کنگره ملی حضرت زینب(س) در قم به کار خود پایان داد

قم – کنگره ملی حضرت زینب (س) که در دو روز گذشته با حضور علما و اندیشمندان در قم جریان داشت روز جمعه در سالن همایش های مدرسه امام خمینی (ره) به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا ،آیت‌الله ˈمحی‌الدین حائری شیرازی ˈ در آیین اختتامیه این کنگره در سخنانی گفت: خودشناسی به منظور شناخت دقیق معارف و علوم اهل بیت(ع) بسیار مهم است و اگر جامعه ما خواستار تحول در علوم انسانی است باید مساله انسان‌شناسی را با تدابیر دینی بررسی کند.
وی افزود: مطالعه انسان به منظور تبیین معارف اهل بیت(ع) امری ضروری است و از این رو علوم انسانی ما باید منشا اسلامی داشته باشد.
نماینده ولی فقیه در سپاه علی ابن ابی‌طالب(ع) قم نیز در سخنانی ، بازخوانی زندگی پر بار شخصیت برجسته تاریخ اسلام حضرت زینب کبری (س) را از مهمترین دستاوردهای این گنگره ذکر کرد.
حجت الاسلام ˈسید حسن اکبریˈ افزود: تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری کنگره حضرت زینب(س) به معنای تجلیل از یک انسان برجسته تاریخ است و امید است این اقدامات مورد عنایت خداوند متعال قرار گیرد.
وی اظهار داشت: سخنرانی آیت‌الله نوری همدانی و پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی موجب بهره‌گیری شرکت‌کنندگان شد و حضور نمایندگان دفتر رهبر معظم انقلاب ، ایمه جمعه قم ،خانواده معظم شهدا، اساتید و محققان حوزوی و دانشگاهی درکنگره حضرت زینب(س) فرصتی مغتنم بود.
اکبری از انتشار دانشنامه حضرت زینب(س) در حاشیه این کنگره تقدیر کرد و افزود: این دانشنامه به وسیله محققان حوزوی و به قلم نویسنده‌ای توانا به رشته تحریر درآمده است.
معاون مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز شب گذشته در این کنگره گفت: رهبر معظم انقلاب بر تئوریزه کردن مبانی دینی در بحث زن و خانواده تاکید دارند و باید این مبانی در خانواده ها اجرایی شود.
ˈزهرا سجادیˈ افزود: باید برای دسترسی به یک نقشه اجرایی در تئوریزه کردن مبانی دینی در خانواده ها الگوی متعالی خانواده و زن از این مبانی دینی استخراج شده و با نظریه پردازی در راستای آن الگویی اجرایی و عملی تدوین شود.
حضرت آیت الله ˈحسین نوری همدانیˈ از مراجع تقلید نیز روز گذشته در مراسم افتتاحیه گفت: انقلاب اسلامی ایران در سایه درس های مکتب بزرگ عاشورا و کربلا و پیام رسانی حضرت زینب کبری (س) از این مکتب انسان ساز حاصل شد.
وی افزود: جریان پیام رسانی حضرت زینب (س) درس بسیار بزرگی برای همه ما می باشد که معمار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، عاشورا و پیام های حضرت زینب را الگوی خود در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی قرار داد.
آیت الله نوری همدانی ادامه داد: ایشان ، انقلاب اسلامی را با الهام از نهضت عاشورا پی ریزی کردند، امروز قطرات خون شهدای انقلاب امتداد خون شهدای کربلا است و شهدا پیام رسانان این انقلاب الهی هستند.
وی اضافه کرد: این پیام به کشورهای اسلامی رسید و موجب بیداری اسلامی در کشورهای منطقه شد، این پیام مرزها را نیز درنوردیده و به کشورهای اروپایی و آمریکا هم رسیده است.
حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در پیام خود به این کنگره آورده است: در دنیای کنونی ، همه به فراگرفتن درس در مکتب بزرگ این بانوی عظیم الشان (حضرت زینب کبری) و مواضع هیبت انگیز و دفاع شجاعانه او از اسلام و قرآن، ابطال باطل، و مبارزه با ظلم، الحاد، استبداد، و دفاع از مستضعفان و احقاق حق، پیام های حیات و سیره آن حضرت نیازمندند.
آیت الله صافی گلپایگانی در این پیام ابراز امیدواری کرده است: امروز زنان مسلمان، الگوی زندگی خود را آن حضرت قرار دهند و در تمام وظایف دینی و شرعی خود از آن بانوی بزرگ اسلام درس گرفته و به چنین اسوه ای به جهانیان افتخار کنند و نام و یاد و پیام های ولایی و معنوی حضرت زینب را همیشه زنده نگهدارند.
در کنگره ملی حضرت زینب (س) که روز پنجشنبه با پیام آیت الله ˈلطف الله صافی گلپایگانیˈ از مراجع تقلید و با هدف تبیین ابعاد مختلف سیره حضرت و الگوگیری زنان جامعه از این بانوی بزرگ اسلام آغاز شده بود نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز گفت: حضرت زینب کبری (س) در اوج معرفت و کمال، از حریم ولایت در نهضت عاشورای حسینی دفاع کرد.
حجت الاسلام والمسلمین ˈعلی سعیدیˈ افزود: دفاع از حریم ولایت، پیام رسانی عاشورا و پاسداری و نگهداری از خانواده شهدا، ماموریت های مهم این بانوی بزرگ اسلام در نهضت کربلا بشمار می آید.
وی با اشاره به اینکه حضرت زینب(س) با خدامحوری، کمال و امام شناسی از حریم ولایت امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) جانانه دفاع کرد اظهار داشت: امام شناسی، عنصری است که بسیاری از نخبگان و خواص در آن گیر کرده اند.
سعیدی با بیان اینکه بسیاری از خواص امروز در عصر امام راحل و رهبری در مساله امام شناسی مشکل دارند افزود: حضرت زینب کبری (س) در مساله امام شناسی در اوج معرفت قرار داشت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این کنگره گفت: باید زینب گونه پیام انقلاب را به همه جهانیان برسانیم.
ˈسید مرتضی اسماعیلی طباˈ افزود: امروز همه مردم و مسوولان باید نقش حضرت زینب(س) در پیام رسانی عاشورا را ایفا کرده و زینب گونه برای صدور پیام انقلاب در پهنه گیتی تلاش و مجاهدت داشته باشند.
وی ضرورت تبیین هرچه بیشتر مساله عفاف و حجاب در جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: حضرت زینب کبری(س) در عین مجاهدت و مبارزه با ظلم و طاغوت بر حفظ حجاب خود تاکید بسیار داشت که این مهم الگوی بسیار مناسبی برای زنان و دختران امروز کشورمان است.
هم چنین همزمان با برگزاری کنگره ملی حضرت زینب(س) کارگاه خوشنویسی ˈمشق عشقˈ با موضوع سیره و شخصیت علمی، عرفانی، تربیتی، بصیرتی و الگویی حضرت زینب(س) برگزار شد.
این کارگاه با حضور 30 تن از هنرمندان و پیشکسوتان ممتازخوشنویسی استان قم در نگارستان اشراق برگزار شد.
هنرمندان خوشنویسی از جمله استاد مسعود رنگساز و حسن آهنگران و همچنین ناصر طاووسی، ابوالفضل خزاعی، میثم سلطانی و اصغر البرزی در این کارگاه حضور داشتند.
در حاشیه این کنگره هم چنین موسوعه ˈعقیله الوحیˈ، دانشنامه ˈخردمند بانوی خاندان وحیˈ نیز با حضور آیت الله ˈحسین نوری همدانیˈ از مراجع تقلید رونمایی شد.
کنگره ملی حضرت زینب (س) روز جمعه با سخنرانی آیت الله حائری شیرازی از اعضای خبرگان رهبری و تجلیل از مقالات و آثار برتر به کار خود پایان داد.ک/4
7408/ 640

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال