکرات مسکو متوجه کشورهای غربی باشد.

متفاوت ترین ویژگی مذاکرات مسکو، اعتراف کاترین اشتون به فراگیر و راهبردی بودن آن است. اگرچه این مهم پیش از این نیز عملا وجود داشت(دوفاکتو) حالتی رسمی(دوژوره) به خود گرفته است. مساله ای که اعتراض محافل مستقل و کارشناسی غربی را بدنبال داشته است، زیرا آنها معتقدند که عدم واقع گرایی غرب باعث شد تاخیری زیان بخش در حل و فصل موضوع های فی مابین بوجود آید که برای اقتصاد اروپا به دلیل تبعیت از تحریم های آمریکا آثار منفی زیادی بدنبال داشت. استفان والت استاد برجسته روابط بین الملل معتقد است که در مذاکرات بغداد تکبر کشورهای غربی در لغو بخشی از تحریم ها باعث عدم نتیجه گیری بهینه شد. تاکیدهای پیاپی کشورهای چین و روسیه مبنی بر مشروع بودن حق ایران برای استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای و سکوت قدرت های اروپایی نشان می دهد که قدرت های بزرگ علاقه ای به دنباله روی از سیاست های آمریکا که از طرف رژیم صهیونیستی دیکته می شود ندارند.

**دور باطل بهانه گیری
-------------------------
موضع محکم و مبتنی بر استدلال های فنی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران باعث شده است که برخورد غرب با موضع ایران آزمونی برای صداقت آن جلوه گر شود. ˈلئونید شرشنوفˈ رییس بنیاد امنیت ملی و بین المللی روسیه با اشاره به حسن نیت ایران در دورهای قبلی مذاکرات هسته ای گفت: نشست مسکو محک خوبی برای سنجش صداقت کشورهای غربی در مساله هسته ای ایران است.
وی افزود: هر گاه پیشرفت محسوسی در مذاکرات با ایران در باره مساله هسته ای این کشور حاصل شده است، واشنگتن با کمک متحدان خود ادعاهای جدیدی مطرح کرده است تا تاثیر پیشرفت به دست آمده از بین برود. ایران بیش از هر کشور دیگری با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده است و بازرسان آژانس بارها از مراکز هسته ای ایران بازدید کرده اند و شواهدی دال بر مساعی ایران برای تولید بمب اتمی به دست نیاورده اند. در مذاکرات با ایران باید همکاری این کشور با آژانس لحاظ شود و با مساله هسته ای جمهوری اسلامی برخورد سیاسی نشود.
تاکید ˈمحمود احمدی‌نژادˈ رییس جمهور اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه فرانکفورتر آلمان مبنی بر اینکه: اعتمادسازی موضوعی دوطرفه است و باید دید که طرف مذاکرات هسته ای ایران در نقطه مقابل چه می‌کند و اگر قدم مثبتی در این زمینه برداشته شود، ما همیشه آماده همکاری بوده و هستیم و امیدوارم در مذاکرات مسکو قدم‌های خوبی برداشته شود، بیش از گذشته توجه ها را به سوی طرف غربی جلب کرد و جامعه بین المللی غرب را مسوول هرگونه پسرفت در مذاکرات خواهد شناخت.
شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که به محافل صهیونیستی وابسته است به تکرار ادعاهای نخ نمای آمریکایی ها مبنی بر فاصله 3 ساله ایران تا ساخت بمب هسته ای متوسل شد تا نشان داده باشد بیش از همه رژیم صهیونیستی نگران توافقی مبتنی بر واقعیات و احترام متقابل بین ایران و 1+5 است.
شبکه آمریکایی سی ان ان نیز اعتراف کرد که به نظر نمی رسد ایران حاضر باشدبدون گرفتن امتیازی حاضر شود از غنی سازی 20 درصدی چشم پوشی کند.
یک منبع نزدیک به تیم مذاکرات جمهوری اسلامی روز دوشنبه خاطرنشان کرد که هرگونه مذاکره در رابطه با غنی سازی اورانیوم 20 درصد در صورتی که قدرت های غربی حقوق ایران را نادیده بگیرند و تحریم های یکجانبه علیه تهران را برندارند، متوقف می شود.
پژوهش**9123

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال