معاون پژوهشی سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی:

تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی، پشتیبان خودکفایی در کشور محسوب می شوند

رشت - معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران یکی از کشورهای دارای تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی در جهان است و این ذخایر، پشتیبان مهمی برای استقلال و خودکفایی کشور محسوب می شوند.

به گزارش ایرنا، دکتر ˈمحمدعلی کمالیˈ روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از مجتمع نگهداری ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین و بهره برداری از موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در رشت افزود: هم اکنون، ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی از ارزشمندترین سرمایه های ملی کشورمان به شمار می رود.
وی تنوع ذخایر را به عنوان یک مزیت بین المللی و ابزاری مهم برای کشور برشمرد و اظهار داشت: ایران در جهان به عنوان یک کشور غنی از نظر ژنتیکی به خصوص در ژنتیک دام، گیاهی و شیلاتی مطرح و به عنوان نماینده خاور نزدیک و شمال آفریقا شناخته شده و در تنوع ژنتیکی مرتعی و باغی نیز تنوع بسیار زیادی در ایران دیده می شود.
معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران از نظر ژنتیکی گوسفند و بز جایگاه بالایی در جهان دارد، ادامه داد: زیرساخت های حفظ ذخایر ژنی ایران از 50 سال قبل پایه گذاری شده و هم اکنون قوی ترین ژن گیاه شناسی را در اختیار داریم.
وی خاطرنشان ساخت: در زمان حاضر؛ ژن گیاهان مختلف از جمله یک گونه سیاه گندم که از شمال آفریقا تا ایران دیده می شود، سه تا چهار رقم ذخایر گندم ثبت و به عنوان رقم های مقاوم معرفی شده است.
به گفته کمالی: اسب کاسپین یک موجود استثنایی و بی نظیر در دنیا محسوب می شود و تنها اسبی است که می توان از آن به عنوان اسب مسابقه ای برای افراد زیر 16سال استفاده کرد.
وی خاستگاه اصلی این اسب را گیلان دانست و گفت: همت بر حفظ و نگهداری ذخیره این اسب استوار شده و همه وظیفه داریم زمینه پایداری مجدد آن را فراهم کرده و در ساختار جدید، تعریف جدیدی از آن ارایه نماییم.
معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: استعدادهای این اسب با تربیت شکوفا می شود و امیدواریم بخش های خاصی نظیر فدراسیون ها در ارتباط با تربیت و ترویج این اسب در کشور ایجاد شود تا در ورزش، گردشگری و اسب سواری از آن استفاده شود.
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نیز در ادامه این مراسم گفت: ایجاد مجتمع (سایت) نگهداری ذخایر ژنتیکی و تحقیقاتی اسب کاسپین از سال 1388 آغاز ولی کارهای اصلی آن در سال جاری به انجام سیده است.
ˈمحمود بهمنیˈ افزود: بر اساس تفاهم نامه ای که در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در تهران به امضا رسید؛ دو مرحله انتقال اسب کاسپین از تهران به گیلان یعنی زادگاه اصلی آن به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی آن انجام گرفت.
به گفته وی، در مرحله نخست در این مجتمع 21 رأس اسب نگهداری می شود.
به گزارش ایرنا، در آیینی با حضور معاون پژوهشی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، رییس انستیتو بین المللی ماهیان خاویاری کشور، رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان و جمعی از محققان، پژوهشگران و مدیران استان از مجتمع نگهداری ذخایر ژنتیکی و تحقیقات اسب کاسپین و موزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی رونمایی و بهره برداری شد.ک/2
619/ 603/695/506

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال